Вони обіцяють прибрати зайвих, покарати винних і взагалі за рік змінити Київ.

Ви ще не здогадались про кого ми? Озирніться навколо! Вони всюди!

Звісно, мова йде про партію Сергія Думчева, ой, точніше – Рух за реформи.

Антон Кривко, аналітик Громадського руху «Чесно»:

Вони дуже довго не афішували своїх партійців. Це персоналістська така партія, спрямована на те, щоб власне провести конкретних людей в Київраду.

Людей? Та ні, одну людину! Бо прізвища зі списку носорогів – це особи без минулого, а лідер руху – ходяча загадка.

Ось такі буклети киянам роздають буквально на кожному кроці. Тут і згадки про минуле лідера нового політичного проекту, і плани на майбутнє. А ще – кілька фото з дитинства та юності Сергія Думчева. За них автори політагітки щиро дякують мамі лідера «Руху за реформи» Валентині Думчевій.

«Слідство.інфо» впевнено: за цей паркан та будівництво практично в самому серці столиці – поруч з Печерською Лаврою та Царським селом – кияни також мають дякувати саме їй.

У 2006-му році Київрада передала компанії “МРІЯ-ПЛЮС” земельну ділянку під житловий комплекс з офісами, об’єктами соціально-побутового призначення, банно-оздоровчим комплексом та підземним паркінгом на вулиці Лейпцизькій, 13

“Мрія-плюс” була створена у 2002-му році. У переліку засновників – Інна Журба та… Валентина Думчева.

Сергій Думчев, кандидат на посаду міського голови Києва:

Я вам скажу честно: на маму записан один участок, который куплен на аукционе, киевском аукционе… Это было очень давно, это люди, которые купили на аукционе – это американские инвесторы, которые потом  продали нам его – это было лет 10 назад. Собственно, вот и все дела.

Лідер «Руху за реформи» дещо помиляється. Земля перебуває не у власності, а в оренді. Принаймні, так каже Земельний кадастр.

Депутат від Печерську Ярослав Діденко, навіть виступив про це на засіданні. «Вчора я робив депутатський запит з голосу щодо скандальної забудови по Лейпцизькій, 13…От ви мені скажіть, ви знаєте про скандальність цієї забудови, ви знаєте, що громада, мешканці вулиці Цитадельної, Суворова, Мазепи проти цієї забудови?»

Ідея розірвати договір оренди з компанію мами Сергія Думчева гуляла в Київраді неодноразово. Та прихильників не знаходила.

Сергій Думчев, кандидат на посаду міського голови Києва:

Это что, Кличко хочет забрать? Ну, пусть попробует!

Це вже інша частина Києва. Тут зводять житловий комплекс «L-квартал» – в проекті одразу кілька висоток. Роботи йдуть повним ходом. На території будівництва можна помітити рекламний борд. Ви, напевно, здогадалися, чиє обличчя його прикрашає?

Паспорт об’єкту в свою чергу розповідає, що замовник будівництва – компанія «Діамант-центр». Вона також близька до родини Думчева. Принаймні, була.

Свого часу, Валентина Думчева зі статутним внеском у понад 21 мільйон гривень була одноосібною засновницею компанії «Діамант-центр». Нині її прізвище з переліку засновників –  зникло.

Думчев запевняє, що ані його матір, ані інші родичі вже не мають стосунку до цієї ділянки. Як і не бачить жодних проблем у майбутньому з такими бізнес уподобаннями рідних.

– Семья занималась этим бизнесом, но ничего здесь страшного нет.

– Но вы не боитесь, что это будет влиять на ваши решения, если вы пройдете к власти? Будете иметь влияние, помогать семье развивать бизнес?

– Честно говоря, это вообще не мой бизнес, строительный.

Антон Кривко:

Вони витратили чи не найбільше на передвиборну кампанію – можливо, більше за них лише Солідарність, але й ті за рахунок адмінресурсу традиційно!

Дорогий конференц-центр, привітний персонал, якісна поліграфІя та фуршет. З таким розмахом «Рух за реформи» проводить один зі своїх публічних заходів. Вартість оренда тільки однієї зали з обладнанням на годину – понад півтисячі гривень. Додайте інші приміщення, обслуговування, гостинці та вишукану атмосферу – і сума виходить чимала. За оцінкою політтехнолога Тараса Березовця,  передвичорча кампанія «Руху за реформи» коштуватиме близько трьох мільйонів доларів.

Сергій Думчев:

У нас каманда, во-первых, предпринимателей, это и их деньги. Но основные деньги, конечно, это мои.

Звідки у Сергія Думчева такі гроші?

З офіційної біографії відомо небагато. Закінчив Одеське вище мореплавне училище, займався бізнесом. У 2006-му році разом з партнерами створив банк «Преміум», де й досі очолює наглядову раду.

За даними ЗМІ, які розслідували діяльність лідера «носорогів», окрім банку “Преміум”, Думчев нібито контролював ще й банк “Класик”. За даними журналістів, за часів Януковича ці дві фінансові установи працювали як “конверти”. Тобто, відмивали гроші. Думчев категорично це заперечує.

– Все что написано, как сказал Геббельс, чем чудовищнее ложь – в нее легче поверить. Это вот до последней запятой.

В офіційній біографії немає жодної згадки про минулі політичні амбіції лідера «Руху за реформи». Хоча у 2014-му Думчев намагався пробитися до Верховної Ради пліч-о-пліч з Сергієм Тігіпком та його «Сильною Україною». У списку він був далеко не останнім 20-им номером. Та будь-які спільні інтереси з Тігіпком та зв’язок останнього з нинішнім політпроектом, Думчев спростовує.

Сергея Тигипко я видел в своей жизни один раз. У нас есть общий знакомый, который пришел ко мне и предложил, говорит: он хочет разбавить свою команду и он знает мой подход к экономическим реформам, которые он хотел внедрить в жизнь… Я сказал, что если он не будет связан с партией регионов, то в принципе я могу рассматривать этот вариант.

– Потом ваши интересы разошлись?

– Они у нас не сходились и не разошлись. Вы понимаете, что если человек с кем-то общался и как-то он знает, то номер 20 в его списке – это не говорит практически ни о чем.

Статки Думчева – це таємниця. Як і належить людині з банківської системи, про майно лідера «Руху за реформи» практично нічого невідомо. Навіть відкритий Реєстр речових прав на нерухомість на прізвище Думчева не реагує.

– В чьем доме вы живете?

– Я снимаю дом. Снимаю дом, как это называется, в Романкове. Там и живу. Он вообще не такой. Он такой из красного кирпича – 340 метров, в трех этажах, в трех – в смысле с подвалом – 2 этажа и подвал.

Напередодні нашої зустрічі з лідером «Руху за реформи» у соціальних мережах з’явились фотографії будинку, а точніше, палацу, який нібито належить Думчеву. Він одразу заявив, що цей будинок не його і навіть запросив журналістів приїхати до нього додому. «Слідство.інфо» одразу пристало на таку пропозицію, проте офіційного запрошення від кандидата ми так і не отримали.

Сергій Думчев та його носороги залишаються чи не найактивнішим і водночас найзагадковішим передвиборчим проектом Києва. І тому найпідозрілішим.

 МАРІЯ ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»