Олександр Дядюк — адвокат громади села Петропавлівська Борщагівка, що під Києвом. Два тижні тому біля власного будинку на нього напали троє невідомих. Напад стався вранці поруч з дитячим садочком на очах вихователів та дітей.

«Я йду, як ото хлопці йдуть, напроти один йде. Людина ж не може очікувати. Він не звертається, нічого — відразу в торець. Це удар ще не такий був, а позаду чимось дуже сильно вдарили. Памороки відбили, і вже на землі добивали ногами», — розповідає Олександр Дядюк.

Дядюк разом з мешканцями київського передмістя бореться зі скандальним забудовником. Будівельна компанія «БД Холдинг» намагається звести черговий житловий комплекс, не зважаючи на численні порушення будівельних норм та законів.

«Ми не проти стройки, ми говоримо — рєбята, будуйте 4 поверхи, по закону. 400 квартир — ми вам руку пожмем. Ми всі люди адекватні… Ми вимагаємо від забудовника будувати по закону. Хай будують. Але будують в межах нормативів», — пояснює Дядюк.

У січні цього року у адвоката згоріла машина. Він підозрює, що це був підпал. І ймовірно, саме через його боротьбу із забудовником. 13-го червня адвокат йшов на засідання Київського апеляційного адміністративного суду. Судді мали розглянути їхню з активістами скаргу на рішення, яким «БД Холдингу» було відновлено дозволи на будівництво.

Раніше ці дозволи скасувала Державна архітектурно-будівельна інспекція. Судове засідання так і не відбулося. Представники компанії подали клопотання про відвід колегії суддів.

«Вони мене, думали, залякали. Думали так оброботать, щоб я фізично не міг піти на той суд. Перва колегія завила самовідвід, не захотіла розглядати справу нашу. Коротше, друга колегія відводиться», — розповідає адвокат.

Поки ж забудовник через суди намагається оскаржити призупинення декларацій на будівництво, Державна архітектурно-будівельна інспекція звернулася до Київського окружного адміністративного суду із позовами про знесення самочинно збудованих житлових комплексів «Празький квартал-2» та «Ехопарк». Які «БД Холдинг» мав знести згідно припису інспекції ще в травні.

А вже в червні по ще одному житловому комплексу «Європейка» в Софіївській Борщагівці інспекція призупинила декларації на будівництво. «БД Холдинг» виправдовується перед інвесторами і звинувачує у власних проблемах активістів.

«Представники активістської організації кілька разів були з візитом в ДАБІ Київської області з метою тиску на уповноважених осіб організації. В результаті тиску на співробітників ДАБІ Київської області, остання була змушена винести рішення про скасування дії містобудівних умов і про обмеження забудови земельної ділянки ЖК «Європейка», — йдеться у зверненні «БД Холдинг», розміщеному на сайті компанії.

Побитий невідомими адвокат Олександр Дядюк впевнений що нападники мстилися йому за те, що він допомагає громаді Петропавлівської Борщагівки боротися проти забудовника в судах.

«Якби інвестори, це була би разова «акція». У нас кілька окремих забудов, які одна до одної формально ніяк. «БД Холдинг», але інвестори там свої, там свої. Є «Ехопарк», яким займається Валя Аксьонова, є «Празький квартал-2», яким займаюсь я. Якщо раптом якийсь інвестор з «Празького кварталу» вирішить вплинути, то навіщо він палив би бусік Валі Аксьоновій, яка до забудови Празького кварталу немає відношення», — говорить чоловік.

Раніше «Слідство.Інфо» вже розповідало про боротьбу за Вумівський ліс громади Петропавлівської Борщагівки з цим забудовником. Виявилося, що в планах «БД Холдинг» було знищення дерев для зведення житлового комплексу. І побиття адвоката — не єдиний жорстокий випадок в історії протестів проти цієї будівельної фірми. Більше року активістка Валентина Аксьонова, що рятує від забудови ліс, отримує погрози, під її будинком влаштовують мітинги, а в квітні в неї згоріли дві автівки.

У матеріалі «Слідства.Інфо» йшлося про те, що менеджмент і працівників забудовника об’єднує членство в одній церковній громаді. Всі вони — парафіяни християнської церкви «Скинія». Її пастор Рустам Фатуллаєв запевняв, що ані він, ані церква не мають відношення до бізнесу та скандальних схем забудовника.

Проте після виходу розслідування в ефір, пастор звинуватив нашу програму у наклепі на свою церковну громаду і отриманні грошей за цей матеріал. Щоправда, від кого саме, не уточнив.

«Я показав цей репортаж спецслужбам, вони сказали мені навіть ціну, що він коштує 20 тисяч доларів. Ми розуміємо, що треба заробляти гроші. Але є межі, які не можна перетинати. Точно. Що вони пошкодують — це однозначно», — говорив Рустам Фатуллаєв в одній зі своїх проповедей.

Пастор також не пояснив, де саме у розслідуванні неправда і наклеп. Тим часом закликав парафіян до протистояння з журналістами.

«Якщо ти пережив благословіння через цю церкву, напиши: «Стоп брехня у ЗМІ. У цій церкві я пережив благословіння. Це такий початок. Далі, віремо, бог нам допоможе», — закликав парафіян пастор.

Біблійний метод у соцмережах отримав далеку від християнських канонів форму. Сотні дописів і коментарів від парафіян містять натяки і погрози про те, що нашій програмі за попереднє розслідування доведеться відповісти. І не тільки перед богом.

«Але ж ми вас попереджали! Ми теж не прості люди. Не треба нас чіпати. Я вам кажу — це тільки початок. Не буде, як з усіма іншими. Буде дуже серйозно. Єдине, чого ми чекаємо — покаяння. Якщо покаються — пробачимо. Ми ж віруючі», — заявив Рустам Фатуллаєв.

Останнім часом кількість нападів і випадків тиску на журналістів і активістів в країні помітно збільшилася, кажуть правозахисники. Медіаюристка Людмила Панкратова пояснює це розумінням нападниками власної безкарності.

«Ми знаємо загальну тенденцію — так, порушуються справи, вносяться до ЄРДР, але , на жаль, до суду якщо ці справи доходять, то вони не закінчуються обвинувальними вироками. Або ці справи повертають на розслідування додаткове, або їх закриває сама прокуратура, і тоді доводиться оскаржувати це закриття прокуратурою», — пояснює медіаюристка Людмила Панкратова.

Бездіяльність правоохоронців породжують все нові і більш резонансні випадки. Від погроз нападники переходять до підпалу машин і фізичної розправи. За заявами активістів тільки Петропавлівської Борщагівки було відкрито численні кримінальні провадження. Національна поліція  обіцяє притягти нападників до відповідальності. Але наразі активісти та журналісти можуть сподіватися тільки на себе.

Наталя Кокоріна, Центр журналістських розслідувань для «Слідства.Інфо»