Марія Горбань, Слідство.Інфо

Протягом року ректорку НМУ Богомольця Катерину Амосову тричі звільняли з посади, а виконувачі обов’язків ректора змінювалися аж п’ять разів. Університет оголошував страйк, а члени студентського парламенту тричі блокували ректорат. Дивним чином зникали фінансові документи й так само незрозуміло знаходилися під матрацами в гуртожитку. А НМУ Богомольця обзавівся ще одним сайтом і кожен із них ведуть різні люди.

Слідство.Інфо згадує хронологію подій у головному медвиші столиці від моменту першого відсторонення Катерини Амосової з посади ректорки, а також розбирається, що буде далі.

Хто така Катерина Амосова

Катерина Амосова — донька відомого академіка Миколи Амосова. Працювала хірургом і фізіотерапевтом, а також завідувала кафедрою госпітальної терапії НМУ Богомольця. Ректоркою її обрали у 2014 році. За три роки керівництва декілька разів була замішана в корупційних скандалах.

Хронологія подій

Що буде далі?

За цей рік адвокати Амосової подали кілька позовів у суди Києва, нині триває їхній розгляд. Зокрема, 1 березня Печерський райсуд повинен розглянути черговий позов про визнання незаконним звільнення Амосової з посади ректорки.

Слідству.Інфо наразі не вдалося поспілкуватися з Катериною Амосовою та розпитати про її подальші плани. Ми опублікуємо її коментар, щойно його отримаємо.

Та, як раніше зазначала сама Катерина Амосова в інтерв’ю, вона планує повернутися на посаду як мінімум до завершення контракту, тобто до червня 2021 року.

Екс-ректор Національного медуніверситету ім. Богомольця Катерина Амосова відповідає на запитання журналістів у приміщенні Національного медуніверситету ім. Богомольця, в Києві, 14 січня 2019 року. Фото Гонтар Володимир / УНІАН

Виконувач обов’язків ректора Юрій Кучин розповів Слідству.Інфо, що нинішня команда університету працює у звичному режимі. На меті вони мають забезпечити проведення незалежних виборів нового ректора вишу.

«Наша єдина мета — розблокувати вибори, які заблокувала сама Амосова, провести їх і затвердити людину, яку обере колектив», — запевнив він.

В. о. ректора НМУ ім. Богомольця Юрій Кучин у приміщенні медвишу, Київ, 14 січня 2019 року. Цього дня екс-ректорка Катерина Амосова разом зі своїми прихильниками штурмували навчальний заклад, висловлюючи незгоду з рішенням Міністерства охорони здоров’я звільнити Амосову з ректорки. Фото Гонтар Володимир / УНІАН

На думку заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського, боротьба екс-ректорки за свою посаду є одним із прикладів супротиву змінам, які нині відбуваються в системі охорони здоров’я.

«Розуміючи важливість медичної освіти для пацієнта, для успіху медичної реформи, ми розпочали зміни в медичній освіті. Без них ми не можемо говорити про успіхи в реформі охорони здоров’я, якими б вони не були», — сказав він.

НМУ Богомольця — не єдиний виш в Україні, де опираються реформуванню, розповів Олександр Лінчевський. Зокрема, Одеський національний медичний виш нині в схожій ситуації. Відсторонений ректор Запорожан також намагається через суд повернути собі посаду.

«Це лише початок, битва за медичну освіту ще попереду, — прокоментував заступник міністра Слідству.Інфо. — Безперечно, ці зміни відбудуться. Але від нас залежить, наскільки швидко. Просто треба розуміти, що спротив у будь-якій формі можливий».

(Головне фото — плакат «НМУ проти свавілля МОЗ» на будівлі Національного медичного університету імені Богомольця, Київ, 26 лютого 2018 року. Фото Ратинський В’ячеслав / УНІАН)