Під час вдалого контрнаступу ЗСУ на Харківщині, російські військові змушені були тікати на батьківщину, залишаючи техніку та власні речі. Під час поїздки до села Камʼянка, що біля Ізюму, «Слідство.Інфо» знайшло блокнот з робочими записами росіян: у ньому зазначені прізвища, звання та телефони військових.

Журналісти опрацювали знахідку і виявили, що йдеться про окупантів із 252-го мотострілецького полку з Воронезької області. Вдалося ідентифікувати 14 російських військових зі знайденого блокнота. Як виявилося, частина з них публікували у соцмережах світлини, які свідчать про їхнє перебування на Харківщині — зокрема, у Камʼянці, яка після російської окупації майже вщент знищена.

ТРУПИ ТА БЛОКНОТ

Село Камʼянка біля Ізюму було спустошене росіянами за місяці атак та окупації. Спочатку окупанти обстрілювати Камʼянку та скидали на неї бомби. Потім зайшли до села та облаштували у ньому свої позиції. Коли у вересні село звільнила українська армія, у Камʼянці не залишилося жодної вцілілої хати. Місцеві, з якими поспілкувалося «Слідство.Інфо», кажуть, що до війни тут мешкало 1200 людей, зараз — 9-12 осіб. 

Ті, хто повернувся після звільнення територій, побачили жахіття, вчинені росіянами за час окупації, на власні очі.

«Тиждень тому приїхав теж наш родич на розвідку, — розповідає місцевий мешканець Дмитро. — І зайшли в погріб. А там два цивільних. Впізнали. Ну, все село знає один одного. Впізнали. Це вони тут пролежали три-чотири місяці».

За словами Дмитра, нещодавно також у погребі будинку знайшли тіло його родича, який, ймовірно, загинув ще навесні під час обстрілів. Через постійні бомбардування люди тривалий час залишалися в укриттях, не маючи можливості вийти. Там вони і помирали. 

«Багато місцевих розповідали, що вони (росіяни, — ред.) могли кидати трупи солдат і мирних жителів у стічні ями», — продовжує Дмитро.

Також розповідають про викрадення та катування людей, знущання над тваринами.

У Камʼянці журналісти «Слідства.Інфо» натрапили на блокнот із записами, зробленими від руки. Це — імена та прізвища військових із їхніми званнями та телефонами. 

Сторінка з блокноту з іменами та званнями російських військових

Сторінка з блокнота з іменами та званнями російських військових

Перевірка цих прізвищ та імен у соцмережах переконала журналістів, що це справді російські солдати, які, ймовірно, перебували у Камʼянці та можуть бути причетними до вбивств та катувань місцевих жителів. Вони самі публікували фотографії з Камʼянки.

ПОЛК З ВОРОНЕЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Журналісти ідентифікувати частину російських військових зі знайденого блокнота. Хоча про причетність цих військових до злочинів в Україні ще не заявляли українські правоохоронці та розвідка, сам полк, до якого вони належать, — досить відомий. Найбільше тим, що опинився у котлі на Харківщині та зазнав втрат під час втечі.

Це 252-й мотострілецький полк орденів Суворова та Олександра Невського, 3-тя мотострілецька дивізія. Він створений у 1941 році та базується у місті Богучар Воронезької області. 

Судячи з новин, на Харківщині формування перебувало від самого початку повномасштабного вторгнення росіян в Україні. 15 березня ЗСУ ліквідували командира полку Ігоря Ніколаєва.

Згідно з даними зі знайденого блокнота, у вересні, перед самою втечею, у Кам’янці перебували 8-ма та 9-та мотострілецькі роти. Командиром однієї з них вказаний Фєдосєєнко Андрєй Вікторовіч. Самого командира знайти не вдалося, проте вдалося встановити понад десяток його підлеглих.

Єфрейтор Артьом Гайнутдінов з Воронезької області, йому 25 років. Він одружений та має дітей. Фотографій на його сторінці небагато — лише одна з війни. Але його товариш по службі Олексій Коковіхін допоміг встановити, що саме ці військові робили у Камʼянці.

На одному зі знайдених у соцмережах фото вони — на фоні, ймовірно, буксированої гаубиці МСТА-Б 152-го калібру. Вона ж — «Гіацинт-Б». Має велику вогневу потужність, найбільшу дальність стрільби — 40 км активно-реактивними снарядами.

Гайнутдинов разом з товаришем по службі на фоні гаубиці

Гайнутдінов разом з товаришем по службі на фоні гаубиці

Наприкінці серпня Артем Гайнутдінов оприлюднив фото у колі родини. У коментарях близькі росіянина висловлювали радість від його повернення.

Побратим Гайнутдінова Олексій Коковіхін із Воронєжа. Йому 28 років, він — випускник педагогічного університету. Коковіхін викладав багато фото з війни, зокрема, зроблених у окупованій Кам’янці. На одному груповому фото журналісти впізнали будинок, який бачили у Камʼянці під час поїздки. На ньому окупанти написали на літери «V». Отже, маємо підтвердження перебування воронезьких військових у Камʼянці.

Коковіхін разом з іншими військовими в Кам’янці

Коковіхін разом з іншими військовими в Кам’янці

Ще один артилерист Сєргєй Сергєєв. Така людина існує у соцмережах і, схоже, це саме військовий з блокнота. Інформації про Сєргеєва небагато — вказано лише, що чоловік з Гудермеса.

Руслан Зєнін із Тамбова записаний у блокноті рядовим і медиком. Судячи з фотографій у соцмережах, він служив у збройних силах РФ. Чоловік одружений та має дитину. Зєнін зараз не веде соцмережі, але про його життя можна дізнатися зі сторінки його дружини Тетяни. Вона має у друзях деяких товаришів по службі свого коханого. Зі сторінки Тетяни можна дізнатися, що Зєніну вдалося вийти з Ізюмського котла живим. Вже навіть на природі встиг відпочити.

Руслан Зєнін та його дружина на природі

Руслан Зєнін та його дружина на природі

Ще одному російському військовому зі списку — Едуарду Автаєву — пощастило вижити та навіть відзначити своє 26-річчя. Він — уродженець селища Талове Воронезької області. У своєму профілі у соцмережах Автаєв зазначив полк, у якому служить, що дуже допомогло журналістам зі встановленням решти його товаришів. 

Російський військовий Едуард Автаєв

Російський військовий Едуард Автаєв

Андрєй Кузнєцов з Тамбова, судячи з записів у блокноті, має позивний «Кузьма». Він, що рідко трапляється серед російських військових, має вищу освіту — навчався в юридичному інституті. Кузнєцов у соцмережах публікував фото з Харківщини. Деякі будинки на його світлинах схожі на ті, що журналісти бачили у Кам’янці. На фотографіях Кузнєцов зʼявляється з побратимами весь у «зетках» та георгіївських стрічках. З позначок у блокноті журналісти також дізналися, що разом із Кузнєцовим на Харківщині перебував його брат — Міхаіл Лукін

Підпис Кузнєцов на полігоні

Підпис Кузнєцов на полігоні

Сєргєю Бурцеву 27 років. Він опублікував відео, на якому його полк, судячи з дати публікації, втікає з Харківщини. Військовий сам підписав фото з Кам’янки та Ізюма. Поруч із ним — товариш по службі Антон з позивним «Зьома». Зьома теж є у забутому окупантами блокноті.

Бурцев та «Зьома» в Кам’янці

Бурцев та «Зьома» в Кам’янці

Бурцев опублікував фото полку з прапорами Росії та чи то Карелії, чи то Дагестану. Всі військові з «зетками» — отже, фото недавнє. Це ж саме фото оприлюднив інший військовий РФ Андрєй Іванченко. Він із міста Розсош. На аватарці — кулемет. Тож можемо припустити, що він — кулеметник. На сторінці Іванченка — купа фото із зетками на кепці, броніку, техніці.

Андрій Іванченко на груповому фото з іншими військовими РФ

Андрій Іванченко на груповому фото з іншими військовими РФ

Ще один військовий з Воронезької області — Сєргєй Пономарьов, 44-річний молодший сержант із 8-ї мотострілецької роти. Одружений. У нього також багато військових фото: на строковій службі у парадній формі, на параді, з товаришами по службі. В одному з недавніх дописів Сєргєй Пономарьов зазначив, що 19 жовтня 252-й полк повертається в Україну.

19 жовтня полк повернувся в Україну на війну

19 жовтня полк повернувся в Україну на війну

Алєксєй Осіпов з Воронежа — ще один військовий із 252-го полку, який був у Кам’янці.

Російський військовий Сєргєй Осіпов

Російський військовий Сєргєй Осіпов

Осіпов, схоже, трохи відрізняється від своїх товаришів по службі. Дописи на його сторінці — з певним сарказмом про мобілізацію та російську армію: «Два вида россиян сейчас: в атаку. В паническую атаку»; «Женщины, кто хотел в этом году найти мужика, наверное, щас не получится»; «После о случившемся долго будут врать. Расскажет ли комиссия, как трудно умирать».

На сторінці Алєксєя — фото на фоні розтрощених будинків цивільних українців. А також — фотографії з товаришами по службі та військовою технікою.

Алєксєй ділиться світлинами, на яких видно, що російські військові вживають алкоголь під час так званої служби, тобто знищення українських населених пунктів та вбивств цивільних. А також смажать шашлики. 

Осіпов з товаришами смажать шашлики на подвір'ї в Кам’янці. Після нашого розслідування власники впізнали свій двір

Осіпов з товаришами смажать шашлики на подвір’ї в Кам’янці. Після нашого розслідування власники впізнали свій двір

Осіпов також публікує фото з військових навчань, датоване початком червня. Цікавіше — відносно свіжі відео окупанта, на яких є кадри з Ізюма. Судячи з дати публікації, росіяни відступають під тиском ЗСУ.

Ще декілька ідентифікованих військових 252-го полку зі знайденого у Кам’янці блокноту — неактивні у соцмережах, проте трохи інформації про них вдалося зібрати.

Рядовий Сєргєй Показаченко з позивний «Козак» зазначений медиком. Його соцмережі закриті, але журналістам вдалося знайти його старі фото.

Старший прапорщик Дмітрій Бондарь з Бутурліновки теж має закритий акаунт у соцмережах, але його фото журналісти відшукали.

32-річний Дєніс Пантєлєєв (позивний «Кувалда») з Тамбова — ще один, хто закрив свою сторінку від сторонніх.

Ці 14 ідентифікованих російських військових із 252-го полку можуть мати стосунок до злочинів, вчинених на Харківщині у селі Камʼянка, де, власне, і був знайдений блокнот з їхніми прізвищами. Українським правоохоронцям ще належить визначити їхню причетність до вчинених злочинів та міру покарання.