У суботу  у соціальній мережі з’явилися фотографії із закривавленим обличчям громадського активіста Владислава Мельничука, який провадить освітню діяльність в Дніпрі. Уночі до його організації “Спільнота активної молоді” (САМ) увірвалося декілька чоловіків у балаклавах. Вони побили активіста, а також його колегу Вірослава Цюп’яка, який захищав приятеля. Із забоями чоловіків доправили до лікарні. А місцева поліція відкрила кримінальне провадження. 

“Слідство.Інфо” зв’язалося із потерпілими, аби дізнатися обставини нападу. Мельничук розповів, що незадовго до побиття в нього виник конфлікт із представником місцевого осередку праворадикальної організації С14 (“Січ”). Нині вона офіційно вже завершила свою діяльність і трансформувалася в рух “Суспільство майбутнього”, який має політичні амбіції. Журналісти також поспілкувалися із співзасновником новоствореного руху Сергієм Мазуром.

21 листопада: конфлікт через афішу

“Спільнота активної молоді”, яку очолює Мельничук, існує близько трьох років й організовує освітні заходи, присвячені українській історії, а також боротьбі з корупцією.

За день до нападу САМ організовувала захід, через який, за словами Мельничука, у нього і виник конфлікт із представниками місцевого осередку ультраправого руху.

У річницю Революції Гідності 21 листопада активісти у Дніпрі запланували презентацію книги-спогадів учасників Майдану, де очевидці мали розповідати про пережите. Організаторами були “Спільнота активної молоді”, “Український інститут національної пам’яті”, а також “Січеславська просвіта”.

За кілька годин до початку у мережі Facebook з’явилася афіша того ж заходу із логотипом ще однієї громадської структури, яка не організовувала захід, — “Суспільство майбутнього”.

Це — новостворений рух, який виник на базі праворадикальної організації С14. На її рахунку чимало протестних акцій, спрямованих, зокрема, проти російської експансії в Україні. Утім, окремим учасникам колишньої С14 закидали й участь у доволі скандальних подіях, таких як, до прикладу, жорстокий розгін табору ромів у Києві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Замах на Михайлика: Що не так з офіційною версією

На початку осені лідери організації заявили про її переформатування. А один із співзасновників “Суспільства майбутнього” Сергій Мазур в інтерв’ю “theБабель” повідомив про наміри йти політику. Утім, офіційно зареєстрованої партії наразі не існує. 

Владислава Мельничука обурило те, що цей рух розмістив свій логотип на афіші. “У нас, як в організаторів, виникло питання, а з ким це узгоджувалося і чому політичний рух сюди лізе. Тому що це громадська організація, державна установа проводить цей захід, а тут чомусь з’явилося лого “Суспільства майбутнього”, — розповів Мельничук “Слідству.Інфо”. 

Афіша з логотипом “Суспільства майбутнього”, через яку виник конфлікт/ЗОБРАЖЕННЯ зі сторінки Миколи Купраса у Facebook

Розмістив афішу на своїй Facebook-сторінці Микола Купрас. Він входить до громадської організації “Січ-Дніпро”, яка брала участь у спільних акціях із С14. Очолює організацію Кирило Дороленко, якого співзасновник “Суспільства майбутнього” Сергій Мазур називав одним із членів їхньої структури.

У коментарях під афішою Владислав Мельничук запитав, який стосунок до заходу має “Суспільство майбутнього”, назвавши його політичною партією. Купрас відповів йому, що рух є лише громадською організацією. Пізніше, за словами Мельничука, йому заявили, що лого розмістили оскільки одним зі спікерів заходу буде представник їхнього руху. 

Представник “Суспільства майбутнього” у Дніпрі Кирило Дороленко 21 листопада виступає на заході “Майдан: усна історія”/ЗОБРАЖЕННЯ зі сторінки “Спільнота активної молоді” у Facebook

Згодом під час події виступив згаданий вже Кирило Дороленко. Конфлікт, каже активіст, було схоже, що вичерпався. Але  наступного дня ситуація загострилася. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гандзюк: Системне вбивство

Напад 

22 листопада Владислав Мельничук за попередньою домовленістю зустрівся з двома чоловіками з колишнього С14. Один з них йому був невідомий. Зі слів активіста, під час цієї зустрічі вони обговорювали захід, приурочений Майдану. Зокрема, візитери нарікали, що на подію 21 листопада зібрали мало людей. Ішлося також й про логотип на афіші. Розмова завершилася спокійно, однак невдовзі після того, як вони пішли, стався напад. 

“Вони виходять і буквально вже за п’ять хвилин з’являються хлопці в балаклавах”, — чоловік розповів, що вони накинулися на нього і зауважив: били руками і ногами цілеспрямовано в голову.

“В процесі підключився мій колега Вірослав, який намагався зупинити їх. Йому прилетіло кілька подач в голову, і після цього вони почали добивати мене”, — каже Мельничук. У той час в кімнаті було ще двоє дівчат, які викликали поліцію. Нападники втекли.

Владислав Мельничук розповідає, що ні в нього, ні в його колеги серйозних травм лікарі не виявили. Утім, він почувається недобре і хоче пройти додаткове обстеження. “У нас травми є, головний біль і так далі, але немає струсу і переломів”, — зазначив активіст.

Реакція “Суспільства майбутнього”

Співзасновник руху Сергій Мазур у коментарі “Слідству.Інфо” підтвердив, що в конфлікті були задіяні деякі колишні члени С14, але запевнив, що були й інші люди, які не мають до них стосунку. “Частина там була — не активісти “Січі”, не активісти нашого руху”, — сказав він. 

Мазур наголосив, що йдеться про особистий конфлікт, а їхній рух не знав про це і такі дії не підтримує. “Січ засуджує напад. Незалежно від причин, недопустимим є кровопролиття між українськими патріотами”, — заявив він. 

Крім того, співзасновник “Суспільства майбутнього” сказав, що їхня організація готова оплатити лікування потерпілим.

Чоловік також підтвердив слова Мельничука про те, що побиття сталося через конфлікт з приводу організації заходу 21 листопада. І повідомив, що ініціатора нападу виключили з лав руху.

Постраждалий активіст зауважив, що очікує на ефективне розслідування правоохоронців, оскільки вони з колегою почали помічати стеження за собою. Мельничук також опублікував відео з моменту нападу.