Члени Медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» висловили обурення щодо дій Нацполіції, яка викликала головну редакторку та керівницю «Слідства.Інфо» Анну Бабінець на допит через інформаційний запит народному депутатові Олександру Дубінському.

Заяву Медіаруху опублікував «Детектор медіа».

Члени руху зазначили, що такі дії поліції щодо медіа є тиском на незалежний ЗМІ, а також закликали президента України Володимира Зеленського та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова не забувати, що «Україна є демократичною державою, де журналіст не може бути викликаний до поліції лише через те, що виконує свої прямі професійні обов’язки — запитує інформацію у посадовця».

«Така ганебна практика, як виклик журналіста на допит через надісланий інформаційний запит, негативно впливає на міжнародний імідж України та ставить її в один ряд із авторитарними країнами, де нехтують такою фундаментальною цінністю демократії, як свобода слова», — йдеться у заяві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Слідство.Інфо» застерігає депутата Дубінського від тиску на агенцію

Зазначимо, що на підтримку «Слідства.Інфо» раніше виступила міжнародна організація журналістів розслідувачів OCCRP, засудивши дії Нацполіції щодо керівниці агенції Анни Бабінець.

Напередодні головну редакторку «Слідства.Інфо» Анну Бабінець викликали на допит у Нацполіції. Підставою стало кримінальне провадження, про яке стало відомо 3 березня цього року. Правоохоронці зацікавилися роботою журналістів агенції через звернення народного депутата Олександра Дубінського. Він заявив про нібито шпигування з боку журналістів за високопосадовцями США.

Причиною звинувачень нардепа став запит до нього, у якому журналісти питали Дубінського про його можливі зустрічі з фігурантами справи про імпічмент Трампа. Зокрема, з Рудольфом Джуліані, персональним адвокатом Трампа. Такий же запит, зокрема, отримав і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та ще 12 посадовців.  

Матеріали на журналістів, за словами Дубінського, він передав персонально Арсену Авакову. У МВС у свою чергу повідомили, що справа перебуває під персональним контролем керівництва міністерства.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Румунський шлях Дубінського до паспорта ЄС

Зазначимо, що у березні провідні світові медіаструктури вже стали на захист «Слідства.Інфо», назвавши долучення журналістського запиту до кримінального провадження тиском на редакцію. «Міжнародний інститут преси» (International Press Institute), який опікується захистом свободи слова, назвав кримінальне провадження щодо діяльності «Слідства.Інфо» абсурдом.

А в «Комітеті захисту журналістів» (Committee to Protect Journalists) відзначили, що підтримують цінності агенції: «вона робить важливу для суспільства роботу і не повинна через це ставати предметом розслідування», йдеться в їхній заяві. Її підписали також міжнародна французька організація «Репортери без кордонів» (Reporters Without Borders), яка опікується свободою слова та боротьбою проти цензури, та всесвітня організація за свободу висловлювань «Артикль 19».

Також у березні заяву про неприпустимість тиску на журналістів оприлюднив партнер «Слідство.Інфо», об’єднання журналістів-розслідувачів Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). В організації звинуватили правоохоронців у наступі на вільну пресу.