24 Червня 2020, 18:40

«Золото церкви» — проект, у якому зібрана і каталогізована інформація про статки вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні церков: Православної церкви України, Російської православної церкви в Україні та Української греко-католицької церкви.

На шостому році російської-української війни цей проєкт лишається актуальним, оскільки воюють з нами не лише фізично, а й ідеологічно. А деякі архієреї лише на словах декларують свою аполітичність. Насправді ж, є чимало прикладів, коли представники церков пропагують ті чи інші політичні погляди, тісно співпрацюють з політиками й балотуються у місцеві ради, а іноді навіть співпрацюють з окупаційною владою Криму та на Донбасі.

Ми помітили цікаву тенденцію: чим «ближче» священик до політики й політиків, тим більше у нього майна. Зрештою, декларований аскетизм і скромність служителів Бога перетворюються на елітні автопарки, величезні маєтки, будинки на території парку національного значення чи «святі» парковки біля храму.

При цьому, довіра українців до церкви — як до інституції — знаходиться на дуже високому рівні. Зокрема, за даними соціологів, їй довіряють більше, наприклад, ніж пресі або президенту.

Звісно, далеко не всі представники українського духовенства ведуть нескромний спосіб життя. Проте, щоб зрозуміти, що ж відбувається насправді і в чиїх інтересах працює церква, ми дослідили понад 200 представників вищого духовенства, яке представляє найпопулярнішу в Україні релігію — християнство. Висновки робити вам.

Крім того, церква в Україні має чимало преференцій від держави, зокрема, звільнення від деяких податків або ж отримання пільг. Однак, в той же час, держава не завжди контролює їхнє використання.

Дослідження статків церковного керівництва — це лише перший етап. Згодом ми доповнимо базу даних «Золото церкви» інформацією про бізнес, яким володіють представники вищого духовенства українських церков. А також опублікуємо низку розслідувань щодо зловживань окремих представників церков, пов`язаних з землею і державною власністю.

Проект «Золото церкви» створений за фінансової підтримки МФ «Відродження»