Марія ГорбаньКатерина Лихогляд, Слідство.Інфо

Заступник голови Херсонської облдержадміністрації, член партії БПП Євген Рищук, імовірно, пов’язаний з лісовими пожежами в Олешках та підприємствами, які незаконно вирубували ліс. Про це Слідство.Інфо довідалося з матеріалів офіційного слідства, які опинилися в розпорядженні журналістів під час роботи над фільмом «Гандзюк: системне вбивство».

Торік у травні в Олешках на Херсонщині сталася масштабна лісова пожежа. Офіційне слідство пов’язало напад на Катерину Гандзюк саме з цією подією. Зокрема, в підозрі, оголошеній голові Херсонської облради Владиславу Мангеру, йшлося, що саме публічна позиція Катерини Гандзюк щодо підпалів лісу й корупційної вирубки є основним мотивом убивства активістки

Однак Слідство.Інфо довідалося, що Мангер — не єдиний, хто, на думку слідчих, мав інтерес у корупційних оборудках. Згідно з документом СБУ, які отримали журналісти, знищення 600 гектарів насаджень спланували Рищук разом з керівником обласного лісогосподарства Віктором Тищенком. А підконтрольні Мангеру люди нібито забезпечували захист цих ділянок.

«У подальшому незаконно зрубаний ліс… транспортується до підконтрольних Рищуку та Тищенку пилорам», — ідеться в документі.

Також у матеріалах слідства описано, хто саме і як підпалював ліс.

Якщо керуватися логікою слідчих, що саме ліс — головний мотив вбивства Гандзюк, то Рищук, як і Мангер, міг бути зацікавлений у нападі на активістку.

Документ датований груднем 2018 року. А в лютому 2019-го, як стало відомо журналістам, слідчі допитували Євгена Рищука у справі вбивство Гандзюк.

Перед візитом до СБУ Євген Рищук поспілкувався з журналістами та сказав: «Ситуація зайшла настільки далеко, що я бачу ризик не лише для себе, а й для своєї сім’ї. Тому що ції активісти, які проплачені, займаються цією ситуацією. І я бачу, з того, що відбувається, ризик для своєї сім’ї».

Заступник голови Херсонської ОДА Євген Рищук під час засідання Тимчасової слідчої комісії (ТСК) з розслідування нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів, у Херсоні, 29 листопада 2018 року. Верховна Рада створила ТСК 6 листопада. Фото Гусаков Вячеслав / УНІАН

Невдовзі після допиту Рищука відпустили. Генпрокурор України своєю чергою заявив, що слідство має певні докази його причетності до підпалів лісу, однак наразі їх недостатньо для висунення звинувачень.

Нагадаємо, що на Катерину Гандзюк напали торік 31 липня. Її облили концентрованою сірчаною кислотою біля під’їзду власного будинку. Вона отримала 40% опіків тіла, декілька місяців провела на лікарняному ліжку й перенесла низку важких операцій. Однак 4 листопада Катерина Гандзюк померла. 17 серпня 2018 року правоохоронці затримали одного з імовірних організаторів нападу на Гандзюк Сергія Торбіна під час спроби втекти з Херсона.

В організації злочину проти неї працівники СБУ підозрюють також Олексія Левіна (Москаленка), його оголосили в розшук. 29 січня під час прес-конференції в Києві його адвокат Михайло Величко заявив, що Левін залишив країну 19 серпня «з особистих причин». Також він повідомив, що Левін зустрічався з арештованими Ігорем Павловським і Сергієм Торбіним 17 серпня минулого року.