Громадські організації закликають президента України Володимира Зеленського застосувати вето та повернути на доопрацювання парламенту Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій».

2 листопада Верховна Рада ухвалила законопроєкт 5253-1 в цілому. Головною метою законопроєкту, за словами його авторів, було повернення звітування про доходи, майно та витрати політичними (зокрема, парламентськими) партіями. До цього завдяки ухваленим навесні 2020 року послабленням партії отримали звітні «канікули», які призвели до того, що протягом півтора року інформацію про витрати не публікували взагалі.

«Попри те, що закон містить позитивні нововведення, окремі його норми створюють передумови до непрозорості партійних фінансів та підкупу виборців», — йдеться у зверненні.

Підписанти звернення зазначають, що закон не дозволяє повноцінно відновити звітування партій, яке було призупинене законом навесні 2020 року через пандемію Covid-19. Через це суспільство не обізнане про фінансування партій та їхніх донорів. Ба більше, парламентські партії, отримуючи значний обсяг державного фінансування, не інформують громадян про витрати таких бюджетних коштів. «У 2020-2021 році парламентські партії отримали майже 1,5 мільярда гривень коштів платників податків, але як їх було витрачено — залишається загадкою», — мовиться у заяві.

Також підписанти звертають увагу на ще низку недосконалостей законопроєкту, як-от звітування лише про вже виконані фінансові зобов’язання (себто про неоплачені договори та непокриті позики партії можуть не зазначати), а також норму про те, що «ковідна» благодійність не вважається внеском.

Прозорість фінансування політичних партій є однією з головних передумов обмеження впливу олігархів та приватних інтересів на політичні партії. Відтак, закликаємо президента України Володимира Зеленського застосувати право вето до прийнятого Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій» та повернути його до ВР з пропозиціями», — йдеться у заяві.

Зокрема, підписанти пропонують такі зміни:

  1. повноцінне відновлення звітування політичними партіями;
  2. виключення із закону змін, які стосуються звітування партіями про фінансові зобов’язання;
  3. виключення норми, яка дозволяє необмежені «ковідні» внески на користь партій (або обмеження строку її дії періодом до набрання чинності цим законом).

Під заявою підписалися 36 організацій.

Долучитися до звернення можна тут.

Про те, як ухвалювали цей законопроєкт та які ризики він несе, дивіться у блозі «Слідства.Інфо»:

Головна ілюстрація — Рух «ЧЕСНО».