Прикордонний регіон Сумщини ще у середині квітня звільнили від російських військ. Однак правоохоронці тут і досі продовжують роботу з виявлення колаборантів та тих, хто підтримує російські дії та наративи в Україні. Не стала винятком і місцева Українська православна церква, колись — Московського патріархату. 

Журналістам «Слідства.Інфо» вдалося ідентифікувати священнослужителя Російської православної церкви в Україні, якого звинувачують у сприянні окупантам. Журналісти також знайшли звʼязки між благодійним фондом, який підтримує сумські храми, та прихильниками «Новоросії».

КОЛАБОРАНТ ІЗ КРИМІНАЛЬНИМ ШЛЕЙФОМ

На початку серпня Нацполіція повідомила, що затримала на Сумщині священника, який допомагав російським окупантам. Так, за даними правоохоронців, впродовж березня 2022 року під час тимчасової окупації одного з сіл Конотопського району 37-річний священник — прихильник «руського миру» — пропагував ворожу ідеологію, виправдовував дії країни-агресора в Україні та підтримував окупацію її територій. Окрім того, він всіляко допомагав ворожій армії, передаючи їй матеріальні ресурси. Правоохоронці інкримінують священнослужителю державну зраду та виправдовування збройної агресії Російської Федерації.

Журналістам «Слідства.Інфо» вдалося встановити особу 37-річного священника-колаборанта. В одному з місцевих телеграм-каналів «Інша думка» вказали, що це отець Олександр Бойко із села Дептівка Конотопського району, та опублікували фото ймовірного колаборанта. Особа на фото схожа на людину, чиї світлини опублікували правоохоронці. З порталу «Судова влада України» стало відомо, що 11 серпня Конотопський міськрайонний суд у Сумській області розпочав провадження за такими ж статтями, які вказали у своєму повідомленні правоохоронці. Обвинувачений — Олександр Васильович Бойко. Розглядати його справу будуть уже за кілька днів — 20 вересня.

Отець Олександр Бойко / Фото: Telegram-канал «Інша думка»

Фотографії з отцем Бойком із церковних служінь, знайдені журналістами, розповідають про його особу більше. Він — священнослужитель з села Дептівка Конотопського району, що належить до Української православної церкви (Московський патріархат). Трохи більше року тому отець Олександр брав участь у спільній літургії разом з тоді ще архієпископом Конотопським та Глухівським УПЦ (колишній Московський патріархат) Романом. 

Літургія у храмі на честь Різдва Пресвятої Богородиці с. Дептівка. Праворуч — отець Олександр Бойко / Фото: Facebook-сторінка пресслужби Конотопської єпархії

Отець Олександр вже не вперше має проблеми з законом — і в якості мирського жителя, і вже як духовна особа. Згідно з певними банківськими документами, які є у розпорядженні редакції, Олександр Бойко у 2009 та 2011 притягався до відповідальності. Із одного із судових рішень журналісти встановили, що він у 2011 році був засуджений за крадіжку та відбув трирічний термін покарання. Схоже, після цього Бойко вирішив податися у священнослужителі та майже десять років не фігурував у повідомленнях правоохоронців.

А в травні 2021 року на отця Бойка звернули увагу місцеві правоохоронці, коли той вирубував ліс поблизу села Великий Самбир Конотопського району. Священнослужитель впродовж тижня займався вирубкою дубу і вивозив деревину автомобілем із причепом. 

Фургон, у якому вивозили вирубуваний ліс / Фото: Релігійна правда

Згодом в суді отець розкаявся і попри те, що завдав лісгоспу шкоди на понад 40 тисяч гривень, йому призначили штраф розміром 8500 грн, який, згідно з вироком, він повністю оплатив. 

Олександр Бойко не веде соціальні мережі, тож встановити, чи публікував він інформацію, яка б свідчила про його підтримку колаборантів, журналістам не вдалося. Однак, місцевий активіст Спартак Сергієнко, який давно спостерігає за діяльністю священника, розповів «Слідству.Інфо», що священник-колаборант під час своїх служб говорив прихожанам наступне: «Русский корабль — это корабль, а мы — маленькая лодочка, тому не повинні чинити спротиву, повинні прийняти їхні умови і тоді все буде добре». 

Також жителі села Дептівка підтверджували активістові, що Олександр Бойко дійсно спілкувався з окупантами, годував їх, забезпечував пальним та ночівлею. 

Бойко на телефонні дзвінки «Слідства.Інфо» не відповів. 

ПРОРОСІЙСЬКИЙ «БЛАГОДІЙ»

Однак, схоже, російську агресію в Україні підтримують не лише окремі священики Української православної церкви (колись Московського патріархату). Деякі їхні храми на Сумщині й досі приймають гуманітарну допомогу від фондів, повʼязаних із ідеями «Новоросії» та «руського міра».   

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Російська православна церква звітує про те, як благодійний фонд «Фавор» допомагає українцям, які страждають від воєнних дій. Допомагають тут, зокрема, храмам на Сумщині, які нібито потерпають від релігійних утисків. Пропагандистські ЗМІ такі церкви охрестили «гонимими общинами УПЦ». Та й соцмережі різних єпархій колишнього московського патріархату пишуть про те, що в Україні йде війна проти їхньої церкви.

На офіційній сторінці російської православної церкви московського патріархату є декілька повідомлень про доставку фондом «Фавор» гуманітарної допомоги до Сумської та інших областей. Так, у повідомленні від 11 квітня йдеться про допомогу Трех-Анастасіївському собору у Глухові, де предмети першої необхідності роздали нужденним із навколишніх сіл. 

Скрін із сайту «Православие.РУ», де згадується допомога фонду «Фавор»

У 2014 році згаданий фонд отримав благословення від Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, про що сказано на офіційній сторінці організації. У соціальних мережах фонд можна знайти також під назвою фонд «Табор». 

На колишній сторінці фонду у соціальній мережі Facebook й досі можна знайти матеріали прокремлівського медіа Russia Today про «благочини фонду». 

Однак згадки про організацію є у забороненій в Україні російській мережі «Вконтакте». У групах «Збір коштів для Новоросії», «Новоросія і майбутнє руського міра» згадується, що фонд допомагав мешканцям Донбасу постраждалим від «громадянської війни в Україні». До слова, у Росії з 2017 року діє благодійний фонд з такою самою назвою і місією, який з кінця лютого теж сфокусований на допомозі «українським біженцям, які втекли до Росії». 

Скрін із сайту «Союза православных журналистов», де йдеться про діяльність фонду «Фавор»

Засновник фонду — громадська організація «Православне братство Святого рівноапостольного Князя Володимира». Цю громадську організацію заснував Віктор Вишневецький. У профільних ЗМІ про нього пишуть як про вугільного підприємця, а сам себе він називає «православним бізнесменом». Віктор Вишневецький народився на Донеччині, за часів Януковича зміг піднятися на 38 сходинку серед українських бізнесменів, а його підприємство по видобуванню вугілля Coal Energy S.A. опинилося у трійці найуспішніших українських компаній цієї галузі. 

Після Революції гідності та окупації Донеччини, де знаходяться активи Вишневецького, його компанія Coal Energy S.A. сплатила реєстраційний внесок до так званого Міністерства доходів та зборів ДНР. За це у 2017 році в Україні проти компаній, повʼязаних із Вишневецьким, відкрили кримінальне провадження за статтею «фінансування тероризму». Втім, вже наступного року на прохання прокуратури його закрили через те, що відповідачі по справі не були організаторами.

ПУБЛІЧНЕ ЗАСУДЖЕННЯ — НЕПУБЛІЧНА ПІДТРИМКА

Українська православна церква публічно засудила висловлювання московського патріарха Кіріла щодо війни в Україні. 28 лютого священнослужителі Сумської єпархії заявили, що не будуть більше згадувати «патріарха Московського і всієї Русі» під час своїх молитв. Утім не всі духовні настоятелі підписалися під цією заявою, а деякі відверто виступають на підтримку канонічного статусу УПЦ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕПОРТУЙ БЛИЖНЬОГО СВОГО: ЯК РОСІЙСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА РАЗОМ ІЗ СИЛОВИКАМИ ПРИМУСОВО ПЕРЕСЕЛЯЮТЬ УКРАЇНЦІВ ДО РОСІЇ

У травні духовенство Сумської єпархії провело загальні збори щодо питання збереження «канонічного статусу Української православної церкви». Провели таємне голосування щодо питання чи залишатися духовенству Сумщини під покровенством Московського патріархату. Третина присутніх кліриків проголосувала за варіант залишитися у його підпорядкуванні. А багато храмів і досі у соцмережах та на своїх вебсторінках поширюють інформацію з російських джерел. 

Наприклад, сторінка церкви Петра і Павла у Шостці рекомендує до читання літературу з проросійськими наративами, а самі джерела зареєстровані на доменах .ru. На сайті церкви Іоана Хрестителя у селі Марчихина Буда Шосткинського району досі зберігається посилання на Яндекс.гроші, через яке можна внести пожертву. Кілька сторінок досі підтягують новини Російської православної церкви, зокрема про патріарха Кіріла, якого духовенство Сумщини публічно засуджує.

На сайті церкви у селі Марчихина Буда досі зберігається посилання на «Яндекс.гроші», через яке можна внести пожертву

У своїх власних соцмережах більшість кліриків дотримуються нейтралітету, пояснюючи ворожнечу до російської покровительства «раскольнічеством» — бажанням влади посварити «братські народи» на тлі політичних конфліктів. Хоча дехто все ж не соромиться показувати свої настрої. Наприклад, Протоієрей Василій Буряс, який у своєму фейсбуці рекламує сторінку Російської православної церкви закордоном, де єпископи РПЦ за кордоном висловлюються проти війни. Наприклад, єпископ Іриней Британської та Західноєвропейської єпархії РПЦ заявляє, що молитиметься і за росіян, і за українців, бо «Божа любов не знає політичних кордонів».

Цей матеріал створено командою «Слідства.Інфо» у рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю «Слідства.Інфо» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.