Слідча комісія парламенту Молдови з вивчення обставин ймовірного викрадення українського екссудді Миколи Чауса особливу увагу звернула на спільне розслідування «Слідства.Інфо» та RISE Moldova в якому йшлося про те, що до зникнення Чауса могли бути причетні українські спецслужби та силовики.

Про це з покликанням на фінальний звіт спецкомісії молдовського парламенту повідомили у «RISE Moldova на русском».

За даними наших колег, комісія збирала дані для цього звіту впродовж 60 днів. Депутати провели 11 закритих слухань з представниками організацій, які вивчали обставини викрадення Чауса. Зокрема, на одному з таких засідань доповідав наш колега і журналіст RISE Moldova Владімір Тхорік.

Як ідеться у звіті, спецкомісія проаналізувала 80 відповідей від різних державних органів, а також врахувала напрацювання журналістів «Слідства.Інфо» та RISE Moldova під час спільного розслідування. Зокрема, слідча комісія парламенту врахувала гіпотезу журналістів щодо ймовірної причетності до викрадення Миколи Чауса українських спецслужб та силовиків.

Судячи зі звіту, комісія зазначила «важливий внесок у вивчення справи Чауса інформації, зібраної в медіапросторі. «Особливо відзначимо www.rise.md, www.slidstvo.info», — йдеться у фінальному звіті.

Як зауважують молдовські журналісти, депутати слідчої комісії не дійшли спільного висновку щодо того, хто з боку Молдови та України відповідальний за зникнення Чауса. Втім вони відзначили, що українські силовики не бажають співпрацювати з молдовськими колегами щодо зникнення скандального екссудді.

«Слідча комісія виявила відсутність співпраці української влади і затягування рішень щодо справи Чауса. Цей факт був підтверджений МВС і СІБ (молдовські правоохоронці — Ред.). Тут ми відзначаємо відсутність співпраці по парламентській та зовнішньополітичній лінії», — наводить цитату з фінального звіту спецкомісії RISE Moldova. Із повною версією звіту мовою оригіналу можна ознайомитися тут.

Як раніше з’ясувало «Слідство.Інфо» спільно з журналістами RISE Moldova, група українців, яких молдовські правоохоронці перевіряють на причетність до викрадення судді Миколи Чауса, пов’язані з українськими спецслужбами та силовиками. Зокрема, як ми виявили, з Головним управлінням розвідки Міноборони пов’язаний Юрій Коваленко та Андрій Куценко. Останній використовував паспорт-прикриття під іменем Едуард Ставицький. Коваленко навіть підтвердив журналістам, що перебував у Молдові на момент викрадення Чауса, але свою причетність до цих подій, а також до роботи на спецслужби залишив без коментарів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підробний паспорт і країна вина: що пов’язує українських розвідників із викраденням судді Чауса

Також ми розповідали, що Юрій Коваленко, перебуваючи у столиці Молдови, використовував орендований автомобіль з GPS-трекером. Саме завдяки цьому правоохоронці встановили його маршрут руху містом. Зокрема, за даними поліції, орендований ним автомобіль кілька разів їздив до будинку, де жив Микола Чаус. Все це відбувалося напередодні викрадення екссудді. Також GPS-трекер показав, що Юрій Коваленко під час перебування в Кишиневі регулярно заїжджав у фірмовий магазин молдовського вина.

Крім того, як ми з’ясували, до викрадення екссудді можуть бути причетні колишній український спецпризначенець Нацгвардії Михайло Булега та експоліцейський Олександр Костенюк.

Також, як ми зазначали, у молдовських правоохоронців виникли питання і до співробітника українського посольства в Молдові Сергія Сметанюка. Він начебто був за кермом посольського автомобіля Toyota Rav 4, на якому Чауса вивезли з Молдови в Україну. Зауважимо, що українська влада офіційно заперечує свою причетність до вивезення Чауса з території Молдови.