Таксист Тарас Тарасович із Закарпаття у 2016 році став засновником чотирьох британських компаній. Стосовно однієї з них, офшорної Genesis Local Ventures (GLV), міжнародний Deutsche Bank подав звіт щодо підозрілої діяльності та ймовірного зв’язку з тодішнім президентом України Петром Порошенком.

Про це йдеться в розслідуванні «Слідства.Інфо» FinCEN Files: правоохоронців США зацікавили компанії, пов’язані з Петром Порошенком.

Відповідно до свідчень Тарасовича, у 2016 році він підвозив компанію із чоловіків, які заохотили його стати засновником прибуткового британського бізнесу.

«Я спочатку сказав їм: якщо все незаконно — я не хочу цих грошей, — стверджує Тарасович у телефонній розмові з журналісткою “Слідства.Інфо”. — Вони відповіли, що це стосується “дуже серйозних людей”».

Та, зрештою, чоловік дозволив новим знайомим використовувати його паспортні дані. За це щомісяця протягом двох років отримував по 200 доларів. Так він став засновником чотирьох британських компаній. Однією з них виявилась Genesis Local Ventures. 2017-го, за рік після реєстрації, компанія призначила Тарасовича «особою, що має значний контроль».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які підозрілі операції Янукович, Курченко, Фірташ і Тимошенко здійснювали через латвійські банки: розслідування FinCEN Files

Згодом міжнародний Deutsche Bank подав до FinCEN звіт про підозрілу діяльність британської офшорної компанії GLV. Підозри фінустанови стосувались можливого зв’язку фірми з президентом України Петром Порошенком.

Шотландська компанія GLV зареєстрована двома белізькими юрособами, Poramto Group та Admiral Group. Відповідно до звіту банку для FinCEN, обидві «пов’язані з президентом Порошенком». Poramto Group та Admiral Group, за даними британського бізнес-реєстру Companies House, сумарно заснували майже 400 компаній, а юридичну адресу GLV використовують десятки інших фірм.

Допит Тарасовича

За дев’ять  місяців протягом 2016-17 років, відповідно до повідомлення банку, через рахунки GLV пройшло близько 60 мільйонів доларів. Зрештою, банк закрив рахунки компанії через «відсутність прозорості».

У 2018 році Тараса Тарасовича допитували посадовці Генпрокуратури щодо діяльності Genesis Local Ventures. Тоді він зазначав, що жодних з’вязків із чоловіками, які запропонували йому підробіток, він не підтримує і доступу до банківських рахунків GLV не має.

Компанія GLV фігурує у кримінальному провадженні з кінця 2017 року. Українські прокурори отримали дозвіл на доступ до документів із п’яти українських морських портів про відвантаження цією компанією зерна. Також просили суд надати тимчасовий доступ до майна компанії та її документів у двох банках Чеської Республіки. Серед інформації, доступ до якої хотіли мати українські правоохоронці — і прізвища тих, хто  стоїть за компанією GLV.

У ході розслідування Генеральна прокуратура встановила, що група невідомих пов’язана з майже пів сотнею іноземними офшорними компаніями, задіяними в схемі експорту зерна — про це йдеться у матеріалах кримінального провадження. Ці документи зникли з єдиного державного реєстру судових рішень — утім, вони є в розпорядженні «Слідства.Інфо».

У травні, за тиждень до завершення президентської каденції Петра Порошенка, компанію GLV розпустили.

Журналістка «Слідства.Інфо» звернулася до п’ятого президента України за коментарем щодо його можливої причетності до цієї фірми. У відповідь прес-служба партії «Європейська солідарність» зазначила, що Петро Порошенко особисто не володіє жодними офшорними компаніями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: $34 000 за «наліпки для клавіатури», $200 000 за «нижню білизну»: як компанія часів Януковича відмивала гроші — розслідування

Чого стосується проєкт FinCEN Files

Нагадаємо, FinCEN Files — міжнародний проєкт, у рамках якого журналісти-розслідувачі з десятків країн кілька років вивчали витік інформації з американської урядової Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN). У її документах описано підозрілі фінансові операції на загальну суму понад 2 трильйони доларів. Головні матеріали проєкту можна прочитати англійською мовою тут.

У FinCEN Files українці фігурують досить часто. Наприклад, увагу Мережі привернули поставки обладнання на державну вугільну шахту імені Бажанова, яка знаходиться в Макіївці. Невдовзі після аварії на ній 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, виявилось, що гроші на оновлення шахти отримувала компанія кіпрська компанія Tornatore, яку пов’язують з Іванющенком. 5,5 мільйонів доларів Tornatore отримала від ТОВ «Газенерголізинг», яка надавала шахтне обладнання в оренду. Наступного ж дня кіпрська компанія перерахувала 999 994 долари російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ, Такі близькі до круглих суми, зазначають у матеріалі, часто є ознакою схем із відмивання грошей.

Інша пов’язана з українцями історія FinCEN Files стосується використання українськими бізнесменами й політиками рахунків у латвійських банках. Через ліберальне банківське законодавство Латвія нерідко стає затишною «гаванню» для сумнівних фінансових оборудок — і тому привертає увагу FinCEN. Як ідеться в проведеному ризьким виданням Re:Baltica розслідуванні, для підозрілих операцій латвійські банки використовували Віктор та Олександр Януковичі, Сергій Курченко, Дмитро Фірташ та Юлія Тимошенко.

Також ми писали про те, як Дмитро Фірташ нібито за державні гроші, надані для рефінансування проблемного «Надра банку», купував металургійні активи. А також чим обернулась спроба Ігоря Коломойського збудувати бізнес-імперію у США: виявилось, що на придбаних ним металургійних підприємствах ігнорувались норми безпеки та екології, порожні виробничі приміщення перебували в занедбаному стані, а інші активи поступово накопичували багатомільйонні борги як перед постачальниками, так і за електрику чи постачання.