Турнікет — необхідна річ на війні, від якої часто залежить життя. Після поранення саме він не дає людині стекти кров’ю, тому в аптечці українських захисників повинні бути якісні турнікети, які пройшли перевірку й мають сертифікат. За 9 років Україна так і не створила стандарту якості турнікета. Натомість держава закуповує для війська китайські джгути, за критику яких військовим виписують догани.

Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили питання неякісних турнікетів та спитали у військових медиків, які проблеми виникають через це на фронті. 

ТУРНІКЕТНИЙ СКАНДАЛ

«11 липня командир дав мені наказ перевірити аптечки у військових. Я поїхав у один підрозділ, вишикував взвод й під час огляду їх аптечок побачив китайські турнікети. Мені тоді одразу стало погано», — каже начмед 82-ої бригади ДШВ Антон Шевчук.

Начмед 82-ої бригади ДШВ Антон Шевчук

Мова йде про понад 11 тисяч турнікетів. Вони були запаковані у спеціальній обгортці, на якій були наліпки з інструкцією англійською та литовською мовами та інформація про китайського виробника, де фігурувала німецька фірма. На самих турнікетах не було жодного знаку про їх походження.

Шевчук каже: як тільки військовий викидає обгортку від турнікета, потім не доведеш, що він був у його аптечці.

«Наприклад, на українському турнікеті «Січ» чи «Дніпро» є маркування на самих джгутах. Там написано, що це турнікет «Січ», а це – «Дніпро». Я вже не кажу про американський турнікет CAT. Там на кожній деталі пише, що це CAT», — каже Антон Шевчук.

Після поранення військового, його мають евакуювати з поля бою. Ця евакуація зараз в середньому триває 5-6 годин, а часто може затягнутись на довше. Якщо у військового поранена кінцівка і він втрачає кров, то він має накласти турнікет, щоб її зупинити. Поки пораненого евакуюють саме якісний турнікет не дає йому стекти кров’ю.

«Такого з цими турнікетами не вийде. Наприклад, прилетіла міна і поранило військових: 2 тяжких, 3 середні, одному поранило ногу. Медик підбіг, накинув джгут на ногу, перестала текти кров і почав займатися тяжкими. Треба квапитись, бо в нашій справі час грає проти нас завжди. Через 2 години медик повертається до військового з турнікетом, а він мертвий. Помер від крововтрати, бо турнікет послабив тиск», — каже начмед 82-бригади ДШВ.

Неякісні турнікети загрожують життю військових саме через те, що вони ненадійні. У лабораторних умовах вони можуть зупинити кров, не порватись, але під час бойових дій вони підводять.

«Питання, як вони себе поведуть, коли намокнуть і висохнуть, або під час спеки чи морозу. Як мені казали, зимою він (китайський турнікет, — ред.) взагалі не тримається на руці», — розповідає Антон Шевчук.

Аби не було проблем з турнікетами, вони мають відповідати стандартам якості, тобто офіційна структура, якій довіряють має перевірити як турнікет поводить себе у різних умовах й дати висновок, що він буде надійним.

Міністерство охорони здоров’я у 2017 році розробило такі стандарти для турнікета, але військове командування чомусь ним не керується. Журналісти «Слідства.Інфо» запитали у Командування медичних сил ЗСУ, чи мають вони затверджені стандарти якості турнікета. Виявилось, що ні.

Відповідь КМС на запит від редакції

ХАОС У СФЕРІ СЕРТИФІКАЦІЇ

Частково врегулювати проблеми з неякісними турнікетами намагалося Міністерство охорони здоров’я України. За їх ініціативи у кінці травня 2022 року з’явилася громадська організація «Центр тестування турнікетів» (ЦТТ). Засновниками ЦТТ є Віктор Апполонов та Володимир Яремченко.

ГО перевірила за власною методикою і рекомендує 7 турнікетів. Результати своїх перевірок ЦТТ публікує у себе на Фейсбуці.

«ЦТТ НЕ є органом, який може сертифікувати відповідно до законодавства України. Власне, тому займаємо позицію рекомендаційного характеру», — кажуть в ГО.

До рекомендацій організації є питання, зокрема через можливий конфлікт інтересів. Один із засновників «Центру тестування турнікетів» — Віктор Апполонов — працює на виробників турнікету «Dnipro». На їх каналі в Ютубі Апполонов розповідає про переваги цього турнікету. Паралельно з цим ЦТТ публікує пост, де рекомендує використовувати турнікет «Dnipro».

У ГО пояснюють, що Апполонов не працює у ЦТТ від весни 2023 року й під час своєї роботи там не працював з жодною компанією-виробником турнікетів: «у момент, коли Віктор вирішив працювати на користь певних вітчизняних виробників, його роль у ГО закінчилась. З однієї причини — конфлікт інтересів».

СПЕКУЛЯЦІЇ ПІД ЧАС ПЕРЕВІРОК ТУРНІКЕТІВ

Неякісні турнікети переслідують українське військо з 2014 року. Перший такий гучний скандал був із турнікетами від приватного акціонерного товариства «АВ-ФАРМА».

До турнікетів наші військові використовували спеціальні кровоспинні джгути, які не дуже себе показали на початку війни на Сході України в 2014 році. Під тиском активістів та волонтерів Збройні сили перейшли на турнікети й однією з перших компаній, з якою уклали договір на їх постачання стала ПРАТ «АВ-ФАРМА».

Військові не оцінили продукт від цієї компанії. Турнікети від «АВ-ФАРМИ» рвалися, коли їх накладали, через що розгорівся скандал.

Тодішній директор військово-медичного департаменту Міноборони України Андрій Верба повідомляв, що турнікети пройшли усі перевірки, але недоліків не знайшли. «АВ-ФАРМА» своєю чергою казала, що їх турнікети навмисно псували військові та волонтери, щоб заплямувати репутацію компанії. Мовляв, в такий спосіб конкуренти компанії намагались витіснити її з ринку. 

Компанія судилася через критику своїх турнікетів. Головним аргументом під час їх перевірок було те, що він зупиняє тиск, якщо його накласти на кінцівку. Такі аргументи використовувало й Командування медичних сил, коли перевіряло турнікети у 82-й бригаді ДШВ після скандалу. Військові медики вважають це спекуляцією. 

«(Неякісні, ред.) турнікети навіть якщо зупиняють пульс в момент їх накладання, то вони за 10, 20, 30 хвилин можуть послабитись. І, виходить, кровотеча продовжується, а вам вже нема куди його закрутити далі, бо він у свій максимум затягнутий», — каже інструкторка з тактичної медицини військова Марія Назарова, яка навчає бойових медиків ЗСУ.

Інструкторка з тактичної медицини військова Марія Назарова

На думку медикині, якісний турнікет потрібно тестувати в різних погодних умовах, як мінімум, 2 години, а ідеально перевіряти як себе поводить турнікет — 5-6 годин, бо стільки часу триває в середньому евакуація.

Також турнікет не має шкодити кінцівці під час зупинки кровотечі, рівномірно тиснути й бути інтуїтивним під час використання. 

АБИ ХОТІЛИ, ТО КУПУВАЛИ ЯКІСНІ ТУРНІКЕТИ

Антон Шевчук — начмед 82-ої бригади — отримав сувору догану за те, що почав говорити про неякісні турнікети. Проте він – не єдиний, хто бачить проблему з цим у війську. 

«Я бачив трупи, які вже підвозили з фальшивими турнікетами. Скоріш за все військові просто стекли кров’ю. У мене теж були випадки, коли я накладав турнікет і він просто тріскався або викручувався формою «Z» і я не міг його зафіксувати у стремінці. Ну і частіше за все стрічка турнікета рветься. Це все коштує життів солдатів», — розповідає Віктор Пилипенко, парамедик 72-ої ОМБР Чорних Запорожців.

Пилипенко каже, що попри це все фальшиві турнікети продовжують надходити, і ради на це немає.

Віктор Пилипенко, парамедик 72-ої ОМБР Чорних Запорожців / Фото «Детектор медіа»

«Навіть якщо я налагодив роботу у своєму підрозділі, перевірю аптечки, забезпечу тими чи іншими способами своїх хлопців, але ти все одно зустрічаєш когось з іншого підрозділу (з неякісним турнікетом, — ред.) і думаєш «Ну, бляха, за що мені це?». Просто береш в людини турнікет, замінюєш на хороший. Ну і це постійно», — розповідає Олексій Кушнєр, ветеран, бойовий медик.

Військовий стоїть на фоні авто та тримає автомат

Олексій Кушнєр, ветеран, бойовий медик / фото з Facebook Кушнєра

Після усіх цих скандалів з турнікетами Командування медичних сил провело перевірку турнікетів. Результат: 55% турнікетів відповідають міжнародним стандартам і безпечні для використання, 20% — це хороші українські турнікети, а 25% — незрозумілої якості та походження. Такий турнікет може не зупинити кров, або зупинити й з часом послабити тиск, через що поранений стече кров’ю, чи взагалі турнікет порветься під час накладання. Іншими словами, військовий може померти не від смертельного поранення, а від крововтрати. 

«Я думаю, що в реальності ситуація ще гірша, бо китайські турнікети я бачу постійно. Буквально, я зараз на Донбасі знаходжуся, і за 20 кілометрів від фронту на блокпостах, я бачу людей з китайським турнікетом», — розповідає інструкторка з тактичної медицини Марія Назарова.

Назарова не бачить перешкод, щоб держава замовляла не китайські турнікети, а якісні. Для цього, на її думку,  навіть не потрібно розробляти стандарти якості, бо можна замовляти турнікети у світових виробників, які керуються міжнародними стандартами якості.

«Наприклад, українські волонтери запитували безпосередньо виробника турнікетів CAT (американські турнікети високої якості. Ці турнікети вважають одними з найякісніших у світі, — ред.), яку кількість він може свого продукту постачати. Я точної цифри не згадаю, але йшла мова про десятки тисяч на тиждень. Звичайно, нам не відвантажить жоден виробник тисячі турнікетів вже завтра, але їх можна замовити», — каже Марія Назарова.

Коли розслідують обставини загибелі, травми чи поранення, обов’язково перевіряють чи боєць був з аптечкою. Через це стаються моменти, що в підрозділ можуть потрапляти неякісні аптечки, але її беруть, бо Збройні Сили України повинні аптечки видати.

«Вона може бути гівняна, але якщо факту видачі бійцю аптечки немає, то його сімʼя не буде мати право на виплату. Бо немає папірчика. У мене був один випадок, коли я отримав на весь підрозділ аптечки поганої якості. Вони більше, як пів року лежать на складі в одному великому ящику з підписами, що їх люди отримали. Це, типу, погано і це ресурс, який був витрачений, який не працює, тому що будь-який ресурс повинен працювати», — каже Олексій Кушнєр.

Ми звернулися до командування медичних сил з питанням, чому вони так і не змогли організувати сертифікацію, чому держава досі видає неякісні турнікети військовим і чим закінчились результати перевірок. Але часу на коментар там не знайшли.