Два тижні тому команда «Слідства.Інфо» разом з RISE Moldova опублікувала розслідування щодо обставин викрадення з Молдови українського екссудді Микола Чауса. Зокрема, ми з’ясували, що до цієї операції можуть бути причетні українські розвідники. Тепер нам вдалося отримати в цій історії нові деталі та документи.

Вони свідчать, що саме викрадення було організовано у дуже сумнівний спосіб, а організатори та виконавці лишили в Молдові численні сліди «роботи». Офіційний Київ заперечує свою причетність до операції, але й  час не сприяє молдовським правоохоронцям у  розслідуванні цієї справи.

GPS-ТРЕКЕРИ І ВИНО

Майже 3 тижні тому в Молдові зник український екссуддя Микола Чаус, який у Кишиневі переховувався від українських правоохоронців понад 4 роки. У 2016 році в Україні його викрили на отриманні $150 тис. хабаря. Гроші суддя ховав у скляних банках, закопаних у землю на власному подвір’ї. Оскільки тоді він мав суддівський імунітет, його не затримали і він втік з України. Як раніше повідомляло «Слідство.Інфо», виїхати з України йому могли допомогти тодішній начальник президентської охорони Петра Порошенка, а також співробітники українських спецслужб. 

Наразі молдовські правоохоронці припускають, що Миколу Чауса повернули в Україну. Але його місцезнаходження невідоме і досі. За нашими даними, молдовська поліція перевіряє на причетність до викрадення екссудді до двох десятків українців.

Як «Слідство.Інфо» вже повідомляло раніше, серед цих фігурантів є щонайменше двоє людей, які мають відношення до Головного управління розвідки Міноборони. Мова йде про українців Юрія Коваленка та Андрія Куценка. Останній для поїздки в Молдову використовував несправжній паспорт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПІДРОБНИЙ ПАСПОРТ І КРАЇНА ВИНА: ЩО ПОВ’ЯЗУЄ УКРАЇНСЬКИХ РОЗВІДНИКІВ ІЗ ВИКРАДЕННЯМ СУДДІ ЧАУСА

Згідно з новими документами, які є в розпорядження «Слідства.Інфо» та RISE Moldova, Юрій Коваленко заїхав у Молдову в середині березня. Чоловік оселився в одному з готелів Кишинева. 17 березня він орендував автомобіль — червоний Хюндай. Але, ймовірно, не врахував той факт, що в орендованій машині був встановлений GPS-трекер — пристрій, який фіксує всі пересування авто. Загалом, це звичайна практика для цього бізнесу. Саме завдяки цьому правоохоронці встановили маршрут руху Юрія Коваленка Кишиневом. Зокрема, орендований ним автомобіль кілька разів їздив до будинку, де жив Микола Чаус. І стояв там по кілька годин. Все це відбувалося напередодні викрадення судді.

Виїхав Юрій Коваленко з Молдови 21 березня. Але повернувся вже за 3 дні. Тоді ж у Молдову в’їхав ще один українець, який також має відношення до української розвідки. Він користувався паспортом прикриття, але нам вдалося з’ясувати, що його звати Андрій Куценко. Протягом 8 днів — до дня викрадення Чауса — чоловіки регулярно змінювали готелі в Кишиневі. Їхні обличчі зафіксовані на камерах спостереження на щонайменше 6 локаціях.

Також GPS-трекер показав, що Юрій Коваленко під час перебування в Кишиневі регулярно заїжджав в фірмовий магазин молдовського вина. Щоправда, з якою метою, нам невідомо.

ПОСОЛЬСЬКИЙ АВТОМОБІЛЬ

Миколу Чауса викрали в обід 3 квітня на старому білому Форді. За даними молдовської поліції, його швидко пересадили в Мерседес, а згодом в інший автомобіль, який належить Посольству України в Молдові. Камери спостереження зафіксували, як авто на дипломатичних номерах рухалося у  бік українського кордону. Нашим колегам вдалося отримати відео з прикордонного містечка Отач, де видно, як посольська машина приблизно о 15.30 повертає до пункту пропуску. Автівка залишила Молдову о 15:40. За її кермом був військовий аташе українського посольства Сергій Сметанюк. Журналісти зв’язалися з ним, але як тільки чоловік почув питання про викрадення Миколи Чауса, кинув слухавку.

А вже за кілька хвилин після посольської машини країну пішки залишили і ті двоє українців, які, за нашими даними, пов’язані з Головним  управлінням розвідки Міноборони. Нам також вдалося знайти відео, де люди, схожі на Юрія Коваленка і Андрія Куценка, рухаються до прикордонного пункту. Того ж дня з Молдови виїхала  ще одна група українців, яких перевіряють на причетність до викрадення судді Чауса.

Журналісти раніше вже з’язувалися з фігурантами цієї історії. Юрій Коваленко підтвердив, що їздив у Молдову в березні, але не зміг пояснити мету. Андрій Куценко відмовився спілкуватися з нами та згодом видалив більшість інформації про себе з соціальних мереж.

РЕАКЦІЯ ОФІЦІЙНОГО КИЄВА

Посольське авто, на якому за версією молдовських правоохоронців, вивозили Миколу Чауса, згодом повернулося до Кишинева. Цього тижня наші колеги з RISE Moldova зафіксували машину на території українського посольства.

Молдовські правоохоронці майже одразу після викрадення екссудді встановили коло людей, які можуть бути причетні до цього злочину. Зокрема, виникли питання і до співробітника українського посольства Сергія Сметанюка. Ми отримали документи, які підтверджують, що молдовська сторона зверталася до України з дипломатичною нотою та просила зняти з нього дипломатичний імунітет та дозволити провести слідчі дії з посольським автомобілем, на якому нібито вивозили Миколу Чауса.

«Міністерство (Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції Республіки Молдова, — ред.) просить згоду на здійснення кримінально-процесуальних дій на місці, обшуку і збору доказів у автомобілі Toyota RAV 4, власником якого є Посольство України у Республіці Молдова», — йдеться в документі.

Але наразі Україна не дала таку згоду, а лише погодилася на «дружню зустріч» Сергія Сметанюка з представниками молдовської сторони виключно на території нашого посольства. Та підтвердила готовність до співпраці по лінії правоохоронних органів.  Українська влада офіційно заперечує свою причетність до вивезення Чауса з території Молдови.

«Слідство.Інфо» надіслало запит до Офісу генерального прокурора України з питанням,  чи створена спільна україно-молдовська слідча група. На момент публікації відповідь ми не отримали.