Окупований Ірпінь, березень 2022-го року. Група російських військових виламує двері в одній із покинутих квартир, щоб обікрасти її та влаштувати там тимчасове житло. На пам’ять вони роблять групове фото. Через чотири місяці один із цих чоловіків опублікує фотографію, яка стане важливим доказом його злочинів.

Українські прокурори у червні цього року оголосили підозру у воєнних злочинах окупанту Олександру Коніщеву. Це громадянин України, він виріс у Маріуполі. Вісім років тому, навесні 2014-го, Коніщев уже вчиняв схожий злочин: разом із місцевим криміналітетом Маріуполя та проросійськими бойовиками він намагався захопити місто. Потім його затримали, але він уникнув покарання. 

Тож у лютому 2022-го він повернувся до України, тепер вже у складі окупаційної армії Росії. Завдяки соцмережам Олександра Коніщева та судовим документам нам вдалося простежити життєвий шлях одного маргінального бойовика, який щонайменше двічі мав шанси опинитися за ґратами, але натомість продовжує вчиняти злочини проти України. 

МРІЇ ПРО МОРЕ І ВКРАДЕНА СУМОЧКА

Олександру Коніщеву 33 роки. Він народився у Донецькій області та довгий час жив у Маріуполі. Коніщев вчився на моряка — здобув освіту у Маріупольському морському ліцеї та отримав необхідні сертифікати. Судячи з його старої сторінки у російській соціальній мережі «Вконтакте», чоловік був у Китаї, Південній Африці, Туреччині та Індії. Також у соцмережах Олександра Коніщева повно фотографій з алкоголем: як він п’є алкоголь або де він вже п’яний. Під одним постом підписники це помітили та прокоментували: «Знову бухий, як свинота».

Перспективи успішного моряка затьмарилися у 2010 році. Коніщев вчинив свій перший злочин — вкрав жіночу сумочку та зняв гроші з картки потерпілої. Невдовзі його затримали. Під час судового процесу Коніщев визнав провину і розкаявся, тож суддя вирішив не відправляти чоловіка за ґрати, а призначив йому іспитовий термін на три роки. Якщо ж за цей період Коніщев вчинив новий злочин, то мав відправитися у вʼязницю на пʼять років. 

Судячи з його особистої картки у міжнародному реєстрі моряків, у перервах між судовими розглядами Коніщев продовжував ходити в море і будувати карʼєру моряка. Але все змінилося у 2014 році. 

СЕПАРАТИСТ ІЗ «БАНДИ ЧЕЧЕНА»

Навесні 2014 року Росія намагалася руками сепаратистів і місцевого криміналітету захопити владу в Маріуполі. Олександр Коніщев брав у цьому безпосередню участь. Тодішній голова Донецької поліції В’ячеслав Аброськін написав, що Коніщев входив до так званої «банди Чечена».

«Ця зграя пройдисвітів під проводом «коменданта» Борисова (на прізвисько Чечен, — ред.) творила свавілля в Маріуполі. На сьогодні особи кожного встановлено, одні — затримані, а інші — втекли на непідконтрольну Україні територію Донецької області», — писав Аброськін.

За його даними, угруповання вчиняло розбійні напади впродовж травня-червня 2014-го. 

Олександра Коніщева дійсно затримали правоохоронці після звільнення Маріуполя від проросійських бойовиків, поліція навіть опублікувала його фотографію у камуфляжній формі та з синцями на обличчі. Однак покарання він знову уникнув, вже вдруге. 

Інфографіка, опублікована головою Донецької поліції В’ячеславом Аброськіним 22 травня 2015-го у Facebook

Менш ніж за два тижні після затримання, бойовик Коніщев втік на окуповані території Донеччини. 27 червня 2014-го року його оголосили в розшук. Тепер бойовика намагалися арештувати одразу за два злочини: за створення незаконних збройних формувань, а також за стару історію з крадіжкою сумочки, оскільки він так і не дочекався завершення іспитового терміну. 

Усього за кілька місяців після втечі з Маріуполя Олександр Коніщев долучився до терористичного угруповання «ДНР». Із листопада 2014-го він публікував фотографії з окупованого Донецька зі зброєю та у формі бойовика, які збереглися на сайті «Миротворець». Також він фотографувався з іншими бойовиками на фоні прапора «военная разведка РФ», вказуючи місцем зйомки російський Ростов-на-Дону. 

Ймовірно, після злочинів на Донеччині Олександр Коніщев переїхав до Москви. У нього є кілька фотографій, зроблених на околицях російської столиці. Також він вказував Москву у своїх соцмережах як основне місце проживання. 

РОСІЙСЬКЕ ВТОРГНЕННЯ. ВАГНЕРІВЕЦЬ?

Олександр Коніщев повернувся в Україну у 2022-му році у складі російських окупаційних військ. Згідно з текстом підозри Коніщеву, яку опублікувала українська прокуратура, його підрозділ перетнув кордон України з боку Білорусі й опинився на Київщині — у місті Ірпінь.

Саме в Ірпені Коніщев скоїв свій черговий злочин. За версією слідства, чоловік разом з росіянами вдерся в чужу квартиру та облаштував там тимчасову оселю.

«Коли я дізналася, що мою квартиру пограбували, мені було образливо і бридко, що там був хтось, і цим «хтось» був росіянин, — говорить Ірина, у чию квартиру вдерся Коніщев. – У нас є спільний чат, де прикріпляли фото будинку після окупації та пограбованих квартир, серед яких була моя. А пізніше я приїхала додому і сама все побачила».

За словами жінки, окупанти пробили дірку в дверях і таким чином потрапили в квартиру. Якийсь час вони там жили, а перед втечею з Київщини обікрали. Згідно з матеріалами справи, Коніщев вкрав золоті прикраси, кілька пар кросівок, швейцарський годинник і готівку. 

«Ми зрозуміли, що у нас щось вкрали, коли прийшли, повиносили сміття і почали перебирати свої речі. В основному вони брали речі мого хлопця, жіночий одяг їх не цікавив. У хлопця вкрали взуття і всі зимові куртки, але багато не встигли винести і деякі речі лишилися в хаті. До речі, у моєму будинку десь 200 квартир, з яких 80-90%, скоріш за все, пограбували росіяни», — говорить Ірина.

Слідчі у пограбованій квартирі знайшли відбитки пальців злочинців, зокрема і Коніщева. Це є одним з доказів, що він причетний до цього злочину. Але ми знайшли ще один доказ, більш красномовний. 

Довгий час Олексадр Коніщев мав закриту основну сторінку у «ВКонтакте», але незадовго до публікації цього розслідування вирішив її відкрити. Ми там знайшли десятки фотографій та селфі з російсько-української війни, зокрема, з окупованого Ірпеня.

Світлина з квартири в Ірпені, яку Коніщев опублікув у себе у соцмережах

На одному з фото Коніщев позує разом з друзями-окупантами, сидячи на дивані. На столику перед ними стоять пляшки з алкоголем, збоку лежать автомати та гранатомет. Ми дали подивитись на це фото потерпілій і вона впізнала свою квартиру. 

«Фотографію зі свого дому дуже важко не впізнати. Чоловіки сидять на моєму дивані, позаду них лежить моя ковдра, а поруч з ними мої подушки. На моєму столі так само мої стакани і в кадр потрапив вазон, який стоїть у мене біля стола», — впізнала свою квартиру Ірина. 

Судячи з фотографій Коніщева, він встиг побувати не лише в Ірпені. Ми знайшли місце, де він зробив фотографію на фоні автобусної зупинки. Це село Гаврилівка Київської області, розташоване між Ірпенем та дорогою в бік білоруського кордону. Знайти це місце вдалося завдяки характерному «козацькому» оздобленню автобусної зупинки. 

Світлина Коніщева з Гаврилівки Київської області

Також фотографії зі сторінки Олександра Коніщева дозволяють припустити, у складі якого підрозділу окупантів він міг бути. Його прізвища немає в списках російських військових, які публікувала українська розвідка. Також він одягнений не у форму російської регулярної армії, а в камуфляж типу «мультикам», а на фотографії з села Гаврилівка біля Коніщева видно припаркований позашляховик Mitsubishi L200. 

Джерело «Слідства.Інфо» у правоохоронних органах, якому ми показали фотографії Коніщева, зазначає, що він міг потрапити в Україну у складі найманців приватної військової компанії «Вагнера». За словами джерела, «вагнерівці» рідко пересувалися на броньованій техніці чи вантажівках Збройних сил РФ. Здебільшого вони використовували пікапи та джипи. Також найманці носили форму типу «мультикам», аби відрізняти себе від регулярних військ РФ. 

На початку серпня Олександр Коніщев опублікував ще одне групове фото, вже в цивільному одязі. Визначити місце складно, оскільки він розмив фон. Але Коніщев підписав, що це фото було зроблене в Маріуполі, який Росія майже повністю знищила ракетними і бомбовими ударами. Якщо це так, то через 8 років окупант повернувся в своє рідне місто, де колись вчинив свій перший злочин, вкравши жіночу сумочку і трохи готівки. 

Цей матеріал створено командою «Слідства.Інфо» у рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю «Слідства.Інфо» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війти та миру.