Майже рік тому, у березні 2022-го, Росія завдала ракетного удару по військовій казармі в Миколаєві. Там загинули щонайменше 50 людей. Батьки загиблих військових звинувачують у трагедії експрокурора Геннадія Германа, якого з вересня минулого року судять за держзраду. Він міг бути коригувальником вогню росіян по важливих обʼєктах у Миколаєві.

Журналісти «Слідства.Інфо» відвідали суд над експрокурором і поспілкувалися з батьками загиблих військових.

«ЩОБ ЗНАЙТИ ДИТИНУ — ПРОХОДИЛИ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТКИ ТІЛ»

 У миколаївській казармі загинуло щонайменше пів сотні людей. Батьки військових досі з жахом згадують те, що їм довелося побачити майже рік тому.

«Коли ми знаходили своїх дітей, це не передати словами. Ці казарми… Нас туди не впустили, але ми були в морзі. Бачили стільки тіл. Щоб знайти свою дитину, проходили трупи не одного десятка людей. Там частини тіл лежали», — розповідає мати загиблого військового Анна Паламарчук.

Батьки звинувачують у смерті військових колишнього керівника Миколаївської окружної прокуратури Геннадія Германа. 4 квітня СБУ затримала чоловіка за підозрою у державній зраді. За даними правоохоронців, Герман майже місяць працював з окупантами.

Профіль чоловіка з опущеними очима за склом

Геннадій Герман — колишній окружний прокурор Миколаївської області / Photo: Nikcenter

«Він передавав ворогу інформацію про оперативну обстановку у Миколаєві та області, результати обстрілів, добові паролі на блокпости тощо», — говорить речник СБУ Артем Дехтяренко.

 «ТРИЧІ ЗДАВАВ ДНК»

 Віталій Салук прийшов на суд з фотографією загиблого сина Андрія. 

Віталій Салук з фотографією сина Андрія, який який загинув 18 березня у миколаївській казармі

«Ми дізналися з мережі й почали власними силами шукати. Я шукав його пів року. Він загинув 18 березня, а 15 вересня тільки поховали», — говорить Віталій.

Андрій Салук був старшим матросом, капітаном-мінометником. 24 серпня мав закінчити службу. 

Батько Андрія розповідає, що тричі здавав тест на ДНК, щоб знайти сина серед інших загиблих.

«Тричі здавав ДНК… Я сам його виховував з 5 років. Дружина теж загинула в аварії. З п’яти років сам…», — каже Віталій Салук.

ХТО ТАКИЙ ГЕННАДІЙ ГЕРМАН

Геннадій Герман народився на Харківщині, яка також серйозно постраждала від окупантів. Вищу освіту здобув в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого. В органах прокуратури Харківщини та Полтавщини працював майже 20 років.

Геннадій Герман (праворуч) — колишній окружний прокурор Миколаївської області

До початку повномасштабної війни Герман майже рік обіймав посаду керівника окружної прокуратури. Тоді він успішно пройшов усі три етапи атестації.

До призначення на посаду керівника Миколаївської окружної прокуратури працював в Офісі Генерального прокурора у Києві. Там обіймав посаду прокурора організації процесуального керівництва та підтримки публічного звинувачення управління нагляду за дотриманням законів органами центрального апарату Національної поліції України.

«НАМ ДІТИ СНЯТЬСЯ ЖИВІ»

Оксана Руцька втратила сина — Миколу Новікова. Хлопець теж був морським піхотинцем, він разом із побратимами захищав Миколаїв.

Оксана Руцька — мати загиблого військового Миколи Новікова

«Мій син підписав контакт у травні минулого року, за пів року до початку повномасштабного вторгнення… За покликом свого серця. Його не можна було переконати в іншому. Тому що це герой України, він був патріотом», — каже жінка. 

Матір загиблого морпіха та атовця Андрія — Анна Паламарчук — розповіла, що коли почалося повномасштабне вторгнення РФ, хлопець сам пішов захищати Україну.

Анна Паламарчук — мати загиблого військового Андрія Паламарчука

«Коли почалися бойові дії, він навіть не замислюючись прийшов додому, зібрав сумку та сказав: «Мамо, ти ж розумієш, що я не можу». Ну що ти можеш відповісти?», — говорить Анна.

Жінка каже, що син загинув у казармі, у нього залишилося двоє дітей. 

«Дуже важко. Емоційно. Досі дитина сниться і каже: «Мамо, я живий». І не лише мені. Іншим батькам теж сняться. Розуміємо, що наших дітей немає, а вони нам сняться живі», — говорить Анна, тримаючи портрет сина.

Батьки загиблих відвідують кожне судове засідання у справі колишнього українського прокурора Геннадія Германа. 

Судове засідання у справі експрокурора Геннадія Германа

Геннадій Герман визнає, що передавав важливі дані, але підкреслює — блогеру, а не російським агентам. Чоловік заперечує причетність до трагедії 18 березня.

«Герман не визнає себе винним. Хоча доведено, що він звітував (росіянам, ред.)… Це зафіксовано. І після цього кричати, що не винен? Його спіймали на тому, що він здавав імена військових, де хлопці загинули», — каже Анна Паламарчук.

ЩО ДАЛІ?  

Оксана Руцька говорить, що відбувається затягування справи. 

«Ми їздимо на суди. Добиваємося, щоб цю тварюку посадили. А краще віддали б його нам на самосуд. Ми будемо їздити до останнього, поки ми його не посадимо або він не втече», — каже мати загиблого військового.

Після закінчення розслідування на початку вересня 2022-го слідчі передали обвинувальний акт до Центрального районного суду Миколаєва. У жовтні Верховний суд України переніс розгляд матеріалів до Одеси. Це пов’язано з тим, що відповідно до норм КПК України кримінальне провадження має здійснюватися судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування. 

Чергове судове засідання у справі експрокурора відбулося 23 лютого у Приморському райсуді Одеси і воно далеко не останнє. Цілком може бути, що прокурорське минуле Геннадія Германа та отримані за останні 20 років звʼязки допомагають йому затягувати судовий процес.