СЛІДСТВО.ІНФО: рік у новому форматі

Поділитися

Чотири фільми, десятки текстів, сотні новин і три спецпроекти про найважливіші події та явища в Україні. Понад рік тому команда Слідства.Інфо вирішила змінити формат своїх розслідувань — із щотижневих телепрограм на документальні фільми й текстові історії.

Ми ухвалили це рішення після публікації фільму «Вбивство Павла», над яким Слідство.Інфо працювало разом з міжнародними розслідувачами з OCCRP понад 9 місяців. Величезний резонанс фільму в Україні, а також світове визнання найпрестижнішими журналістськими нагородами (DIG, IRE) й надихнули нас змінити формат.

За минулий рік перед нами постало навіть більше викликів, ніж ми могли собі уявити, та й #здобули ми чимало.

Фільми

Клуб Книголюбів

Опубліковано 10 травня 2018

Автори: Дмитро Гнап, Євгенія Моторевська, Катерина Лихогляд

Тривалість 28 хв

Фільм викриває політичну корупцію в українському парламенті в найдрібніших деталях. Дві найбільші парламентські партії — «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина» Юлії Тимошенко — попри публічну конфронтацію насправді плідно співпрацювали за гроші. Президентська фракція платила політичним опонентам за голосування за «потрібні» закони. Розслідування базується на листуванні з телефону депутата-втікача Олександра Онищенка, який виступав посередником між лідерами партій президента Петра Порошенка та лідерки опозиції Юлії Тимошенко. Факти, опубліковані у фільмі, демонструють розмах корупції, яка панує у великій політиці.

Розслідування показали у своєму ефірі 24 канал та Громадське.

Подивитися фільм можна тут.

Генеральна домовленість

Опубліковано 9 червня 2018

Автори: Анна Бабінець, Олена Логінова, Олександр Гуменюк

Тривалість 44 хв.

Розслідування розповідає про домовленості між нинішньою владою та представниками команди екс-президента Віктора Януковича, які втекли з України. Більшість із них є фігурантами розслідувань Генеральної прокуратури, але справи рухаються мляво або просто зупиняються. Журналісти розповіли про таємну зустріч колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького з високопосадовцями ГПУ. Вона відбулася в Ізраїлі й виглядала як спроба домовитися про комфортне для Ставицького вирішення справи.

Фільм презентували на щорічній журналістській конференції Межигір’яФест, пізніше — показали в ефірах 24 каналу та Громадського.

Подивитися розслідування можна тут.

Вікторія: трагедія пустоти

Опубліковано 13 вересня 2018

Автори: Євгенія Моторевська, Катерина Лихогляд

Тривалість 46 хв.

Трагічна історія про корупцію, яка вбиває. У щойно відкритому дитячому таборі «Вікторія» (Одеса) трапилася пожежа, під час якої загинули троє дітей. За рік після трагедії вирок отримала лише вихователька, що формально відповідала за пожежну безпеку в таборі, яку на момент трагедії вже звільнили. Як з’ясували журналісти під час власного тривалого розслідування, вогонь дуже швидко поширився через численні порушення під час будівництва корпусів «Вікторії». Отже, відповідальність за трагедію в таборі мають понести й місцеві посадовці, які дозволили табору працювати. Корупційний ланцюжок, який став причиною смерті дітей, веде до мера Одеси Геннадія Труханова та його близького оточення.

Фільм презентували в Києві, Одесі, Дніпрі, Вінниці та Червонограді. Також фільм показали 24 канал і Громадське.

Подивитися розслідування можна тут.

Гандзюк: Системне вбивство

Опубліковано 25 березня 2019

Автори: Анна Бабінець, Олена Логінова, Катерина Лихогляд

Тривалість 61 хв.

Розслідування вбивства херсонської активістки й політичної діячки Катерини Гандзюк.
У липні 2018 року невідомі облили 33-річну жінку сірчаною кислотою, за три місяці вона померла в лікарні. Незадовго до смерті журналісти Слідства.Інфо поспілкувалися з Катериною, вона виклала свої версії нападу. Перевірка версій лягла в основу фільму-розслідування. Журналісти з’ясували, що до організації та покривання вбивства, ймовірно, причетні правоохоронці й посадовці Херсонщини. А замовниками нападу з сірчаною кислотою можуть бути керівники області, яким Катерина Гандзюк заважала своєю активною позицією.

Розслідування презентували в Києві, Херсоні, Одесі, Луцьку, Львові, Рівному, Червонограді, Чернівцях, Дніпрі. Фільм також демонструвався в київських кінотеатрах і транслювався в ефірах UA:Першого, 24 каналу й Громадського.

Подивитися фільм можна тут.

Тексти

«На іноземців дивляться як на долари»: що передувало трагедії зі студенткою в університеті ім. Богомольця

Автори: Катерина Лихогляд, Марія Горбань, Юлія Ободянська

Мукаддас Насирлаєва вчилася в медичному виші — НМУ ім.Богомольця. Одного дня дівчина пішла з дому й не повернулася. Згодом стало відомо, що Мукаддас стрибнула з мосту в Дніпро. Журналісти з’ясували, що причиною цього вчинку міг бути тиск на іноземну студентку з боку керівництва університету та корупція у виші.

Прочитати розслідування можна тут

Стрілянина в Княжичах: як спецоперація перетворилася на трагедію

Автори: Дмитро Реплянчук, Євгенія Моторевська

У грудні 2016 року в селі під Києвом правоохоронці планували спецоперацію — збиралися затримати злочинців, які грабували заможні заміські маєтки. Але нікого зі злочинців так і не затримали, а спецоперація перетворилася на трагедію. Поліцейські підрозділи помилково почали стріляти один в одного, п’ятеро силовиків загинули. Журналісти Слідства.Інфо вивчили сотні документів, і, що найважливіше, — отримали аудіозаписи переговорів між високопосадовцями поліції тієї ночі. Висновок невтішний: найімовірніше, трагедія сталася через непрофесійні дії самих правоохоронців.

Прочитати розслідування можна тут

ЗеВілла: італійський маєток Зеленського в оточенні російських олігархів

Авторка: Анна Бабінець

Незадовго до президентських виборів один з фаворитів перегонів Володимир Зеленський опублікував майнову декларацію, яка рясніла дорогою нерухомістю — українською і закордонною. Однак принаймні про один маєток він не згадав. Журналісти Слідства.Інфо за допомогою італійських колег знайшли незадекларовану віллу Зеленського в італійському містечку Форте-дей-Мармі — улюбленому курорті російських олігархів і високопосадовців. Вартість 15-кімнатної вілли — майже 4 мільйони євро.

Прочитати розслідування можна тут

Спецпроекти

Посіпакибаза даних помічників народних депутатів України. Ще у 2015 році журналісти Слідства.Інфо за технічної підтримки «Канцелярської сотні» створили базу даних, яка дає змогу відстежити, хто працює на українських нардепів. Серед помічників парламентарів — друзі, колишні бізнес-партнери та родичі. Посвідчення помічника народного обранця відкриває багато дверей і саме база даних «Посіпаки» допомагає зрозуміти, хто і як може використовувати статус помічника. На сайті доступний пошук як за прізвищем депутата, так і за прізвищем помічника. Наприкінці 2018 року команда Слідства.Інфо оновила базу й додала понад півтори тисячі прізвищ нових помічників, а також історії про найцікавіших фігурантів.

Тут і тут можна прочитати найцікавіші з них.

Суддівська кров база даних родичів українських суддів у владній, судовій і правоохоронній системах. Щороку судді зобов’язані декларувати свої сімейні зв’язки, щоб уникнути конфлікту інтересів. Зазвичай ця інформація зберігається у вигляді засканований паперових документів на спеціалізованому сайті. Слідство.Інфо обробило та проаналізувало декларації всіх суддів за останні три роки. На сайті працює пошук за прізвищем судді й за прізвищем родича, а також на карті України — за розташуванням суду. Зібрана інформація також стала основою для історій про суддівські династії, які Слідство.Інфо публікувало на своєму сайті.

Прочитати їх можна тут, тут і тут.

Правосилля серія спеціальних репортажів й аналітичних матеріалів про порушення прав людини в українських в’язницях. Тюремники часто невиправдано застосовують силу та владу, результатом чого стають травми, каліцтва або навіть смерті ув’язнених.  За останні п’ять років порушено 211 кримінальних проваджень, пов’язаних з катуваннями у в’язницях, однак офіційне обвинувачення пред’явили тільки одному тюремному працівнику. Журналісти Слідства.Інфо зібрали найбільш шокуючі історії з-за ґрат і проаналізували невтішну статистику катувань та знущань у виправних закладах.

Оффлайн

Ми змінили не лише формат, а й підхід до поширення наших фільмів.

Тепер пріоритетом для нас є не YouTube чи Facebook, хоча, звісно, вони залишаються важливими платформами для поширення наших продуктів. Ми вирішили піти в оффлайн.

Коли команда Слідства.Інфо випускає фільм, ми робимо відкриті спецпокази в Києві, куди приходять наші колеги, однодумці й просто люди, яким небайдужа тема розслідування. Після показу автори фільму спілкуються з глядачами. Це дає абсолютно інше уявлення про свою роботу, важливість тем й аудиторію. Безпосередній контакт з аудиторією — це безцінний досвід для нас.

Протягом минулого року автори фільмів презентували їх у понад десяти містах України — Києві, Одесі, Львові, Дніпрі, Вінниці, Херсоні, Луцьку, Рівному, Чернівцях і Червонограді. З організацією показів зазвичай допомагають місцеві колеги-журналісти або активісти. Ми радо відгукуємося на всі такі запрошення — для нас це можливість зрозуміти глядача поза столицею.

This slideshow requires JavaScript.

Наші партнери

Ми розпочали новий етап роботи агенції, маючи лише амбітні ідеї. Ми дуже втішені, що вони знайшли відгук у партнерів, які весь цей час підтримували нас експертно та фінансово.

За підтримки міжнародного проекту Антикорупційна ініціатива ЄС ми зняли два фільми, сформували продюсерські групи й перезапустили сайт як повноцінне медіа. Ми розробили внутрішні політики організації, сформували ефективну структуру управління агенцією, пройшли цифровий аудит і розробили політику цифрової безпеки. І  найголовніше — визначилися зі стратегією розвитку на найближчі кілька років. З проекту журналістських розслідувань, який фактично був частиною іншого медіа, ми виросли в самостійне незалежне розслідувальне медіа.

За підтримки Фонду Розвитку ЗМІ посольства США ми сформували команду сайту Слідства.Інфо та почали розробку нової веб-платформи. За цей рік відвідуваність сайту зросла з кількох сотень до десятків тисяч відвідувань на місяць. Наші новини й текстові розслідування нерідко стають новинними приводами для інших медіа, цитованість Слідства.Інфо зросла в кілька разів.

За підтримки наших партнерів Organized Crime and Corruption Reporting Project — OCCRP ми створили спецпроекти «Суддівська кров», «Правосилля» й оновили проект «Посіпаки». Вони відкрили цілі пласти для пошуків суспільно важливої інформації для інших журналістів-розслідувачів і просто небайдужих людей. Також партнери з OCCRP, які мають надзвичайний досвід у розслідуваннях світового масштабу, постійно допомагають нам як консультанти та експерти у створенні нового для України продукту.

Ми дуже вдячні партнерам, які надали нам міжпроектне фінансування — Міжнародному фонду «Відродження» та Норвежському Хельсінському Комітету (Norwegian Helsinki Committee). Завдяки цій підтримці вдалося зберегти команду та зробити перші два фільми в новому форматі.

Плани

Ми, звісно, плануємо розвиватися. Серед планів на наступний рік:

— Знімати більше якісних і глибоких фільмів-розслідувань

— Робити наші тексти цікавішими та резонанснішими — вже зовсім скоро ми запустимо новий сайт Слідства.Інфо

— Особисто знайомитися з нашими глядачами по всій Україні — після кожного фільму ми отримуємо дедалі більше запрошень презентувати його оффлайн

— Продовжувати розвиватися організаційно — шукати нові джерела фінансування, щоб наша команда зростала й розвивалася.

Ваша підтримка

За минулий рік аудиторія сайту Слідства.Інфо зросла приблизно вп’ятеро, а наші фільми на телебаченні, в кінотеатрах та інтернет-платформах побачили понад 2 мільйони людей. Ми безмежно вдячні за те, що дивитеся, читаєте й довіряєте нам. У майбутньому ми покладатимемося на вашу підтримку ще більше, адже від вашої залученості буде залежати життя й розвиток нашої агенції.

Підтримати нашу команду вже зараз ви можете на сайті Слідства.Інфо — тисніть кнопку «Підтримати». А зовсім скоро ми запустимо нашу першу краудфандингову кампанію. Щиро сподіваємося, що кожен ваш лайк стане гривнею, й усі вони разом дадуть нам поштовх і натхнення для створення резонансного фільму-розслідування, викривальної текстової історії або суспільно корисного спецпроекту.

Поділитися

Не менш важливі розслідування