На одній із «гарячих точок» оборони Києва чергує «прокурорський» підрозділ. Це 12 співробітників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які після російського вторгнення перевдяглися з темно-синіх костюмів у камуфляж та взяли до рук зброю. Підрозділом командує Максим Грищук, в. о. керівника Антикорупційної прокуратури.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура — це орган, який бореться з корупцією переважно серед топових посадовців. Цей орган стежить за зловживаннями та порушеннями з боку депутатів, урядовців, суддів та бізнесменів, причетних до розкрадань бюджетних коштів.

Прокурори наглядають за антикорупційними справами, які розслідують детективи Національного антикорупційного бюро, а потім у судах добиваються покарання винних.

«Коли ми повністю вивезли матеріали (справ, — ред.), я забезпечив евакуацію на Львів. Сам, так би мовити, відпросився на війну. Зробив тоді перекличку — хто їде, хто лишається. Спершу лишилося два прокурори, які сказали, що їхати нікуди не збираються. То ми вирішили йти в територіальну оборону Києва», — каже Грищук. 

За кілька днів до них доєдналися ще кілька колег, які спершу вивезли свої родини в безпечні місця, а потім повернулися до столиці. Так зробив начальник відділу Антикорупційної прокуратури Сергій Козачина.

«Родину до Львова вивіз і назад поїхав. Діти досі нічого не знають. Дружині сказав, що так треба. Спершу сказав, що викликали по роботі, а потім вже розповів правду, коли сюди приїхав», — каже прокурор Козачина.

У нього немає досвіду бойових дій, за плечима — лише військова кафедра при університеті. 

Прокурори на війні вже більше тижня. Вони несуть бойове чергування, облаштовують позиції та вчаться стріляти з автоматів. Бойовий досвід мають лише двоє, зокрема, їхній керівник, а тепер і командир, Максим Грищук. Він — учасник бойових дій на Донеччині, захищав Донецький аеропорт. Зараз передає бойовий досвід своїм підлеглим-прокурорам. 

«Я розумів, що ця історія має чимось закінчитися, вона не може тривати вічно. Крим, Донеччина, Луганщина, має бути якась розвʼязка. От ця розвʼязка зараз і настала», — каже Грищук.  

На бойовій позиції прокурорів, на засніженій лісовій галявині біля дороги, виритий свіжий окоп. Військові, які донедавна були чиновниками, саме облаштовують місце для стрільби з кулемета. Хтось неправильно поклав мішки — треба переробляти.

Поряд стоять старі ящики, у які місцеві жителі поскладали саморобні «коктейлі Молотова». Грищук каже, що прокурори нещодавно вперше в житті пробували кидати ці коктейлі. Лише один з них — прокурор Ігор Семак — робив це раніше, він «тренувався» під час Революції Гідності.

«Місцеві натовпом приходять і питають, чим допомогти. Ми їх вже просто відганяємо, кажемо, що в нас тут позиції й не можна тут ходити. Продуктами теж волонтери забезпечують. Перше, друге, ще й компот. Навіть фрукти привозять, так що нормально харчуємось», — розповідає Грищук.

Прокурори кажуть, що поки поставили на паузу активну боротьбу з корупцією. Частина детективів Національного антикорупційного бюро і прокурорів САП переїхала до Львова, звідти намагаються працювати. Зараз головне — врятувати розслідування антикорупційних справ щодо топових посадовців, аби через юридичні нюанси вони не зупинилися. 

«Ми намагаємося зберегти процесуальні строки у наших розслідуваннях. Також направляємо частину коштів з застав (гроші, які внесли підозрювані, аби не сидіти під вартою на час розслідування або судового розгляду, — ред.) на спецрахунок Збройних сил України. Є таке, що наші підозрювані пишуть клопотання і добровільно перераховують ці кошти на рахунок ЗСУ. На потреби держави. Потім, можливо, їм це якось врахується, коли будуть слухати справи по суті в суді», — каже антикорупційний прокурор Максим Грищук. 

Після перемоги у війні з Росією Грищук планує повернутися у Антикорупційну прокуратуру, до звичної для нього роботи — боротьби з корупціонерами.

Так само, як і його колеги-прокурори, які поки що сидять у окопах і готуються дати відсіч ворогу у разі відновлення спроб захопити Київ.