Російські військовослужбовці «елітного» 83-го десантного батальйону, поспіхом тікаючи з Київщини після наступу українських захисників, позабували штабні документи з особистими даними своїх військових.
Завдяки цьому журналістам «Слідства.Інфо» вдалося ідентифікувати кількох окупантів, які вчиняли злочини у селах Демидів, Козаровичі та Димер, — саме там росіяни залишили свої штабні записи.
Про це йдеться у новому розслідуванні «Вбивці і мародери з Уссурійська».
Села Демидів, Козаровичі та Димер на Київщині українські військові повернули під контроль на початку квітня. До цього впродовж місяця ці населені пункти були окуповані росіянами. За свідченнями місцевих, окупанти займалися мародерством, викрадали і катували мирних людей.
На території заводу «Вікналенд» у Димері окупанти облаштували штаб. На його території після втечі росіян знайшли іменний список особового складу мінометного взводу 83-ї окремої десантно-штурмової бригади з місцем дислокації Уссурійськ, який отримали у розпорядження журналісти. Цей підрозділ у Росії має репутацію елітного.
Втім, як з’ясували журналісти, більшість «елітних» військовослужбовців з цього списку — не мають вищої освіти. Вони закінчили 9, 11 класів чи технікум.
Так, заступником командира взводу є 29-річний сержант В’ячеслав Юртаєв родом з Владивостока. Тікаючи, Юртаєв навіть залишив свій пропуск, виданий Міністерством оборони РФ. Ми знайшли декілька сторінок Юртаєва у російських соцмережах «Вконтакті» й «Однокласники», а ще — в Instagram. Щоправда, усі вони давно не оновлювалися.
Взагалі у результаті аналізу соцмереж окупантів складається враження, що вони намагаються приховувати свої профілі, щоб ті з ними не асоціювалися.
Наприклад, 23-річний рядовий Вадім Дамінов з міста Омськ у соціальній мережі «Однокласники» записаний як Вадім Орлов. Зі сторінки помітно, що профіль активний.
Ще один окупант — 20-річний рядовий Даніл Калінін з Уссурійська у соціальній мережі «Вконтакті» записаний як Даня Яковлєв. Він також регулярно відвідує свою сторінку. Щоправда, останній допис зробив 18 лютого — за тиждень до повномасштабної війни.
На сторінці окупанта вказано, що він одружений з Вікторією Калініною. 22 березня, через місяць після вторгнення Росії в Україну, вона опублікувала спільне фото з окупантом із підписом «я живу тобою». А в Instagram Вікторія нещодавно писала, що він їй сниться.
Найстаршим серед окупантів, який фігурує у знайденому на Київщині списку, є 39-річний сержант Андрєй Бікбулатов з Уссурійська. На сторінці дружини окупанта в «Однокласниках» є чимало спільних фото з чоловіком. Також вона поширює пропагандистські дописи про війну в Україні.
За допомогою сторінки матері в «Однокласниках» ми ідентифікували ще одно окупанта — 32-річного сержанта Максима Прасолова. На кількох знімках він фігурує у формі десантних військ РФ.
Доволі складно було знайти 26-річного єфрейтора з міста Чіта Дмітрія Ігнатова. На головному фото у «Вконтакті» у нього зображений ведмідь та прапор Росії і не вказана дата народження.
Втім, «Слідство.Інфо» знайшло стару сторінку окупанта у соцмережі, де дата народження збігається з тією, що вказана у знайдених під Києвом документах. Журналісти помітили, що Ігнатов регулярно відвідує свій новий профіль.
31-річний сержант Вадім Мацюця з Уссурійська поміж обстрілами українських міст також не забуває навідуватися на свою сторінку в «Однокласниках». Тим часом батько окупанта поширює пропагандистські дописи про російське вторгнення в Україну.
Ще один окупант, якого ми ідентифікували, — це 22-річний рядовий Владіслав Кавєра з міста Дальнєрєчєнськ. Журналістам вдалося знайти низку сторінок Кавєри, які, щоправда, зараз не активні. Втім, там можна побачити кілька його фотографій.
Зауважимо, що раніше в мережі публікували перехоплену українськими спецслужбами телефонну розмову, яка свідчить, що 83 бригада зазнала великих втрат в Україні. Днями стало відомо про знищення в Україні заступника командира цих десантників — підполковника Віталія Слабцова.
Командує 83-ю бригадою — полковник Алєксандр Нємоляєв. Він відомий тим, що раніше очолював 331 парашутно-десантний полк, який, за його керівництва, «прославився» садизмом і вбивстами військовослужбовців. Крім того, за Нємоляєва у 2014 році бойовики 331-го полку воювали на Донбасі, хоча Росія всіляко заперечувала участь своїх військових у війні.