За допомогою відкритих російських реєстрів журналісти «Слідства.Інфо» встановили освітян-зрадників з Маріуполя, які не так давно навчали дітей, як бути українцями, а тепер погодилися насаджувати учням ідеї «русского міра».

Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо».

Нещодавно стало відомо, що росіяни реєструють на окупованих українських територіях свої установи. «Слідство.Інфо» вирішило дослідити, які структури були зареєстровані у Маріуполі за російським законодавством і виявили серед них чимало закладів освіти. У російських реєстрах відображено прізвища й імена керівників цих закладів. Так, власне, і вдалося ідентифікувати низку маріупольських освітян, які стали на бік окупантів.

ТАК ЗВАНИЙ НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ МАРІУПОЛЯ

Керувати усіма освітянами Маріуполя, як з’ясувало «Слідство.Інфо», окупанти призначили 47-річного В’ячеслава Мірошниченка. Він народився у Маріуполі.

47-річний В’ячеслав Мірошниченко на заході в окупованому Маріуполі (зліва)

Понад десять останніх років Мірошниченко очолював Маріупольський морський ліцей. А раніше, за даними ЗМІ, працював шкільним учителем української мови та літератури. В мережі журналісти натрапили на інтерв’ю Мірошниченка ще до повномасштабної війни, в якому він наголошував на важливості національно-патріотичного виховання своїх учнів.

«Сьогодні досить такий складний час. Тому військові — наші постійні гості. Нещодавно ми брали участь у піднятті прапора, дай боже не помилитися, Військово-морських сил на площі Свободи у місті Маріуполі під час нашого дистанційного навчання. Я хочу сказати, що все це виховує і загартовує всіх наших здобувачів освіти», — розповідав він журналістам півтора роки тому.

Тепер же В’ячеслав Мірошниченко відвідує заходи в окупованому Маріуполі поруч із ватажком так званої ДНР Денисом Пушиліним та іншими зрадниками.

МАРІУПОЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Так званою ректоркою Маріупольського державного університету окупанти призначили 52-річну уродженку Маріуполя Ларису Сиволап.

Лариса Сиволап на фоні Маріупольського державного університету в окупації / скріншот із відео

Перед повномасштабним вторгненням вона була професоркою в Маріупольському державному університеті. В мережі журналісти знайшли кілька десятків її наукових робіт на економічні теми.

Після початку повномасштабної війни колеги намагалися розшукати Сиволап за допомогою мережі Facebook. Та потім вона сама «знайшлася» у пропагандистських ЗМІ — вже в ролі фейкової ректорки університету.

«Слідство.Інфо» знайшло в мережі відео з Ларисою Сиволап, в якому вона скаржиться російським пропагандистам на українських військових, зокрема полк «Азов»: «Возле моего дома, например, четко, знаете, как на роботу, в шесть утра приезжал танк и постоянно были залпы. Ну, естественно, это был украинский, у нас даже жители нашего подъезда пытались со своими детьми выйти и попросить, чтобы они уехали. На что услышали в свой адрес очень много неприятных вещей», — зауважує Сиволап.

Колаборантка на камеру розповідає пропагандистам про те, що буцімто азовці обстрілювали «зелені коридори».

«Ехать было страшно, потому что были случаи, когда люди, я знаю, выезжали с Приморского района, и наши коллеги, сын, сидел в машине, невестка и ребенок, и реально невестка была убита. Сын ранен. То есть люди реально оттуда уезжали и им стреляли в спину «азовцы», — додає вона.

Журналісти виявили в мережі фото Лариси Сиволап із гуманітарною допомогою від партії «Справедливая Россия», а також поруч із губернатором Санкт-Петербурга у маріупольському зоопарку. Крім того, вона дякувала загарбникам за два ноутбуки, подаровані університету.

Натомість справжній ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко звинуватив колаборантів у створенні фейкової установи. Сам же університет тимчасово продовжив роботу у Києві. «Ми засуджуємо створення так званого Маріупольського державного університету «ДНР» та вважаємо це рішення зухвалим і ганебним. Це кримінальний злочин і всі причетні, на чолі з фейковою виконувачкою обов’язків ректора будуть відповідати за всі неправомірні дії. А це позбавлення волі строком від 15-ти років до довічного», — сказав він.

Нацполіція кілька місяців тому заочно повідомила Ларисі Сиволап про підозру у колабораційній діяльності.

МАРІУПОЛЬСЬКЕ МЕТАЛУРГІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

Ще одна освітянка, яка вирішила прислужитися «русскому міру» — 52-річна Олена Мудрова родом з Ульяновської області РФ. До окупації міста вона працювала викладачкою Маріупольського вищого металургійного професійного училища. А кілька років тому, як український педагог, їздила до Києва, де брала участь у міжнародній освітній конференції.

52-річна викладачка Маріупольського вищого металургійного професійного училища Олена Мудрова

Втім, після повномасштабного російського вторгнення Олена Мудрова почала розповідати пропагандистам про українських нацистів: «Нацисты хотели отобрать у нас все самое лучшее. Хотели внушить, что Россия плохая и поссорить нас с Украиной. Представьте, присылали учителям для распространения в школах цитатники с речами Бандеры, Шухевича, Мазепы, Гитлера».

У цьому ж інтерв’ю Олена Мудрова попросила пропагандистів допомогти з роботою. Зрештою, через кілька місяців окупанти призначили її так званою керівницею училища, в якому вона раніше викладала. Також, як з’ясували журналісти, у своїх соцмережах Мудрова активно поширює російську пропаганду.

ПРИАЗОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Ще один маріупольський виш – Приазовський державний технічний університет — після російського вторгнення переїхав до Дніпра. Натомість окупанти у Маріуполі вирішили створити його клон і призначили фейковим ректором 58-річного Ігоря Кущенка. Раніше він працював на адміністративній посаді в цьому університеті.

На посаді так званого ректора Кущенко встиг підписати договір про співпрацю з університетом із Санкт-Петербурга та з’їздити туди для обміну досвідом. На запитання «Слідства.Інфо» про те, чому він почав співпрацювати з окупантами, Кущенко не відповів.

58-річний Ігор Кущенко в ролі фейкового ректора університету

МАРІУПОЛЬСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ АВТОТРАНСПОРТУ

Як з’ясували журналісти, фейкові заклади освіти в Маріуполі очолили 71-річна Віра Головань та 48-річна Світлана Пічкур. Обидві також родом із Маріуполя. Віра Головань близько двадцяти років до повномасштабного вторгнення працювала директоркою Маріупольського професійного ліцею автотранспорту. Світлана Пічкур була її заступницею.

На сторінці ліцею у Facebook регулярно публікували проукраїнські дописи та привітання із державними святами. Втім, це не завадило керівницям закладу тепер почати працювати на загарбників. Кілька місяців тому вони навіть з’їздили на навчання у Підмосков’я.

Освітянки з Маріуполя Віра Головань та Світлана Пічкур їздили на навчання у Підмосков’я

Читайте також: Журналісти ідентифікували бійців полку «ДНР», які штурмували Маріуполь та захоплювали Запорізьку область