Берислав — маленьке місто в Херсонській області — від початку деокупації щодня потерпає від ворожих обстрілів. Росіяни рівняють його із землею, б’ють артилерією, реактивними системами залпового вогню, танками та авіаційними бомбами по цивільних об’єктах та помешканням людей. 

Журналісти «Слідства.Інфо» дізнались, хто обстрілює Берислав та звідки злітають бойові літаки з бомбами.

РОСІЯНИ РІВНЯЮТЬ МІСТО З ЗЕМЛЕЮ

«Йди, обійми діда. Може більше ти його не побачиш», — каже батько підлітку з Берислава. 

Дитину з родиною евакуювали, а літній чоловік залишився в місті.

Разом з ними того ранку, 30 жовтня, з міста, де надзвичайно складна безпекова ситуація, поліція екстрено евакуювала 4 родини з дітьми та бабусю з дідусем. Спецоперація проводилась під щільними обстрілами: спочатку окупанти скидали на житлові квартали боєприпаси з дронів, потім накрили місто мінометним вогнем та обстріляли з танка. 

«Берислав щогодини потерпає від ворожих атак, армія країни-терористки скидає одночасно по 15 керованих бомб, рівняючи місто з землею, ситуація загострюється з кожним днем», — пишуть херсонські поліцейські.

До повномасштабного вторгнення в місті проживало близько 12 тисяч людей. Зараз, за інформацією влади, — близько 2000. Щодня ворог спрямовує на Берислав керовані та фугасні авіабомби. А це призводить до загибелі місцевих та масових руйнувань.

Фото з фейсбук-сторінки «Український Південь»

28 жовтня по Бериславу протягом 30 хвилин ворог випустив 10 керованих авіаційних бомб. Потужні вибухи пошкодили 9 приватних будинків. У п’ятиповерхівці не залишилося жодної вцілілої квартири, поранено 72-річного чоловіка. 

Пізно ввечері того ж дня росіяни випустили по місту ще 8 керованих бомб. А з дрона скинули боєприпас на службовий автомобіль поліції.

На світанку 26 жовтня російські військові вдарили по Бериславу з авіації. Під завалами власного будинку загинув чоловік, пошкоджено гаражі та 14 приватних будинків. 

А через 3 години окупанти вдруге вдарили по місту керованими авіабомбами, розтрощили ще 10 житлових будинків. Ввечері росіяни обстріляли Берислав з артилерії. Від ворожого снаряду на вулиці загинув 13-річний хлопчик, ще двоє чоловіків отримали поранення.

І так в Бериславі — кожного дня. Росіяни влучають по цивільних об’єктах. 5 жовтня окупанти скинули керовану авіабомбу на лікарню та станцію екстреної допомоги. Постраждав водій та фельдшер.

ХТО ОБСТРІЛЮЄ БЕРИСЛАВ

В Оперативно-стратегічному угрупованні військ «Одеса» кажуть, що окупанти вдаряють по місту з літаків зі складу Південного та Східного військових округів збройних сил РФ. Усі літаки тимчасово базуються на аеродромах Південного військового округу. Удари авіабомбами російські війська завдають з бомбардувальників «СУ-34».

Російський бомбардувальник «СУ-34»

За даними українських військових, 5 жовтня, в день, коли окупанти скинули авіабомби на лікарню та станцію екстреної допомоги, Берислав атакували літаки зі складу 4-го державного центру підготовки авіаційного персоналу та військових випробувань міноборони РФ (Липецький авіаційний центр).

Начальником Липецького авіаційного центру з серпня 2022 року є полковник Ніколай Мишкін.

Російський полковник Ніколай Мишкін

У 1996 році Мишкін вступив до Качинського військового училища. Через два роки курсантів перевели до Армавірського вищого військового авіаційного Червонопрапорного училища льотчиків протиповітряної оборони. 

У 2008-му отримав розподіл у місто Кримськ (Краснодарський край РФ) заступником командира авіаційної ескадрильї. А у 2012 році Мишкіна перевели до Липецька. 

Також, за даними українських захисників, 5 жовтня винищувачі з Липецького авіацентру злетіли з аеродрому «Маринівка» Волгоградської області. Під час повномасштабного вторгнення росіяни стали використовувати аеродром для атак по Україні.

Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли супутникові знімки звідти, зняті у жовтні 2022 року. 

На них видно бомбардувальники «СУ-34», які дуже легко впізнати навіть на знімку поганої якості через яскравий блакитний колір.

Літаки стоять у ряд. Поруч з ними складені предмети, візуально схожі на керовані авіабомби. Проте усі військові, яких журналісти опитали, впевнені, що ніхто так не буде зберігати боєприпаси.

«Це, скоріш за все, контейнери для ракет типу «Х-59». Контейнери від відпрацьованих ракет. Якщо ви побачите збільшене фото, то там є купа різних складів, де саме може лежати озброєння. Тому що зброя не буде просто під небом лежати, її зберігають у приміщеннях. Оці авіаційні високоточні ракети просто під небом класти не можна», — говорить експерт з авіації Анатолій Храпчинський.

Також Храпчинський помітив, що окрім «СУ-34», там стоять «СУ-24». А для безпеки росіяни поставили ще один засіб протиповітряної оборони. 

Експерт також відзначив, що інколи окупанти вдаються до військової тактики, щоб не дати українцям відстежити, звідки злітають літаки. 

«Вони можуть злітати звідти, можуть злітати з Єйська, і одночасно робити якісь піруети для того, щоб ускладнювати розуміння, звідки летять», — каже Храпчинський.

Теж саме журналістам «Слідства.Інфо» підтвердили джерела в силах ППО України. За їхніми даними, літаки дійсно «прикривають» один одного. 

За інформацією сил ППО, для атак Берислава також використовують аеродроми з Єйська, Ахтубінська, Приморсько-Ахтарська та Майкопа. 

Скрин аедродрому з Майкопа

Наземно ж, за даними ОСУВ «Одеса», Берислав обстрілюють 205-та мотострілецька та 227-ма артилерійська бригади 49 загальновійськової армії РФ. А за даними мапи Deepstate, там також стоїть 144-та мотострілецька бригада

227-ма артилерійська бригада армії РФ дислокується у місті Майкоп (Республіка Адигея). На озброєнні має гаубиці «Мста-Б» й «Мста-С», реактивну систему залпового вогню «Ураган», станції артилерійської розвідки «СПАР-10М1» «Пантера» й «Зоопарк-1», безпілотники «Тахіон», комплекси розвідки, управління і зв’язку «Стрілець». 

Від 2018 року до травня 2022 року командував бригадою Алєксєй Репін. А відтоді — Алєксєй Буланов.

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» разом з колегами з проєкту «Схеми» (Радіо Свобода) робили розслідування про 205-ту бригаду армії РФ: ідентифікували окупантів та їхніх командирів, а також отримали ексклюзивні перехоплення розмов, що відбувалися між військовими у ніч підриву Каховської ГЕС.

Читайте також: «Выйти не могут, все затоплено». Про що говорили окупанти під час підриву Каховської ГЕС: телефонні перехоплення

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».