Восени Служба безпеки України почала проводити обшуки у єпархіях УПЦ МП. Правоохоронці кажуть, що шукають там заборонені предмети, які несуть загрозу державному суверенітету. Така увага до священнослужителів невипадкова. Російська церква не просто підтримує війну в Україні, її керівництво закликає російських військових йти воювати, благословляючи їх на воєнні злочини. 

Агенція «Слідство.Інфо» активно досліджувала життя священнослужителів ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, тому вирішила детальніше розглянути персоналії митрополитів-зрадників. Оскільки йдеться про церковників, які довели свою вірність Російській православній церкві, то у матеріалі журналісти їх називають представниками РПЦ в Україні.

Про це йдеться в новому відеоблозі «Слідства.Інфо».

Представники УПЦ МП мало чим відрізняються від своїх московських колег. Російські попи роками поширювали в Україні пропаганду «руского міра». У священнослужителів знаходять ворожі методички, паспорти РФ, кремлівські нагороди, російські гроші та навіть дітей в одному ліжку з архімандритом. Серед підозрюваних у зраді — керівники єпархій, митрополити з різних куточків України.

Найочевиднішим прикладом колабораціонізму священнослужителів є візит трьох «українських» попів РПЦ у Кремль у вересні цього року. Тоді у Георгіївській залі Кремля президент Росії Владімір Путін оголосив протиправну анексію чотирьох областей України.

Гостями цієї події були російські політики, публічні діячі та російські церковники з України. Митрополит Луганський та Алчевський Пантелеймон (в миру — Василь Поворознюк), настоятель Свято-Савінського монастиря міста Мелітополя архимандрит Іоанн (Прокопенко) та настоятель Свято-Успенського кафедрального собору у Херсоні архимандрит Алексій (Федоров) взяли участь у церемонії.

Митрополит Луганський та Алчевський Пантелеймон (в миру — Василь Поворознюк)

МИТРОПОЛИТ ЛУГАНСЬКИЙ ТА АЛЧЕВСЬКИЙ ПАНТЕЛЕЙМОН, У МИРУ — ВАСИЛЬ ПОВОРОЗНЮК

Митрополит Луганський та Алчевський Пантелеймон (Василь Поворознюк) раніше керував Ровеньківською єпархією. Але у 2021 році, після смерті попереднього митрополита Митрофана, його назначили на нову посаду.

На фото священник РПЦ в Україні біля мікрофону

Митрополит Луганський та Алчевський Пантелеймон

Пантелеймон роками вів колабораціоністську діяльність у регіоні. Ще у червні 2014-го року, коли Росія вже вдерлася на територію України, Пантелеймон освячував машину швидкої допомоги аварійно-рятувальних загонів МНС Росії.

На фото натовп людей, священник РПЦ в Україні освячує машину швидкої допомоги. Над ним тримають чорну парасолю

Митрополит Луганський та Алчевський Пантелеймон освячує машину швидкої допомоги аварійно-рятувальних загонів МНС Росії

Попри діяльність на окупованих територіях, Пантелеймон продовжував володіти майном на підконтрольній Україні території. Станом на 2020 рік у Пантелеймона був будинок у селі Бубнівка Вінницької області на 76 кв. м, квартира у місті Ровеньки на Луганщині — 28.4 кв. м і автомобіль Toyota Land Cruiser 200 2019 року.

МИТРОПОЛИТ ІЗЮМСЬКИЙ І КУП’ЯНСЬКИЙ ЄЛИСЕЙ, У МИРУ — ОЛЕГ ІВАНОВ

Ще одним церковним колаборантом виявився Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей. У миру його звати Олег Іванов.

Після окупації Харківської області Єлисей почав відкрито підтримувати Росію та висловлювати свою симпатію окупаційному уряду.

На фото священник РПЦ в Україні у чорному вбранні

Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей

Так, у червні цього року він їздив у Росію святкувати десятиліття Білгородської митрополії. Там Єлисей «братався» з російськими колегами та дякував за так звану «благодійну допомогу». А вже у серпні благословляв голову Харківської окупаційної адміністрації Віталія Ганчева «на добрые дела».

Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей з колаборантом Віталієм Ганчевим

Зараз Єлисей втік до Росії і залишив в Україні всі свої статки. А їх у митрополита було немало. Ще до повномасштабного вторгнення Єлисей мав два будинки у Ізюмі на Харківщині, площею по 354 кв м та 23 кв м., та чотири земельні ділянки.

МИТРОПОЛИТ ТУЛЬЧИНСЬКИЙ І БРАЦЛАВСЬКИЙ ІОНАФАН, У МИРУ — АНАТОЛІЙ ЄЛЕЦЬКИХ

11 жовтня СБУ провела обшуки у вінницького митрополита Тульчинського і Брацлавського Іонафана, в миру — Анатолія Єлецьких.

На фото священник РПЦ в Україні у чорному вбранні

Митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан

Як і більшість священнослужителів РПЦ, Іонафан народився в Росії, де перші тридцять років свого життя ріс і будував кар’єру у духовних семінаріях Ленінграда. І аж в кінці 80-х переїхав у Київ. Однак любов до всього російського не покидала митрополита все його життя. Вже за часів Незалежної України на своєму сайті Єлецьких публікував відверто проросійську пропаганду.

Наприклад, у 2010 році митрополит показує «журналістське розслідування», де доводить думку, що в українському гімні правильно називати Україну — «Русь-Україна».

У 2022 році після обшуків у керівництва Вінницької єпархії СБУ знайшла багато матеріалів проросійського вмісту, банківські картки та молитви за успіхи російської влади.

Щоправда, сам Іонафан заперечує свою причетність до знайдених матеріалів. Митрополит каже, що не має до цього ніякого відношення.

За інформацією журналістів «Слідства.Інфо» станом на 2020 рік священнослужитель мав будинок у селі Салинці (площею 56,4 кв. м) та комплекс будівель та споруд (дитячі ясла) у селі Остапківці (площею 128 кв. м)  Вінницької області.

25 листопада СБУ провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП. Силовики знайшли паспорт РФ і кремлівські методички.

За інформацією видання «Лівий берег», СБУ також відкрила провадження щодо зберігання дитячої порнографії у Чернівецько-Буковинській єпархії.

Там же знайшли архімандрита Никиту (в миру — Андрій Сторожук), секретаря єпархії, у ліжку разом з підлітком. Однак Никиту не звільнили. 1 грудня його нарекли у єпископи, і тепер він може керувати Івано-Франківською та Коломийською церквами Московського патріархату.

МИТРОПОЛИТ МЕЛЕТІЙ, У МИРУ — ВАЛЕНТИН ЄГОРЕНКО

Головним у Чернівецько-Буковинській єпархії є митрополит Мелетій (Валентин Єгоренко). Він ріс і навчався в Російській Федерації. А після випуску з Московської духовної семінарії був направлений в Україну.

Митрополит Мелетій

Після обшуків CБУ у Чернівецькій єпархії Мелетія знайшли російський паспорт і кремлівські методички. Митрополит не заперечує, що подавав заяву на отримання російського паспорта, але каже, що це було давно.

Після обшуків у керівництва єпархії, Мелетій поїхав у Молдову. Там 1 грудня провів спільну літургію із місцевим архієреєм Московського патріархату на честь російського національного героя, князя Алєксандра Невського.

На фото сидять два священника РПЦ в Україні у золотих святкових рясах, позад них зліва стоять дві жінки в окулярах

Мелетій у Молдові на спільній літургії з місцевим архієреєм Московського патріархату на честь російського національного героя, князя Алєксандра Невського

В Україні у Мелетія було два авто Volkswagen Passat 2017 року та Volkswagen Tiguan 2015 року, і квартира у місті Хотин Чернівецької області,  площею 67,7 кв. м.

МИТРОПОЛИТ ІОАСАФ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УПЦ (МП), У МИРУ — ПЕТРО ГУБЕНЬ

2 грудня СБУ повідомила про підозру митрополиту Іоасафу Кіровоградської єпархії УПЦ (МП). За словами правоохоронців, митрополит листувався з патріархом Кирилом, виконував його доручення та виправдовував захоплення Криму Росією. Але, вочевидь, любов митрополита до Росії тривала роками.

Митрополит Іоасаф Кіровоградської єпархії УПЦ (МП)

У 2017 році Іоасаф був на засіданні Священного Синоду Руської православної церкви у Москві. Там він взяв участь у привітанні президента Росії Путіна у день його 65-річчя. Попи РПЦ надіслали вітальну телеграму, в якій визнали вагомий внесок Путіна «в утвердження ідеалів справедливості, миру і злагоди між країнами і народами». Потім Іоасаф виправдовувався і казав, що не підписував цього листа.

Вітальна телеграма від РПЦ для Владіміра Путіна

У миру Іоасафа звати Петро Губень. Станом на 2020 рік у нього був будинок у місті Кропивницький Кіровоградської області, площею 191.7 кв. м, та авто Hyundai H1 2015 року.

Це лише невелика частина керівництва єпархій — найвпливовіших фігур російської церкви в Україні. Людей, які роками вибудовували свою владу, статки та зв’язки, прикриваючись любов’ю до Бога. Важко уявити, скільки ще зрадників залишилося у структурі РПЦ, які й досі виховують проросійські настрої у своїх парафіян.