Справжнім вибухом в соціальних мережах стала новина про те, що сільрада села Бабин в Рівненській області купила ноутбук за майже 200 тисяч гривень, в той час, як його ринкова ціна не перевищувала дев’яти тисяч. Крім цього, в системі Prozorro світилися й інші скандальні закупівлі цієї ж сільради.

Журналісти проекту Слідство.Інфо відправилися в це село, щоб на місці події розібратися хто так спритно намагається витратити гроші громади.

49bbc47a0e3ae8ecd13271a60ab8fcb7

Село Бабин. Півгодини на машині з Рівного. Сільрада стоїть практично на трасі Київ-Чоп. Неподалік – школа. Саме на покращення якості навчання тут сільрада в переддень Нового року витратила чималі за місцевими мірками кошти. Як йдеться в угоді, 199 тисяч дев’ятсот гривень заплатили фізичній особі-підприємцю Володимиру Мастерку за ноутбук з мишкою.  Такі ж платежі отримує цей підприємець за проектори, а ще за шкільні дошки та телевізор. Цифри – невипадкові. Якщо товар коштував би понад 200 тисяч гривень, сільрада мала оголосити тендер. А так, рівними частками по 199 тисяч гривень витратили майже всю субвенцію для села з державного бюджету.

a14bd7503acbb6c9a4966820807cc60b

Директорка місцевої школи Наталія Вакульчик пояснює, хотіли як краще:

– Ми дізналися, що на нашу громаду була виділена державна субвенція у сумі мільйон 360 тисяч гривень. Порадившись, ми разом вирішили, що купимо ноутбуки, телевізор із підключенням до інтернету, проектори, для того щоб розмістити їх у кожному класі, щоб мав змогу навчати дітей кожен учитель-предметник зі свого предмету, – каже директорка.

В селі уточнюють: галас, який піднявся в соціальних мережах щодо ціни ноутбука є передчасним. Пояснюють, що сто дев’яносто дев’ять тисяч гривень – це не за один, а за двадцять ноутбуків. Просто в сільраді документи для системи Prozorro заповнили не зовсім коректно:

d7393c77e7b67b302a26ed2bb3304a4d

– Ті 20 ноутбуків, які ми отримаємо, безперечно не підуть лише в нашу школу, – каже пані Вакульчик – А розпорядженням голови будуть розділені на усі три школи, і ще у нас є Підлісецька філія, в якій діти до цього часу не мають жодного комп`ютера. Вчитель інформатики їх навчає, їздить з власним ноубуком – додає педагог.

Але, навіть при цьому, питань по закупівлі залишається ще чимало.

Наприклад, яким чином голова об`єднаної громади Олег Гречич обрав постачальника товарів? Сам пан голова каже, що про закупівлю обладнання домовлявся в останні дні 2016-го року:

 – 30-го числа до мене передзвонив один підприємець, приїхав, ми з ним домовилися. А з другим ми домовилися по телефону, я з ним зустрівся в Рівному і ми з ним домовилися.

– Про що з ним домовилися? – уточнюємо.

– Домовилися, що вони поставки зроблять. Мені їхні ціни сподобалися!

8bdb3001538704216a8117011da1aae2

Ми порівняли ціни, які так сподобалися голові сільради, з наявними у різних торгових мережах.

Металокерамічна складна дошка з магнітною поверхнею. Таких сільрада купила 13 штук. За кожну заплатила понад 15 тисяч гривень. В торговельних мережах подібні можна придбати майже вдвічі дешевше. Відтак, можлива загальна переплата тільки на дошках – понад 90 тисяч гривень. Стільки ж переплатили за дев’ять проекторів з екранами, які коштують не більше 11-ти тисяч, хоча купували їх по 16 тисяч.

66ce991ba2afd2a5ae8e95a1fe221d4c

Загалом же, з усієї субвенції в мільйон триста, як мінімум триста тисяч гривень були витрачені необґрунтовано. Голова сільської громади з цим не погоджується. Спілкується він дещо знервовано, адже після зустрічі з журналісткою, на нього ще чекають пояснення правоохоронцям:

– А в законі прописано, що ціна не має бути вища, ніж в Україні?

– Ви перевіряли скільки торгових точок, перед тим як купити? – перепитуємо.

– Ще раз вам розказую. Я буду розказувати це для відповідних ор-га-нів. Все! Дуже дякую! Я бачу, що ви вже хуже за органи! – емоційно реагує на наші питання пан Гречич.

efe2c3e6c74a1c7f2032906502a9ba10

Сільська рада так поспішає закупити обновки для школи, що виставляє звіт про закупівлю на Prozorro із десятиденним спізненням. Посадовці можуть отримати через це штраф. Адже замовник закупівлі протягом доби з дня укладення угоди, зобов`язаний розмістити звіт:

– Такий штраф сягає до 17-ти тисяч гривень: від семисот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів – розповідає представниця команди Prozorro на Рівненщині Мирослава Примак –  Протокол складає фінінспеція, а штраф накладає суд, з огляду на матеріали, зібрані для судового провадження – додає юристка.

Однак купівля за завищеними цінами та ймовірна адмінвідповідальність – це ще півбіди. Ще 19-го грудня у сільраді підписали накладні про те, що товар на мільйон гривень отримали. Хоча станом на початок січня ніякого товару в селі ще немає.

– Ці всі речі закуплені будуть зберігатися на складі у постачальника нашого, – каже головна бухгалтерка сільради Галина Мельник.

– До сьогодні? Тобто сьогодні вони лежать на складі і сьогодні мають бути поставлені? – уточнюємо.

– Так. Сьогодні вони мають бути поставлені у школу.

– А коли саме?

– О котрій годині – не скажу.

6712e8124e3fc428cb5d912816ec8272

На початку січня, коли відбувалася ця розмова з головною бухгалтеркою сільради, школа обладнання так і не дочекалася. Голова громади Олег Гречич прикривається додатковими угодами, в яких йдеться що обладнання зберігатиметься на складах постачальника. Однак відмовляється повідомити навіть де це обладнання, наштовхуючи на висновок, що товару, оплаченого бюджетними грошима, у підприємця взагалі немає:

– Де воно зберігається? Ми хочемо поїхати подивитися. Це ж кошти громади, – питаємо.

– Там є підприємець, який за це відповідає. Він мені пообіцяв, що воно буде до 6-го числа. Будь ласка, приїжджайте 6-го числа, перевіряйте.

– То подзвоніть йому, будь ласка, попередьте, що я приїду.

– В кожному договорі є номер телефону. Дзвоніть!

Підприємець Володимир Мастерко, у якого сільрада придбала за очевидно завищеними цінами майже усе обладнання, на телефонні дзвінки не відповідає. Ми спробували відшукати його у Рівному, але ні за місцем реєстрації, ні за контактними даними офісу так і не знайшли. Мешканці цього будинку теж не знають, щоб десь тут продавали зараз комп’ютерну техніку або обслуговували її.

18558e5aac4c8cdedd711f359c44d42a

Згідно документів і пояснень голови сільради, селяни отримали товар 19-го грудня, хоча оплатили його на десять днів пізніше. При цьому, підписали угоду на його зберігання, хоча де зберігається товар показати не можуть. Експерти кажуть, це може вказувати на спробу замести сліди:

– Початком відповідальності по договору зберігання є момент передачі на зберігання певного майна, – розповідає адвокат Олександр Бражніков. – А тут передача взагалі не відбувається. Акт про передачу не складається, майно у цьому акті не вказується. Це майно ще не перейшло до власника, а вже він його передає на зберігання. Юристи про такі речі говорять – складений документ про людське око. – В діях цих службових осіб наявні ознаки кримінальних правопорушень, – додає адвокат. – Зокрема, кримінальне законодавство передбачає відповідальність за внесення до офіційних документів неправдивих даних. Про це є стаття у Кримінальному кодексі 366 – завідомо підроблений службовий документ.

465989c49bbc4ce0a7d8ede08d758f16

Ознаки службового підроблення є ще в одній закупівлі сільради, проведеній напередодні Нового року. 199 тисяч у ці дні з бюджету громади отримує ТОВ «БП Профбуд» за встановлення дверей у школі. 26 грудня сільрада підписує акт виконаних робіт, яким підтверджує, що роботи зі встановлення дверей зроблені. Однак третього січня 2017 року двері все ще стоять, купкою складені у спортзалі школи. В сільраді такий поспіх і проблеми із закупівлями пояснюють тим, що були зобов’язані використати кошти буквально за кілька днів, до кінця року. Інакше їх забрали би у громади:

– Коли кошти приходять до вас в кінці року, попробуйте їх використати. І попробуйте знайти 20 підприємців, і попробуйте з ними попрацювати. І хто захоче без коштів вам щось предоставити! – каже голова об`єднаної громади Олег Гречич.

Посадовцям сільради заперечує начальник управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації Григорій Таргонський:

4bf3f4e24097d36e4f80859fa119dd0b

– Ці кошти – вони не були ті, які, як правило, ми знаємо, що якщо до 1 січня не освоєні, то вони повертаються назад у державний бюджет. Ці кошти перехідні були, і ці кошти спокійно можна було використовувати і у 2017 році. Ми пропонували, щоб ці кошти розподілити у 2017 році, не спішити їх ділити у 2016 році. Ну але розподіл відбувся і відбулося те, що відбулося.

Втім, через ці скандальні закупівлі поліція вже відкрила кримінальне провадження.

– Може я трошечки й не правий, – зрештою, визнає голова сільради Олег Гречич. – Може я на себе взяв цю провину! Але я знаю, що мої дітки будуть мати і комп`ютери, і телевізори, і мультимедійні системи, і ті дошки. Розумієте?

Щоправда, голова сільради не уточнює, що якби закупівля і справді відбулася прозоро, то школа не переплатила б третину мільйона на обладнанні. І тільки 6-го січня 2017-го року після чималого розголосу в соцмережах та в медіа, сільська школа Бабина нарешті отримала очікуване обладнання, яке на папері було «прийняте» сільрадою ще 19-го  грудня.

/Антоніна Торбіч, Рівненське агентство журналістських розслідувань для Слідства.Інфо