Два роки тому, 4 листопада 2018 року, померла херсонська активістка Катерина Гандзюк. За три місяці до смерті її облили літром сірчаної кислоти, через що вона отримала майже 40% опіків тіла. Катерина Гандзюк перенесла низку складних операцій, однак це її не врятувало.
Як ці два роки використало офіційне слідство? Яких помилок припустилось і яких успіхів досягло? З’ясувало «Слідство.Інфо».

Покарання в цій справі наразі отримали шестеро осіб: четверо виконавців, організатор Сергій Торбін, а також Ігор Павловський, який, за версією правоохоронців, замовчував злочин. Останній пішов на угоду зі слідством, а тому дістав умовний термін. Іще двоє фігурантів — голова Херсонської облради Владислав Мангер і Олексій Левін — на лаві підсудних. Їм інкримінують замовлення та організацію нападу. Активісти руху «Хто замовив Катю Гандзюк?» серед замовників також називали ексголову Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва та його заступника Євгена Рищука. Утім, їм підозр так і не оголосили.

Після смерті Катерини Ганздюк «Слідство.Інфо» випустило фільм-розслідування, в якому розповіло про зв’язки фігурантів справи з правоохоронцями. Ми пильно стежимо за цією історією і надалі. У зв’язку з сумною річницею пропонуємо пригадати, як рухалося офіційне розслідування цієї справи і що з нею нині. 

НЕ ТОЙ ПІДОЗРЮВАНИЙ

Напад на Катерину Гандзюк з перших днів розслідувала поліція Херсонської області, яку тоді очолював Артур Мєріков. Нині він — помічник голови Нацполіції України. За кілька днів після нападу поліцейські затримали нібито підозрюваного у нападі Миколу Новікова. Проте, як з’ясувалося пізніше, насправді він до злочину був непричетний.

Колишній голова Нацполіції Сергій Князєв у коментарі «Слідству.Інфо» заявляв про можливий конфлікт інтересів херсонських правоохоронців у справі Гандзюк. Саме тому, пояснював він, розслідування взяв на себе центральний орган.

ВИРОКИ ЧОТИРЬОМ ВИКОНАВЦЯМ ТА ОРГАНІЗАТОРУ

Згодом до розслідування нападу підключилися співробітники головного управління Нацполу. Правоохоронцям таки вдалося вийти на справжніх нападників і затримати їх.

Як наслідок, у червні минулого року вироки отримали п’ятеро осіб. Вони визнали свою вину й почали співпрацювати зі слідством. Начебто саме після написання заяви про визнання вини їм змінили підозру з умисного вбивства на умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень.

За даними слідства, організатор злочину Сергій Торбін у липні 2018 року отримав замовлення — завдати шкоди Катерині Гандзюк. За це він отримав 4500 доларів. Згодом Торбін схилив до участі в злочині інших обвинувачених. Їм він сказав, що Гандзюк має проросійські погляди, є сепаратисткою та принижує учасників бойових дій на Донбасі. За співучасть він заплатив їм 4000 доларів, 500 залишив собі. Вже діючи спільно, вони купили сірчану кислоту, телефонні картки для спілкування, та почали стежити за Гандзюк.

Читейте також: Справа Гандзюк: як готували напад

Сергія Торбіна засудили до 6,5 років ув’язнення. Микиту Грабчука, який облив Гандзюк кислотою — до 6 років, Володимира Васяновича та В’ячеслава Вишневського, які здійснювали спостереження — до 4 років позбавлення волі. За даними слідства, Вишневський також знайшов оголошення про продаж кислоти, а Віктор Горбунов, який отримав 3 роки за ґратами, її придбав.

УМОВНИЙ ВИРОК ПАВЛОВСЬКОМУ

Ігор Павловський у залі суду

У жовтні поточного року ще одного фігуранта справи — Ігоря Павловського — було визнано винним у приховуванні злочину. Суд присудив йому два роки за ґратами — звільнивши від відбуття цього терміну з іспитовим строком на один рік. Таке рішення стало результатом угоди Павловського зі слідством.

Водночас редакція «Слідства.Інфо» володіє інформацією, яка вказує, що його дії в цій історії були спрямовані не на приховування злочину, а на безпосередню співучасть у ньому.

Читайте також: «Роль Павловського в нападі на Гандзюк: замовчував чи організовував?»

Крім того, під час роботи над фільмом «Гандзюк: системне вбивство» «Слідство.Інфо» з’ясувало, що в день замаху на активістку Ігор Павловський активно зідзвонювався з херсонськими правоохоронцями в день замаху на активістку. Робив він це й в інші важливі для слідства дати.

Павловський був помічником нардепа 8-го скликання від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Паламарчука.

МАНГЕР І ЛЕВІН: СПРАВИ В СУДІ

Наразі суд розглядає обвинувачення ще двох фігурантів справи — голови Херсонської облради Владислава Мангера та експомічника херсонського депутата Олексія Левіна. Їм інкримінують замовлення та організацію нападу на Катерину Гандзюк, вони перебувають під вартою.

Зауважимо, що взимку 2019-го Мангеру оголосили підозру в замовленні вбивства активістки, що передбачало від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення. Проте у квітні того ж року йому змінили підозру: із замовлення вбивства на замовлення нападу. «Нова» стаття передбачає від 7 до 10 років ув’язнення.

Сама Гандзюк вважала Мангера ймовірним замовником замаху на неї. Про це вона сказала «Слідству.Інфо» в своєму останньому інтерв’ю.

Іншому фігуранту справи, Олексію Левіну, також оголосили підозру взимку 2019 року. З грудня 2018-го він перебував у розшуку. У січні поточного року Левіна затримали в Болгарії, а в березні його повернули в Україну.

«Слідству.Інфо» вдалося двічі отримати свідчення Олексія Левіна, поки він перебував у розшуку. Першу розмову з ним оприлюднили у фільмі «Гандзюк: Системне вбивство». Також протягом тривалого часу журналісти намагалися домовитись про зустріч із Левіним, щоб записати повноцінне інтерв’ю. «Слідство.Інфо» направило йому список питань стосовно планування нападу на Катерину Гандзюк та його ймовірної ролі в цьому. Левін не вийшов на зв’язок, але надіслав аудіозапис зі своїми відповідями.

Читайте також: Справа Гандзюк: нові свідчення ймовірного організатора злочину

Ексголова Херсонської ОДА Андрі Гордєєв (праворуч) та голова Херсонської облради Владислав Мангер (поряд з Гордєєвим)

РИЩУК І ГОРДЄЄВ: БЕЗ ПІДОЗР

Активісти руху «Хто замовив Катю Гандзюк?» серед замовників нападу називали трьох людей: це голова облради Владислав Мангер, а також ексголова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв і його заступник Євген Рищук. Останнім двом підозри так і не оголосили.

Як ішлося в фільмі-розслідуванні «Гандзюк: системне вбивство», незадовго до смерті Катерина Гандзюк називала серед підозрюваних у замовленні нападу на себе Євгена Рищука.

«Слідство.Інфо» отримало в розпорядження документи правоохоронців, які доводять, що Рищук міг бути причетним до підпалу й незаконної вирубки 600 гектарів лісу в Олешках. Офіційне слідство пов’язувало напад на Катерину Гандзюк саме з цією подією. На думку правоохоронців, публічна позиція Катерини Гандзюк щодо підпалів лісу й корупційної вирубки була основним мотивом убивства активістки.

Згідно з документами СБУ, які отримали журналісти, знищення 600 гектарів насаджень спланували Рищук разом з керівником обласного лісогосподарства Віктором Тищенком.

«У подальшому незаконно зрубаний ліс… транспортується до підконтрольних Рищуку та Тищенку пилорам», — ідеться в документі, який ми отримали у розпорядження.

Читайте також: Гандзюк: системне вбивство

В лютому 2019-го, як стало відомо журналістам, слідчі допитували Євгена Рищука у справі про вбивство Гандзюк.

Невдовзі після допиту Рищука відпустили. Генпрокурор України тоді заявив, що слідство має докази його причетності до підпалів лісу, однак для висунення звинувачень їх недостатньо.

У січні 2020 року стало відомо про обшуки в Євгена Рищука та інших фігурантів справи Ганзюк. Утім, підозру Рищуку в цій справі так і не оголосили.

Окрім цього, в розпорядженні «Слідства.Інфо» з’явилося відео, на якому фігурант справи Олексій Левін розповідає, як Рищук просив «якось покарати» Катерину Гандзюк.

Зауважимо, що за результатами цьогорічних місцевих виборів Євген Рищук переміг на виборах голови Олешківської об’єднаної територіальної громади на Херсонщині. Про це повідомляло місцеве видання «Мост».

Також журналісти з’ясували, що колишній очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв міг впливати на офіційне розслідування у справі Гандзюк. Ідеться, зокрема, про його ймовірну зустріч із тодішнім керівником СБУ Василем Грицаком, про яку нам розповів Рищук.

Андрій Гордєєв спершу підтвердив телефоном, що говорив з Василем Грицаком про справу Гандзюк. Однак коли дізнався від журналістів деталі, які їм стало відомо щодо ймовірної зустрічі, взагалі відмовився від сказаного раніше.