До редакції «Слідства.Інфо» звернувся український розвідник «Град» з проханням ідентифікувати окупантів та повернути знахідку власникам. Під час окупації села Нова Басань на Чернігівщині серед замародереного, але забутого у БМП був фотоапарат, який належить родині Устянівських. Журналісти «Слідства.Інфо» повернули спогади. 

Морозний грудневий день 2009 року. Село Нова Басань, Чернігівщина. Родина Устянівських святкує другий день народження сина — Богдана. До кімнати заходить батько Ігор з маленькою коробочкою. Мама Оксана розвʼязує подарунковий бант і дістає його — фотоапарат. Перший кадр з маленьким сином на руках, перші лижі по засніженому селу, перший клас, перший танець на шкільному святі, перше селфі з друзями… перші дні окупації. 

33 ДНІ ОКУПАЦІЇ

Російські військові зайшли у село Нова Басань, що за 80 кілометрів від Києва, у перші дні війни. Вони розмістили у селищі майже тисячу БМП, танків та іншої техніки і жили у будинках місцевих. Окупанти залякували жителів села та брали у полон чоловіків. 33 дні російські військові знущалися з полонених, тримаючи їх без їжі та води у холодних підвалах. 

Сімʼя Устянівських змогла евакуюватися лише 20 березня, після чого окупанти прийшли й розграбували їхній будинок. Серед вкраденого був: одяг, алкоголь, машинка для стрижки і фотоапарат. Росіяни перевернули всі шафи, забрали одяг, алкоголь, машинка для стрижки… і фотоапарат з родинними спогадами. 

ГОЛОВНИЙ СВІДОК — ФОТОАПАРАТ 

10 днів, під час окупації, фотоапарат Устянівських їздив у БМП з росіянами від хати до хати. На нього військові РФ знімкувалися. 

Журналістам «Слідства.Інфо» вдалося ідентифікувати окупантів за фотографіями — Алєксандра Горностаєва, Івана Іванова, а також Байганіна Нурлибєка. Постійний пункт дислокації їхнього 14-го армійського округу Північного округу ЗС Росії знаходиться у Мурманській області — це за майже 3 000 кілометрів від цього українського села. 

Навесні 2022 року, у боях під Харковом ЗСУ ліквідували командира їхньої 200-ї окремої мотострілецької бригади, полковника Дєніса Курила. Однак, така доля спіткала не всіх військових РФ із цієї частини, які окуповували, зокрема, й Нову Басань. 

На своїй сторінці «ВКонтакті» російський військовий Іванов підписаний як Ваня Іванов. Чоловіку 32 роки, він живе у Кірові та має чотирьох неповнолітніх дітей. 

Іванов не приховує свою участь у воєнних діях та прихильність до російського диктатора — публікує фото з виставки в обіймах з восковим Путіним.

У червні 2022 року Іван опублікував фото, на якому він разом з іншими військовими РФ, обличчя яких є на фотоапараті з Нової Басані. Однак, ці світлини були зроблені раніше — навесні 2022-го року.

За деякий час окупант публікує фото з підписом: «Поки тато працює, мама з дітьми відпочиває». 

«Слідство.Інфо» намагалося зателефонувати окупанту, але він заблокував номери. 

Схоже, що російський окупант повернувся додому у червні 2022-го. На його сторінці з’явилися фото з родиною — спільний відпочинок в аквапарку. Іванов щомісяця виставляв фото з цивільного життя, ймовірно, російська влада не відправляла його вдруге на війну в Україну. 

З фотографій у соцмережі Вані Іванова вдалося ідентифікувати Владіміра Мєнігєчєва, який теж був у Новій Басані, жив на тому самому подвірʼї та награбовані в українців речі зберігав у БМП.

Владімір із Алтая. Йому 23 роки. Окупант публікує свої фото з війни на території України. То він серед поля біля техніки, то на фоні російського прапора під деревом, пише, що сумує за котом — ймовірно українським. 

Окупант Владімір Мєнігєчєв

Мєнігєчєв бідкається дописами з пабліків про втрачене кохання військового. Також, публікує пісню «Окраін руская зємля» в якій оспівуються «подвиги російської армії», бої в Гостомелі й окупація українських міст.

Спільно з Івановим на вкрадений фотоапарат позував Алєксандр Горностаєв. Чоловікові 39 років, у соцмережах він — Шурік із Волчанска, фото публікує тільки з рибою і жодної згадки про воєнні злочини на території України. 

Журналісти «Слідства.Інфо» зателефонували Горностаєву і запитали у нього про вкрадений в української родини фотоапарат.

«А в кого я його вкрав? (Фотоапарат не ваш був. Там є фотографії цивільних, які мешкали в тому селі, у Новій Басані. Адже не ваш?, — запитання журналістки). Ну, звісно, він не наш. (Сміється) Ви дзвоните кудись не туди. Ви помилились номером. Ви мені більше не дзвоніть, будь ласка, це по-перше. По-друге, — я з жодними фотоапаратами справу не матиму. Розумієте? До побачення», — говорить окупант.

Після того, як журналістка сказала, що він є на фото, росіянин кинув слухавку. 

Ще один росіянин, який зробив селфі у БМП на вкрадений фотоапарат — Нурлибєк Байганін

Селфі окупанта Байганіна з вкраденого фотоапарата української родини

Фото вийшло не дуже гарної якості. Але от його «колега» Ваня Іванов — «допоміг» ідентифікувати Байганіна. Він опублікував якісніше фото, на якому можна розгледіти 27-річного Нурлибєка. 

За допомогою штучного інтелекту, журналісти розпізнали росіянина і знайшли його сторінку «ВКонтакті». Там в окупанта старі фото зі строкової служби. Номер Байганін свій приховав. А запит у друзі — не прийняв. Більше сторінки ніде росіянин не веде. 

У фотоапараті була спільна світлина окупантів з місцевим мешканцем Вʼячеславом Ширганом. Чоловік власник магазину, в якому жили окупанти. 

Вʼячеслав Ширган розповів журналістам «Слідства.Інфо», що окупанти були з автоматами і наказували йому віднести казан з їжею. І, за словами чоловіка, фото зробили без його згоди. 

«Коли вони варили їсти за сараєм у нас. Один каже: віднеси казан з їжею. Вони щось із сусідньої хати несли, продуктів понабирали у них руки були зайняті. Зрозуміло, що я не хотів нічого відносити, але як можна сказати, коли вони всі з автоматами і в приказному порядку», — згадує Вʼячеслав.

«ХОТІВ ВІДДАТИ ФОТОАПАРАТ ВЛАСНИКАМ, СПОДІВАЮСЯ, ВИ ДОПОМОЖЕТЕ» 

На початку цього року до редакції «Слідства.Інфо» звернувся український розвідник з позивним «Град». Чоловік розповів про свою знахідку: «Доброго вечора! Маю деяку інфу про під**ів. Знайшов фотоапарат їх (окупантів, — ред.) у покинутій техніці. Діло було на Чернігівщині, Нова Басань. Є фото їхні, фото місцевого жителя, який їм допомагав. Якщо цікавить — відпишіть».

«Град» знайшов фотоапарат в російському БМП, залишеному окупантами під час звільнення українськими захисниками Нової Басані — 30 березня 2022 року. Військовий розповів, що окрім фотоапарата, окупанти залишили армійські рюкзаки, аптечки і награбоване: леопардовий плед, каблучку та парфуми. 

 «Я хотів віддати фотоапарат власникам, як буде нагода, але не знайшов їх, сподіваюся, ви допоможете. Для мене це важливо, тому що це їхня власність, і там, можливо, є фото, які для них важливі. Спогади: фото онуків маленьких, можливо, це єдині фото, які взагалі залишились у них після приходу ворога», — говорить український розвідник «Град» у розмові з журналісткою. 

«Слідство.Інфо» вирішило розшукати власницю фотоапарата та повернути дорогу річ родині. 

Оксана Устянівська працює техпрацівницею у місцевій школі. До 20 березня 2022 року жінка з сином була в окупованому селі. 

«Росіяни ж не бачили такого, у них напевне такого немає. Взять ось цей фотоапарат і фотографуватися, він твій? Ти взяв і ще себе фотографуєш. Іроди чортові. Як росіяни взагалі насмілилися сюди до нас прийти, вбивати наших дітей, хлопців. Скільки загинуло людей, скільки горя вони нам принесли. Я відчуваю до них таку злість, що прямо якби мені дали автомат, то я теж пішла б стріляти їх усіх підряд», — говорить власниця викраденого росіянами фотоапарата.

Оксана дістала фотоапарат з футляра і поклала на дивані, біля кішки Гайки, яка живе в родині всього місяць і, на щастя, не бачила окупантів. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також: «Весело, але якось малувато»: хто коригував ракетний удар по Запоріжжю, внаслідок якого обвалився цілий під’їзд багатоповерхівки