П’ятеро суддів Окружного адміністративного суду (ОАСК) повідомили Вищу раду правосуддя (ВРП) про нібито втручання в їхню діяльність з боку Національного антикорупційного бюро (НАБУ), працівники якого напередодні провели обшуки в установі.

Повідомлення суддів Євгенія Аблова, Руслана Арсірія, Богдана Саніна, Володимира Келеберди та Олексія Огурцова вже опубліковано на сайті Вищої ради правосуддя.

Так, у своєму повідомленні Аблов зазначає, що вважає дію НАБУ тиском на нього, оскільки зараз він розглядає 13 позовних заяв щодо поновлення на роботі експрацівників Офісу Генерального прокурора, звільнених під час переатестації, та ще восьми колишніх працівників органу, яких звільнили через люстрацію. Мовляв, раніше генпрокурорка Ірина Венедіктова заявляла, що поновлення звільнених прокурорів та відшкодування їм обійдеться у близько 50 мільйонів гривень. А вже невдовзі після цього її заступник підписав підозри для нього та ще кількох суддів ОАСКу, які розглядають схожі справи.

«Серед позивачів у даних справах є особи, які ставлять питання про поновлення на посадах, що підпорядковані заступнику Генерального прокурора, який склав та підписав повідомлення про підозру, що, на мою думку, може свідчити про конфлікт інтересів. У контексті наведеного вважаю, що має тиск з боку заступника Генерального прокурора на мене, як на суддю», — написав Євгеній Аблов (пунктуацію та стиль збережено).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судді ОАСКу звернулися до президента: розповідають про тиск із боку «іноземних агентів»

Олексій Огурцов, у свою чергу, зазначив, що в нього на розгляді перебуває дві справи, у яких стороною виступає Національне антикорупційне бюро. Іще в одній фігурує Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Відтак, вважає він, у діях НАБУ «наявні ознаки здійснення тиску» для начебто вигідних для бюро рішень по цих справах.

Схожим чином свою заяву сформулював і Володимир Келеберда. Як і Аблов, він зазначив, що зараз у нього на розгляді перебуває понад 30 позовів щодо поновлення на роботі колишніх працівників Офісу Генерального прокурора, а в ще восьми справах стороною є Служба безпеки України. Окрім цього, за його словами, проведені НАБУ 17 липня обшуки відбувалися з порушеннями. Щодо Руслана Арсірія та Богдана Саніна, то вони у своїх повідомленнях також вказали про нібито порушення з боку НАБУ під час обшуків в ОАСКу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від Зеленського вимагають ліквідувати скандальний Окружний адмінсуд Києва

Нагадаємо, нещодавно Національне антикорупційне бюро провело обшуки в Окружному адміністративному суді Києва та опублікувало аудіозаписи розмов нібито голови суду Павла Вовка із заступниками (зокрема, Євгенієм Абловим), іншими суддями та відвідувачами. Обговорюють вони, зокрема, інструменти впливу на контролюючі органи судової влади — Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Також під впливом Вовка, як ідеться в наданих НАБУ матеріалах, перебувають Конституційний суд України та Шостий окружний адміністративний суд. Чоловік використовував ці важелі, зокрема, щоб утілювати «замовлення» політиків та бізнесменів, чи демонструвати можливості ОАСК із впливу на владу. Так, у 2019-му, як ідеться в оприлюднених НАБУ матеріалах, ОАСК розглядав позов про визнання відсутності в парламенті коаліції депутатських фракцій. Це відкривало шлях до розпуску Верховної Ради через суд. Коли ж у ході президентських виборів стали очевидними високі шанси на зміну влади, Павло Вовк та його заступник планували судовим рішенням заборонити широкому колу держслужбовців виїжджати за кордон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Плівки Вовка-3»: голова ОАСК домовлявся з Зеновієм Холоднюком про «блокування» конкурсу на голову Державної судової адміністрації

Також, як засвідчено аудіозаписами НАБУ, Павло Вовк та Євгеній Аблов намагались отримати дані про телефонні з’єднання журналістки «Слідства.Інфо» Євгенії Моторевської, яка готувала матеріал про святкування дня народження Аблова в одному з київських ресторанів. Згодом в ОАСКу зазначили, що цей уривок «плівок» є «вирваними з контексту словами і фразами».

Більше про зафіксовані НАБУ факти зловживання владою керівництвом ОАСК ідеться в матеріалі «Слідства.Інфо» «За вовчими правилами. Що НАБУ розповіло про Окружний адмінсуд Києва».