Із сотні апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ), які планували закупити за кошти з фонду для боротьби з COVID-19, наразі не придбали жодного. Один тендер, за яким до 15 вересня мали закупити 50 апаратів, зірвався. Другий іще не відбувся. Водночас апарати ШВЛ для медичних закладів закуповували в інший спосіб: за меценатські кошти та з інших джерел фінансування.

Про це «Слідство.Інфо» довідалося з інтерв’ю керівника Рахункової палати Валерія Пацкана «Українському радіо».

За словами чиновника, 100 апаратів ШВЛ за кошти з «ковідного» фонду повинні були закупити до 15 вересня, однак цей тендер не відбувся.

«Оголошено було тендер на закупівлю 100 апаратів. Строк поставки був до 30 жовтня. Перший тендер оголошено 16 липня. Провели аукціон. Мали до 15 вересня закупити 50 ШВЛів — на нього вийшло 6 учасників. Лише двоє запропонували товари, які відповідали вимогам. Але згодом виявилося, що перший постачальник не мав досвіду постачання відповідних товарів. А другий мав факти невиконання попередніх договорів. Знову зараз новий тендер», — розповідає Пацкан.

На уточнювальне питання журналістки керівник Рахункової палати підтвердив, що за кошти фонду боротьби з Covid-19 жодного апарату ШВЛ наразі так і не закупили. Утім, такі апарати начебто купували в інший спосіб: за кошти меценатів чи з інших джерел: «Наприклад, МВС (Міністерство внутрішніх справ — Ред.) для себе закупляло ці ШВЛи», — каже Пацкан.

Також, із його слів, наразі відбуваються тендери на загальну суму 1,5 мільярда гривень, у межах яких планують придбати 20 цифрових рентгенівських систем та 60 комп’ютерних томографів для опорних лікарень.

Що таке «ковідний фонд» і на що його витрачають

Зауважимо, що в квітні поточного року з метою запобігання поширенню коронавірусу Верховна Рада створила фонд боротьби з COVID-19 із близько 65 мільярдами гривень.

Валерій Пацкан розповідає, що наразі з цього фонду витрачено 25 мільярдів гривень. Половина цієї суми пішла на будівництво доріг та амбулаторій. Понад 9 мільярдів — на виплати по безробіттю, частковому безробіттю, на дітей фізичних осіб-підприємців, страхові виплати та матеріальну допомогу медикам. Близько 3 мільярдів — на доплати до зарплат співробітникам МВС, Міністерства охорони здоров’я та виконавчої служби. 289 мільйонів — на закупівлю обладнання й засобів індивідуального захисту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під COVID: Кабмін виділив на доплати поліцейським понад 2 мільярди гривень

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», 35 мільярдів гривень із фонду боротьби з Covid-19 передбачили на будівництво та ремонт доріг. На МОЗ припадає 8,3 мільярда гривень, більше половини з яких має піти на закупівлю обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацпол купує у дружини свого співробітника маски й дезінфектори за завищеними цінами

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», структури МВС провели публічних закупівель на понад 600 мільйонів гривень у межах протидії коронавірусу. Активісти Центру протидії корупції (ЦПК) вказували на ймовірні зловживання у цих закупівлях.