Колишній керівник поліції Херсонщини Артур Мєріков з першого грудня 2019 року став помічником голови Національної поліції Ігоря Клименка. Про це “Слідство.Інфо” дізналося із відповіді правоохоронців на наш запит. Особа Мєрікова стала відома громадськості передусім через справу херсонської активістки і чиновниці міськради Катерини Гандзюк. Він очолював поліцію області в той час, коли її облили кислотою. І саме херсонські правоохоронці під керівництвом Мєрікова спочатку розслідували цей злочин. Робота поліції зазнала гучної критики суспільства спершу слідство затримало непричетну до нападу людину. 

Пізніше розслідування передали в головне управління Нацполу. Тодішній керівник відомства Сергій Князєв у коментарі “Слідству.Інфо” пояснював таке рішення тим, що є підстави сумніватися в неупередженості місцевих правоохоронців. А пізніше оточення Катерини Гандзюк стверджувало, що Мєріков дозволив утекти одному з ключових підозрюваних у злочині проти активістки. Ми вирішили детальніше дослідити біографію нового помічника голови Нацполіції Артура Мєрікова. І виявили, зокрема, що його професійний ріст збігається із політичними успіхами його рідного брата.

Кар’єра

Службу в правоохоронних органах Мєріков почав близько 20 років тому в Миколаєві. У поліції протягом тривалого часу він був на рядових посадах. Пізніше чоловік займав керівну посаду у карному розшуку на Миколаївщині.

Утім, злет в його кар’єрі припадає на 2014 рік, коли його рідний брат Вадим став нардепом від “Народного фронту”. Однією з ключових фігур цієї політичної сили, нагадаємо, був міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. За два місяці після обрання брата Мєрікова у Верховну Раду правоохоронець очолив міліцію Миколаївської області. Пізніше, після того, як його брата призначили головою Миколаївської облдержадміністрації, Артур Мєріков став керівником поліції Херсонщини, яку й очолював аж до вересня минулого року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гандзюк: Системне вбивство

Сім’я Мєрікова володіє численними земельними ділянками у Миколаївській області та двома ділянками в Криму. Також дружині Мєрікова належить бізнес у Миколаєві. Зокрема, вона володіє часткою в будівельній компанії “Буд-Прогрес”, яка не декларує жодних доходів, а також фірмою “Престиж-Південь”, яка займається прокатом. У 2018 році вона отримала 820 тисяч гривень доходу від підприємницької діяльності. Також дружина правоохоронця вказує майже 800 тисяч гривень та 21 тисячу доларів на банківських рахунках.

Справа Гандзюк

Напад на активістку Катерину Гандзюк влітку 2018 року з перших днів розслідувала саме поліція Херсонської області. За кілька днів після нападу поліцейські затримали нібито підозрюваного у нападі Миколу Новікова. Проте, як з’ясувалося пізніше, насправді він був непричетний до злочину.

Згодом до розслідування нападу підключилися співробітники головного управління Нацполу. Правоохоронцям таки вдалося вийшли на справжніх нападників і затримали їх. Усі вони зараз мають вироки.

Херсонська активістка Катерина Гандзюк/ЗОБРАЖЕННЯ з документального фільму “Гандзюк: Системне вбивство”

Колишній голова Нацполіції Сергій Князєв у коментарі “Слідству.Інфо” заявляв про можливий конфлікт інтересів херсонських правоохоронців у справі Гандзюк. Саме так він пояснював той факт, що розслідування взяв на себе центральний орган.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Гандзюк: Як готували напад

У березні минулого року “Слідство.Інфо” оприлюднило фільм-розслідування “Гандзюк: Системне вбивство”, у якому, серед іншого, розповіло про те, що один із підозрюваних в організації злочину проти Катерини Ігор Павловський у критичні для слідства дати був на зв’язку із місцевими правоохоронцям, зокрема, і з поліцією.

У розмові із журналістами Князєв підтвердив, що цей фігурант справи мав дружні стосунки із правоохоронцями Херсонщини. І додав: “Це була одна із причин, чому кримінальне провадження передали розслідувати в Головне слідче управління, а оперативний супровід — в оперативні підрозділи Національної поліції — не херсонської”.

Незадовго після того, як поліція схопила нападників, з країни втік один із ключових підозрюваних у злочині проти Гандзюк — Олексій Левін. Правоохоронці вважають, що він отримав замовлення на злочин від очільника Херсонської облради Владислава Мангера і організував його. Чоловіка розшукують уже більше року

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ГПУ зупинила розслідування щодо Мангера та Левіна у справі Гандзюк

Активісти руху “Хто замовив Катю Гандзюк” на початку минулого року звинуватили Артура Мєрікова у причетності до вбивства Гандзюк. Зокрема на Facebook-сторінці ініціативи з посиланням на власні джерела повідомили, що Мєріков попередив Олексія Левіна про те, що за ним ведеться спостереження і йому слід виїхати з країни. Активісти також заявляли, що Мєрікова збираються відсторонити від посади, проте тоді цього так і не сталося. Він залишив посаду восени 2019 року, а вже за кілька місяців його призначили помічником новопризначеного голови Національної поліції.

Ми звернулися до Артура Мєрікова і надіслали йому запитання, аби він розповів про свої обов’язки на новій посаді. А також — про те, як оцінює свою колишню роботу на чолі поліції Херсонської області. Утім, правоохоронець не відреагував на наші дзвінки та повідомлення.