Українські правоохоронці встановили двох російських військових з так званої ЛНР, яких підозрюють у вбивстві дитячого письменника та поета Володимира Вакуленка під час окупації Харківщини. Окупанти можуть бути причетними ще до трьох вбивств. Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли рідну сестру та тітку луганчанина Владислава Нескородьєва, який віддав наказ про катування і розстріл людей. 

Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з родичами Владислава Нескородьєва з позивним «Лев», який окуповував Ізюм на Харківщині у 2022 році. 

«ЗАГИНУЛО ЩОНАЙМЕНШЕ 1000 ЛЮДЕЙ»

За даними Ізюмської міськради, під час окупації щонайменше тисяча мирних жителів загинуло від російських обстрілів, катувань та розстрілів. Після звільнення міста українські військові виявили масові поховання — у вбитих людей були звʼязані руки, мотузки на шиї, переломані кістки. Серед закатованих росіянами, слідчі ідентифікували тіло українського дитячого письменника Володимира Вакуленка. Понад пів року рідні Володимира не знали, де він.  

Масове поховання в Ізюмі / Фото: Радіо Свобода

«У травні, а можливо, навіть у червні я випадково почула від людей розмову про Вакуленка. І чую таку фразу: «Та Вакуленка вивезли у Росію, його будуть судити». Це знову дало мені надію, що він живий… А судячи з останніх подій, що розкопки й запис у книзі… Маємо надію, що якась плутанина», — сподіваючись на краще, сказала мама Вакуленка журналістам.

Російські військові на чолі з луганчанином Владиславом Нескородьєвим, який перейшов на бік окупантів, неодноразово навесні 2022-го приходили у дім письменника. У матеріалах слідства йдеться, що військові РФ викрали письменника разом з сином-підлітком, який має інвалідність. Доба знущань від росіян, підбурювання піти на співпрацю з ворогом, але Вакуленко не погодився й військові повернули його з сином додому. Минуло два дні й біла автівка з «Z» знову стояла біля подвірʼя українського письменника. 

Колаборант Нескородьєв наказав солдатам силоміць витягнути з власної домівки Володимира. Російські військові забрали і його рюкзак з українськими шевронами та нашивками військових частин ЗСУ. Через декілька днів місцеві знайшли рюкзак у Капитолівці, що за 15 хвилин їзди від Ізюма. 

Владислав Нескородьєв ймовірно віддав наказ солдату Удоденку розстріляти Вакуленка: той вбив письменника трьома пострілами, перед цим зламав йому пальці на руках. Тіло Вакуленка  ідентифікували серед закатованих під час ексгумації у листопаді 2022 року. 

«ДЛЯ МЕНЕ ЦЕ БУВ ШОК»

Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли в російській соцмережі «Однокласники» сторінку Владислава Нескородьєва, який віддавав злочинні накази у складі російської армії. 

Зраднику України 33 роки, він має дружину Ліну та семирічну доньку. 

Сімʼя вирішила не виїжджати з окупованого Луганська, на відміну від рідної сестри Владислава — Сюзанни. Журналісти «Слідство.Інфо» знайшли номер жінки, від них вона вперше почула про воєнні злочини, у яких підозрюють її брата. 

«Ви зараз це розповідаєте і в мене прям почало серце калатати. Я взагалі не знаю всю цю історію», — каже журналістам Сюзанна. 

Після окупації міста росіянами, у 2014 році, жінка переїхала в Ірпінь, що на Київщині.

«Ми з самого Луганська. Я виїхала ще в 2014-му. А брат залишився, і я навіть не знаю де він, що з ним… Я була в шоці взагалі, коли почула від бабусі, що у них там почалося, в Луганську. Для мене це був шок, я не вірила», — каже сестра окупанта. 

Сюзанна розповідає, що коли російські війська окупували Київщину, то вона не встигла виїхати з дітьми у безпечне місце. Тому жінці довелося чекати на звільнення Ірпеня у підвалі будинку. 

 «Я пережила окупацію тут, в Ірпені. Ми просиділи тут з дітьми, не встигли виїхати. Дуже важко, якщо чесно, і дуже хочеться вже, щоб швидше це закінчилося. Наш будинок в Ірпені вцілів, там трохи вікна побило. Зараз ми переїхали в інший будинок», — згадує сестра російського військового.

Про брата жінка знає небагато, каже, що посварилася з ним, тому звʼязок не підтримує. 

«Ми з ним не спілкуємося років 7. Я навіть не знаю, де він, що з ним. Ми завжди спілкувалися не дуже. Востаннє бачилися ще у 2014 році, коли ми були в Луганську», — говорить Сюзанна. 

Жінка каже, що не знала навіть, що брат перейшов на бік окупантів: «Він робив на будівництвах, тітці й дядьку допомагав. Більше нічого такого я й не знаю. У Луганську (окупованому, — ред.) залишилася родина — брат Олександр Ковальов і мама. Тітка залишилася, тому що бабуся сказала, що не буде нікуди виїжджати. Усі інші чому так вирішили — за них не відповім, я не знаю. Кожен сам за себе вирішує». 

«ТЕ, ЩО ПУБЛІКУЄ УКРАЇНСЬКА ПРОКУРАТУРА, — ЦЕ ЇЇ ПРОБЛЕМИ» 

Журналісти «Слідства.Інфо» зателефонували Нескородьєву, однак його український номер виявився недійсним. Але його тітка — Наталя Ковальова, яка живе у Луганську й задоволена окупацією, погодилася на спілкування. 

Жінка каже, що теж посварилася з племінником, але виховувала його з дитинства, тому переконана, що Нескородьєв не здатний вбити цивільного. 

«Владислав ніколи не зміг би вбити ніякого мирного жителя — це я знаю точно. Я його з дитинства виховувала, він не така людина. Так що те, що публікує українська прокуратура, це їхні проблеми. Я не вірю й ніколи не повірю. Російська армія захищає українців. Ніколи російський справжній солдат, офіцер, не вбʼє беззахисну людину. Ніколи», — розповідає Ковальова. 

На своїй сторінці в «Однокласниках», жінка не приховує прихильність до Путіна та російської армії. 

Ковальова вважає, що її племінниця Сюзанна в Ірпені ховалася «від бомб та злочинних діянь американських найманців у складі ЗСУ»: «В українській армії багато служить найманців, наприклад американців, який байдуже, їхні діти чи не їхні». 

Сестра Нескородьєва, яка пережила окупацію в Ірпені, каже, що ненавидить російську армію: «Мені це не подобається, ніколи б не пішла на російську сторону. Я народилася в Україні і вважаю, що наше рідне місце — це Україна. Відчуваю ненависть до російської армії, російських бійців і тих, хто пішов з ними на співпрацю». 

Генеральна прокуратура України підозрює Владислава Нескородьєва в організації вбивства ще трьох мирних мешканців Ізюма: Івана Шабельника, учасника АТО Юрія Кавуна та Леоніда Тарана.

Наразі невідомо, де знаходиться український зрадник. Ймовірно, чоловік продовжує окуповувати міста України на боці росіян. Йому загрожує позбавлення волі строком від 8 до 12 років (стаття 438 КК України).  

«Якщо я житиму, то тільки цією мрією і надією: що вбивці мого сина будуть покарані», — говорить мама Володимира Вакуленка.  

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також: «З вас тут ніхто живий не залишиться»: хто розстріляв полоненого українського військового на Чернігівщині