400 журналістів-розслідувачів з усього світу отримали доступ до масиву документів Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN), державної агенції США, яка відслідковує підозрілі фінансові операції. Американське видання BuzzFeed отримало доступ до документів та поділилося ними з колегами з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) та колегами з 88 країн світу, серед яких і журналісти агенції «Слідство.Інфо». Майже півтора роки журналісти досліджували та перевіряли підозрілі транзакції на загальну суму два трильйони. Вони стосуються багатьох країн від Туркменістану до Сінгапуру, активностей від наркотрафіку до продажу старого обладнання під виглядом нового, політиків від Пола Манафорта до Володимира Путіна. Трапляються у звітах і українці.

Результати розслідування журналісти почали публікувати у неділю ввечері.

«Серед операцій, які американське відомство вважає підозрілими, спливають компанії, пов’язані з Коломойським, Ахметовим, Клюєвим та іншими відомими українцями. Журналістські розслідування стосовно них будуть публікуватися найближчими днями та тижнями виданнями по всьому світу», — розповіла головна редактора «Слідства.Інфо» Анна Бабінець, яка також працювала з таємними файлами.

В одному з перших опублікованих матеріалів, зокрема, ідеться про продаж наркотиків до США. Речовина фентаніл, яка призвела до численних смертей, потрапляла до користувачів завдяки китайським банкам та американській системі грошових переказів.

Інший епізод стосується Пола Манафорта — політтехнолога, який працював і на Віктора Януковича, і на Дональда Трампа. FinCEN зафіксувала рух коштів між компаніями Манафорта і його партнерів, зокрема, у вересні 2017-го. Тобто вже після того, як стало відомо про ймовірну причетність чоловіка до відмивання грошей та співпрацю з підозрілими клієнтами й установами.

Окрема історія про можливі фінансові зловживання стосується українського бізнесмена й політика часів президентства Віктора Януковича, одного з найближчих соратників президента-втікача, Юрія Іванющенка. Ідеться про постачання обладнання на державну вугільну шахту імені Бажанова, що в Макіївці. Невдовзі після аварії на ній 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, українські аудитори звернули увагу на те, хто постачав обладнання на шахту і взагалі забезпечував оновлення її фізичних активів.

Виявилось, що постачальником обладнання для шахти імені Бажанова була кіпрська компанія Tornatore. Вона продовжила робити це й після аварії — так, у грудні 2011-го, відповідно до документів FinCEN, Tornatore отримала 5,5 мільйонів доларів від ТОВ «Газенерголізинг», яка надавала в користування шахтне обладнання. Наступного дня Tornatore перерахувала 999 994 долари російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ. Такі близькі до круглих суми, зазначають у матеріалі, часто є ознакою схем із відмивання грошей.

Попри те, що оновлення обладнання нібито проводилось на шахті і до, й після аварії, на ділі її плачевний фізичний стан не змінювався. В матеріалі згадуються скарги робітників на те, що згори на них могли падати цеглини. А обладнання, замість замінити чи капітально відремонтувати його, часто просто чистили чи фарбували, не проводячи серйозніших робіт.

Відповідно до розслідування 2011 року журналістів Юрія Ніколова й Тетяни Чорновол, на яке посилаються в публікації, схема мала стосунок до бізнесмена Юрія Іванющенка та могла бути пов’язана з компаніями, наближеними до російського державного банку «ВТБ».

Юрій Іванющенко, за офіційними повідомленнями, 2014 року залишив країну. Зараз щодо нього ведуться розслідування в Україні та Швейцарії через можливе накопичення мільйонів доларів, виділених на втілення проєктів у сфері енергетики.

Швейцарський адвокат Вінсент Соларі, якого журналісти назвали представником Юрія Іванющенка, стосунок останнього до Tornatore й «Газенергохолдингу» заперечив. Однак фактів на підтвердження своєї тези не навів.

Інформація про інші оборудки з FinCEN Files, в яких фігурують українські бізнесмени, публікуватиметься на «Слідстві.Інфо» протягом наступних тижнів.