Протягом 2024-го журналісти «Слідства.Інфо» публікували розслідування про українських правоохоронців та суддів, міністрів та депутатів, а також російських окупантів. Що змінилося у фігурантів наших історій, розповідаємо у підсумковому матеріалі року.
ДОРОГЕ МАЙНО РОДИЧІВ СБІВЦІВ
Після розслідування «Слідства.Інфо» про майно родичів керівника управління ГУ «Д» ДЗНД СБУ Олексія Зеленського, Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя посадовця.
Як з’ясували журналісти «Слідства.Інфо», родичі полковника Олексія Зеленського під час повномасштабного вторгнення набули у власність автомобілів і мотоциклів на загальну суму 440 тисяч доларів.
Крім того, тесть та мати посадовця за останні кілька років обзавелися будинками у Конча-Заспі. Один із них після розмови з журналістами виставили на продаж за майже $1 млн.
Сам посадовець зазначає, що він та члени його родини займаються перепродажем автомобілів і будинків. Загалом, за словами самого Зеленського, за останні 10 років він продав близько 50 автівок. Експерт Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб», вбачає в озвученій Зеленським позиції ознаки бізнес-діяльності посадовця, яка заборонена законом.
Читайте більше у матеріалі: Будинок за $1 млн та автопарк на $440 тисяч: яким майном володіють родичі полковника-«бізнесмена» із СБУ
Ще один співробітник СБУ потрапив у поле зору журналістів «Слідства.Інфо». Після розслідування про майно матері співробітника СБУ Анатолія Лойфа, який замінив на посаді Артема Шила, ексочільника так званого бізнес-підрозділу спецслужби, Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя посадовця.
У розслідуванні йшлося про те, що матір Анатолія Лойфа — Ганна, володіє дорогою нерухомістю у столиці та її передмісті на загальну суму понад 16 млн грн. Сама вона мешкає на Закарпатті та працює викладачкою мов у коледжі невеликого міста Берегове.
Зокрема, під час повномасштабного вторгнення на земельних ділянках, які належать матері СБівця, збудували будинок у котеджному містечку.
Крім того, Ганна Лойф з 2020-го має у власності квартиру 155,6 кв. м у столичному ЖК преміумкласу на Печерську. Цю квартиру відобразив Григорій Лойф, батько посадовця, у своїх деклараціях. Чоловік раніше працював на Закарпатській митниці. У документі він вказує, що квартира обійшлася Ганні Лойф всього за 3,9 млн грн. Натомість журналісти виявили, що ринкова вартість цієї нерухомості на момент купівлі сягала близько 370 тисяч доларів, або майже 10,4 млн грн. Тобто ціна, вказана у декларації, виглядає, як у 2,5 раза менша за ринкову.
Читайте більше у матеріалі: НАЗК перевіряє спосіб життя співробітника СБУ Лойфа, у матері якого «Слідство.Інфо» знайшло нерухомість за понад 16 млн грн
Вищий антикорупційний суд арештував елітну квартиру генерала СБУ Іллі Вітюка.
У своєму розслідуванні «Слідство.Інфо» повідомляло, що у грудні 2023-го дружина Іллі Вітюка придбала квартиру на 195 кв. м у столичному ЖК преміумкласу. Ринкова вартість такої оселі — 21,5 млн грн.
Крім того, невдовзі після призначення Іллі Вітюка на посаду очільника Департаменту його дружина зареєструвала ФОП і почала заробляти значні кошти. Так, у 2022 році жінка заробила 9,4 мільйона гривень та 13,4 у 2023 році.
Мати посадовця, яка працює лікарем, також володіє нерухомістю у київських ЖК. Ринкова вартість квартир по курсу на момент купівлі понад 4 мільйони гривень.
Перед публікацією розслідування, у понеділок 1 квітня, у супермаркеті в Оболонському районі Києва до журналіста «Слідства.Інфо» Євгенія Шульгата підійшли співробітники Солом’янського ТЦК та намагалися вручити йому повістку.
Завдяки відео з камер спостереження «Слідство.Інфо» встановило, що вказівки працівникам ТЦК давав співробітник СБУ, який працює в Департаменті контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки.
8 квітня розслідувач «Слідства.Інфо» Євгеній Шульгат разом з юристкою Оксаною Максименюк подали заяву до НАБУ. У той же день Офіс Генерального прокурора повідомив, що відкрив кримінальне провадження за фактом можливого зловживання службовими повноваженнями. Підслідність визначили за Державним бюро розслідувань.
У Генштабі заявили, що перевели начальника Соломʼянського ТЦК на нижчу посаду до одного з бойових підрозділів ЗСУ, а голова СБУ відсторонив керівника Департаменту кібербезпеки Іллю Вітюка від виконання посадових обов’язків. Також у СБУ повідомили, що Вітюк на час проведення перевірок проходить службу на фронті, де виконує спецзавдання разом з «Альфою».
Читайте більше у матеріалі: «На все заробили жінки»: журналісти знайшли у голови департаменту кібербезпеки СБУ нерухомість вартістю понад 25,5 млн грн та Повістка як помста. СБУ використала військкомат для переслідування журналіста «Слідства.Інфо» за його викриття
МІНІСТР ЖИВЕ У КВАРТИРІ ТЕЩІ-ПЕНСІОНЕРКИ, ВАРТІСТЮ МАЙЖЕ 18 МЛН ГРН
Після публікації розслідування «Міністр живе у квартирі тещі вартістю 17,7 мільйона гривень» Національне антикорупційне бюро України перевіряє можливе незаконне збагачення міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля. Посадовець мешкає у квартирі на 170 квадратних метрів у столичному житловому комплексі преміумкласу. Квартира, яка могла коштувати 17,7 мільйона гривень, належить 69-річній тещі-пенсіонерці міністра — Галина Баранюк, — яка, схоже, не мала доходів на її придбання. Про те, що за цю квартиру взялося НАБУ, «Слідство.Інфо» дізналося з відповіді на запит «Антикорупційного штабу», яка є у розпорядженні журналістів.
Документ, наданий «Слідству.Інфо» джерелами, містить інформацію, що протягом 2014-2020 років Галина Баранюк разом заробила 495 тисяч гривень. Тобто в середньому її щомісячний дохід протягом зазначених семи років становив 6 тисяч гривень на місяць. З реєстру нерухомості журналісти дізналися, що Галина Баранюк не продавала об’єктів нерухомості. Пані Баранюк відмовилася відповідати на запитання «Слідства.Інфо» про походження грошей на купівлю квартири у Києві.
Житло могло коштувати 17,7 мільйона гривень ($650 тис. за курсом долара того часу) і було придбане, коли Віталій Коваль очолював Рівненську ОДА, а пов’язані з ним фірми отримували мільярдні підряди на побудову, ремонт та обслуговування доріг у регіоні.
Сам міністр на дзвінки та повідомлення журналістів «Слідства.Інфо» щодо квартири не відповів.
Однак під час прямого ефіру журналістці «Суспільного» сказав, що чекає на фахову відповідь компетентних органів і порадив не говорити про інформацію, отриману «десь і звідкись», натякаючи на матеріал «Слідства.Інфо»: «Дуже важливо, щоб ми чули інформацію від компетентних органів, які цим займаються. Тому наберіться терпіння і я впевнений, що це буде фахова відповідь від тих органів, які мають займатися цими питаннями, а не говорити про якусь інформацію, десь, звідкись».
Читайте більше у матеріалі: Міністр живе у квартирі тещі вартістю 17,7 мільйона гривень. Офіційних доходів на її придбання у жінки, схоже, не було та НАЗК почало перевірку способу життя міністра аграрної політики Віталія Коваля після розслідування «Слідства.Інфо»
СУДДІ ВІДКЛИКАЛИ ЗАЯВКУ НА ПОСАДУ ЧЛЕНА ВРП
Після матеріалів «Слідства.Інфо» дві судді відкликали свої кандидатури на посади членів Вищої ради правосуддя.
Зокрема, суддя Наталія Панченко, яка живе у квартирі, придбаній матір’ю, але суддя не може пояснити звідки кошти на цю покупку. У 2013 Панченко купила доньці дорогу машину, на яку в неї не вистачало коштів. Жінка пояснила, що економила на харчах та житлі, бо усім цим її забезпечувала держава. А донька після завершення університету заробила свій перший мільйон. Служителька Феміди хотіла стати членкинею ВРП, однак потім передумала.
Читайте більше у матеріалі: Суддя Київського окружного адміністративного суду розповіла, як зекономила кошти на нове авто, харчуючись державними пайками чоловіка
Ще одна суддя Олена Заічко відкликала свою кандидатуру на посаду члена ВРП.
Раніше «Слідство.Інфо» розповідало, що ця суддя могла підробити рішення, щоб харківська бізнесвумен не заплатила 7,5 млн грн податків.
Під час співбесіди на посаду членкині Вищої ради правосуддя суддю Заічко запитували щодо її прохання колег зіпсувати диск із записом судового засідання для того, щоб змінити своє рішення на протилежне, яке виявило «Слідство.Інфо». Заічко заперечувала свою вину. Знайдений Етичною радою запис засідання свідчить про інше.
Читайте більше у матеріалі: «Я це не буду коментувати»: на співбесіді у ВРП суддя Заічко відмовилась пояснювати своє підроблене рішення та «Диск можемо зіпсувати»: аудіозаписи свідчать, що суддя з Харкова підробила рішення суду на користь бізнесменки, а також Через матеріал «Слідства.Інфо» харківській судді загрожує звільнення
ОКУПАНТ, ЯКИЙ УБИВ ЗА АРМІЙСЬКУ БІЛИЗНУ
13 червня Деснянський районний суд міста Чернігова визнав російського окупанта Аржаана Сата винним у порушенні законів та звичаїв війни (частина 2 статті 28, частина 2 статті 438 КК України) та засудив до довічного ув’язнення.
Журналісти «Слідства.Інфо» писали, що Аржаан Сат — військовий із 55-ї окремої мотострілецької бригади тактичного сполучення сухопутних військ Росії, який у березні 2022 року під час окупації села Слобода на Чернігівщині розстріляв двох полонених українських військових.
На момент публікації розслідування акаунти Аржаана Сата у соціальних мережах були видалені. Втім, журналістам вдалося знайти архів сторінки російського військовослужбовця у соціальній мережі «ВКонтакті».
Журналісти поспілкувалися з місцевим жителем Слободи Анатолієм Мірошником, який розповів про вбивство двох українських військових — 22-річного Олега Сніжка та 30-річного Михайла Лошака. Обидва служили у 58-ій окремій мотопіхотній бригаді імені гетьмана Івана Виговського, що дислокується у місті Конотоп на Сумщині.
Суд відбувався без присутності обвинуваченого. Особи інших російських військових, причетних до цих подій, слідство не встановило.
Читайте більше у матеріалі: «Вбив за армійську білизну»: окупанта з розслідування «Слідства.Інфо» засудили до довічного ув’язнення та «За армійську білизну — розстріл»: російський військовий вбив двох українців на Чернігівщині
З ЧОГО ЗРОБЛЕНІ «ШАХЕДИ», ЯКІ ЛЕТЯТЬ В УКРАЇНУ
Журналісти «Слідства.Інфо» розповідали про німецьку компанію R&G Faserverbundwerkstoffe, яка протягом 2022-2023 років постачала епоксидну смолу. Ця сировина також використовується для виробництва безпілотників, одному з підрядників особливої економічної зони РФ «Алабуга» (Татарстан), російській компанії ООО «Композит-Изделия».
Під час листування з журналістами «Слідства.Інфо» німці заперечували цю співпрацю, однак після виходу розслідування раптово написали, що вже припинили постачати свою продукцію в Росію.
Раніше журналісти писали, що німецька компанія R$G Faserverbundwerkstoffe у 2023 році поставила майже 8,5 тис. кг епоксидного сполучного російській компанії «Композит-Изделия» на суму близько $80 тис. З нього можна зробити 337 безпілотників, адже на один безпілотник, за інформацією з витоку «Алабуги», необхідно 25 кілограмів цієї речовини.
Також, у період, коли ця німецька компанія постачала епоксидну смолу Росії, вона постачала цю ж епоксидну смолу українським виробникам дронів.Власниками ТОВ «Композит-Изделия» є родина Хлєбнікових — брати Ніколай та Єгор. Донедавна серед співзасновників компанії також був їх батько Володимир.
Сама компанія почала свою діяльність як частина російської державної холдингової компанії «Композит», яка входила до структури «Роснано».
«Роснано» працює з російськими «нанотехнологіями», а очолює її колишній заступник голови військово-промислової комісії Сергій Куліков.
Читайте більше у матеріалі: Німці працюють з росіянами? З чого зроблені «шахеди», які летять в Україну та Після розслідування «Слідства.Інфо» німецька компанія припинила постачати продукцію росіянам, які могли використовувати її для «шахедів»