Днями «Слідство.Інфо» опублікувало розслідування про ймовірно пов’язані з експрезидентом Петром Порошенком офшорніі компанії. Підставою стали звіти, які міжнародні банки надіслали американській урядовій Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами Казначейства США (FinCEN). Із цих звітів стало відомо, зокрема, що в інтересах пов’язаних із Петром Порошенком бізнесів могло бути засновано компанію Genesis Local Ventures, через рахунки якої, вже коли Порошенко був президентом, «пройшли» близько 60 млн доларів. Також описано систему проведення близько $2 млн через дві британські компанії. Описано й ще кілька схем.

В ході підготовки матеріалу прес-служба політичної партії «Європейська солідарність», лідером якої зараз є Петро Порошенко, надіслала відповіді на запитання «Слідства.Інфо». У статті наведено частину з цієї відповіді, у партії ж попросили навести відповідь повністю. Виконуємо це прохання — навівши, при цьому, й повний текст запитань журналістки агенції.

Безпосередньо запитанням передувало повідомлення про те, що наразі відомо агенції. Журналістка навела ряд тверджень:

« — Щонайменше чотири міжнародні банки повідомили FinCEN про підозрілі транзакції компаній, пов’язаних з Петром Порошенком, на загальну суму близько 65 мільйонів доларів. Згадані у звітах компанії розслідуються українськими правоохоронцями щодо відмивання коштів та ухилення від сплати податків.

— Deutsche Bank подав звіт до FinCEN про британську офшорну компанію, через бізнес-зв’язок з президентом України Петром Порошенком. Банк повідомив, що британська компанія Genesis Local Ventures LP протягом восьми місяців здійснила транзакцій на суму 60 мільйонів доларів США. Deutsche Bank закрив банківські рахунки компанії через «відсутність прозорості». Компанію Genesis було зареєстровано в Шотландії двома офшорними компаніями, зареєстрованими в Белізі, Poramto Group та Admiral Group Corp. Відповідно до звіту FinCEN обидві є «компаніями, пов’язаними з президентом Порошенком». Poramto Group та Admiral Group є засновниками понад трьох сотень компаній у Великобританії, а ділову адресу Genesis Local Ventures використовують загалом 900 організацій.

— Два міжнародні банки повідомили FinCEN про 2 мільйони доларів США, надісланих Roshen від офшорних компаній, зареєстрованих у Великобританії. Операції були здійснені до і після підписання заяви Порошенко про передачу Roshen у «сліпий траст» 14 січня 2016 року. П’ятого січня, за тиждень до підписання договору, лондонська компанія Goldwest Investment зробила перший із 16 переказів на користь Roshen. Протягом наступних п’яти місяців офшорна компанія надіслала компанії Порошенка 1,8 мільйона доларів США.

— Банк Bank of New York Mellon подав звіт до Міністерства фінансів США, що стосується Петра Порошенка та його кондитерської компанії, після перевірки кореспондентських рахунків естонського Versobank AS. За даними банку, Roshen отримав від офшорної компанії Furoleks Services LP два перекази на загальну суму 144 834 доларів США.

— Standard Chartered Bank повідомив Казначейство США про транзакції компаній Порошенка, згаданих в Panama Papers. За інформацією банку, президент Петро Порошенко володіє Intraco Management та має ділові зв’язки з Linquist Services Limited. FinCEN Files зафіксували 5,4 мільйона доларів операцій, здійснених Intraco Management у період з 2 січня 2013 року до 26 вересня 2014 року, що включає у себе три місяці президентства Порошенка.

— У квітні 2013 року Standard Chartered Bank подав звіт до FinCEN щодо банківських переказів Linquist на загальну суму 30 000 доларів США, де банк зауважив, що президент Порошенко використовував Linquist Services Limited для отримання банківських позик. Сліди цих операцій були знайдені в документах Panama Papers. Банк Райффайзен надав мільйони доларів позик компаніям Roshen та Ukrprominvest, що належать Порошенку. В результаті однієї такої операції у грудні 2010 року Райффайзен надав Roshen кредит щонайменше на 115 мільйонів доларів США. Позики забезпечувала офшорна компанія Linquist Services Limited».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таксист із Закарпаття став засновником компанії, яка ймовірно проводила операції в інтересах Порошенка

Далі наводимо запитання журналістки, відповіді на них прес-служби «Європейської солідарності» та, де це актуально, коментарі редакції «Слідства.Інфо».

Питання 1. Чому Петро Порошенко, попри обмеження передбачені Конституцією України, продовжував займатися бізнесом на посту Президента України?

Відповідь «ЄС»: Вже перше ваше питання, яке містить голослівне твердження, ніби Петро Порошенко, «продовжував займатися бізнесом на посту Президента України»,  створює враження, що розслідування упереджене та політично вмотивоване, особливо з огляду на передвиборчу кампанію.

Коментар редакції: Робота над звітами банків до FinCEN (так званий проєкт FinCEN Files) охопила два роки, документи разом досліджували близько двохсот журналістів із десятків країн. Відтак розслідування почалось не просто набагато раніше від місцевих виборів в Україні, а й задовго до президентських виборів.

Питання 2. З якою метою компанії Петра Порошенка зареєстровані в офшорних юрисдикціях?

Питання 3. Як ви прокоментуєте той факт, що щонайменше чотири міжнародні банки повідомили FinCEN про підозрілі транзакції компаній, пов’язаних з Петром Порошенком, на загальну суму близько 65 мільйонів доларів?

Питання 4. Який стосунок має Петро Порошенко до британської компанії Genesis Local Ventures LP та зареєстрованих в Белізі, Poramto Group та Admiral Group Corp?

Питання 5. Який стосунок Петро Порошенко має до компаній Goldwest Investment, Furoleks Services LP, Linquist Services Limited та Intraco Management?

Відповідь «ЄС»: Ви не можете не розуміти, що володіння бізнес-активами не тотожне управлінню бізнес-процесами. Ви не можете не знати, що ще 2016 року Петро Порошенко передав корпорацію «Рошен» в довірчу власність компанії «Ротшильд». Такий крок позбавив його права і можливості управляти цим бізнесом, гарантом чому – кількасотрічна репутація “Ротшильд”. Інші бізнеси так само передані в управління авторитетних незалежних компаній.
Особисто Порошенко не володіє жодними офшорними компаніями, а особливо тими, які ви “нічтоже сумняшеся” йому приписали.
Щодо офшору, згаданого у Panama Papers, ще раз наголошуємо, що він був заснований винятково для юридичного забезпечення передачі «Рошен» у довірчу власність.  Жодні кошти на нього не виводилися,  і навіть не відкривали рахунки.
Щодо «Рошену», то це — компанія міжнародного рівня, з власними підприємствами в Україні та Євросоюзі і ринком збуту в десятках країн світу. Його діяльність, природно, не можлива без транскордонних розрахунків. Вони здійснюються у повній відповідності із законодавством.
«Рошен» — один із найбільших платників податків в Україні. А видатки «Рошен» на  соціальні проекти та благодійність у сумі з аналогічними витратами Фонду Порошенка за останні роки склали близько двох  мільярдів гривень.
За детальнішою інформацією щодо транзакцій «Рошену», в тому числі і стосовно тих, які згадані у запиті «Слідства.Інфо» радимо звернутися за належною адресою — безпосередньо до менеджменту «Рошен». Ми впевнені, що надана вам там інформація довзолить зняти флер політчиної заангажованості із запланованого «розслідуваня».
У разі, якщо «Слідство.Інфо» відчуває складнощі в комунікаціях з «Рошен», прес-служба ЄС готова надати усю необхідну організаційну допомогу заради того, щоби фінальний матеріал виглядав максимально об’єктивним».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За час президентства Порошенка Roshen отримав $1,8 млн від офшорної компанії

Коментар редакції: «Слідство.Інфо» вдячне за докладну відповідь щодо активностей та значення корпорації Roshen. Втім, усі питання, крім останнього, корпорації не стосувались. Зокрема, у поданому банком звіті щодо Genesis Local Ventures — компанії, через рахунки якої пройшла левова частка з 65 мільйонів доларів, про які йдеться в матеріалі, Roshen не згадувалась: операції видались банку підозрілими через можливий зв’язок фірми саме з Петром Порошенком. Зрештою, банк закрив рахунки компанії через «відсутність прозорості».
В ході підготовки матеріалу, безперечно, ми звертались до кондитерської корпорації за коментарем. Там нам відповіли, що стосунку до вищезгаданих офшорних компаній Roshen не має. Більше того, що не володіє інформацією про те, хто є власником цих компаній — про це згадано в нашому матеріалі. Однак остаточних відповідей на наші запитання ані повідомлення Roshen, ані реакція прес-служби «Європейської солідарності», на жаль, не дають.

Що таке FinCEN Files?

Нагадаємо, FinCEN Files — міжнародний проєкт, у рамках якого журналісти-розслідувачі з десятків країн кілька років вивчали витік інформації з американської урядової Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN). У її документах описано підозрілі фінансові операції на загальну суму понад 2 трильйони доларів. Головні матеріали проєкту можна прочитати англійською мовою тут.

У FinCEN Files українці фігурують досить часто. Наприклад, увагу Мережі привернули поставки обладнання на державну вугільну шахту імені Бажанова, яка знаходиться в Макіївці. Невдовзі після аварії на ній 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, виявилось, що гроші на оновлення шахти отримувала компанія кіпрська компанія Tornatore, яку пов’язують з Іванющенком. 5,5 мільйонів доларів Tornatore отримала від ТОВ «Газенерголізинг», яка надавала шахтне обладнання в оренду. Наступного ж дня кіпрська компанія перерахувала 999 994 долари російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ, Такі близькі до круглих суми, зазначають у матеріалі, часто є ознакою схем із відмивання грошей.

Інша пов’язана з українцями історія FinCEN Files стосується використання українськими бізнесменами й політиками рахунків у латвійських банках. Через ліберальне банківське законодавство Латвія нерідко стає затишною «гаванню» для сумнівних фінансових оборудок — і тому привертає увагу FinCEN. Як ідеться в проведеному ризьким виданням Re:Baltica розслідуванні, для підозрілих операцій латвійські банки використовували Віктор та Олександр Януковичі, Сергій Курченко, Дмитро Фірташ та Юлія Тимошенко.

Також ми писали про те, як Дмитро Фірташ нібито за державні гроші, надані для рефінансування проблемного «Надра банку», купував металургійні активи. А також чим обернулась спроба Ігоря Коломойського збудувати бізнес-імперію у США: виявилось, що на придбаних ним металургійних підприємствах ігнорувались норми безпеки та екології, порожні виробничі приміщення перебували в занедбаному стані, а інші активи поступово накопичували багатомільйонні борги як перед постачальниками, так і за електрику чи постачання.