Марія Горбань, Слідство.Інфо

Сьогодні активісти з різних регіонів України збираються під Адміністрацією Президента, називають це “Ніч на Банковій” і нібито збираються сидіти там аж до ранку. Подію у Фейсбуці активно розшерили сотні людей, свою присутність під президентським офісом уже підтвердили майже півтори тисячі людей. Все це якось пов’язано з частими нападами на активістів у різних містах України. Коли проходитиме акція, хто на кого нападає, хто проти кого протестує та чого хочуть протестувальники на Банковій пояснює Слідство.Інфо.

 

ЩО ЗА АКЦІЯ? І ЧОГО ВИМАГАЮТЬ? 

Сьогодні, 27 вересня, о 18:00 розпочинається акція “Ніч на Банковій. Мовчання вбиває”. Її організатори присвятили громадським діячам, які нещодавно зазнали нападів.

 

А ХТО ОРГАНІЗАТОРИ?

Подію організували самі постраждалі активісти, а також друзі та захисники постраждалих. А на самій акції, до речі, не вітається партійна символіка.

 

ЧОГО ХОЧУТЬ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКИ? 

Серед основних вимог активістів – забезпечити об’єктивне розслідування правоохоронцями усіх нападів. Також активісти просять чіткої публічної позиції вищого керівництва держави, проведення позачергового засідання Ради національної безпеки і оборони України, а також зустрічі представників влади з активістами.

Детально свої вимоги організатори описали в спільній заяві, до якої долучились окремі активісти, кілька політичних партій та кілька десятків громадських організацій, в тому числі і Слідство.Інфо.

 

А ЩО ЗА НАПАДИ?

Від початку 2017 року невідомі скоїли щонайменше 55 нападів на громадських активістів. З них – понад 40 за останній рік.Точну кількість назвати неможливо, оскільки Міністерство внутрішніх справ не виділяє їх із загального числа злочинів. Правозахисні організації не мають достатньо засобів та ресурсів збирати, перевіряти та зводити в єдиний реєстр інформацію з усіх регіонів.

 

НА КОГО НАПАДАЛИ?

Ось перелік лише декількох активістів, на яких напали останнім часом:

  • 16 березня у Кривому Розі жорстоко побили Сергія Мокрякова, заступника голови місцевого осередку партії “Сила Людей” та активного громадського діяча. Замовника та виконавців нападу не знайдено.
  • 24 травня в Одесі двоє невідомих здійснили замах на громадського активіста Сергія Стерненка, який активно критикував місцеву владу. Раніше, 7 лютого та 1 травня на нього також було скоєно напади. Замовника нападів не знайдено.
  • 5 червня в Одесі невідомі напали на місцевого лідера руху “Автомайдан” Віталія Устименка і завдали йому ножових поранень. Нападників затримали, замовників не знайдено.
  • 5 червня в селищі Есхар Харківської області в лісовій смузі знайшли повішеним місцевого активіста Миколу Бичка. Замовника і виконавця вбивства не знайдено. Перед смертю хлопець займався захистом навколишнього середовище у рідному селищі,  створив групу “Ініціативна молодь Есхар”. Також Микола планував створення громадської оргпанізації з такою самою назвою.
  • 18 червня у Херсоні двоє невідомих напали на журналіста видання “Мост” та активіста руху “Чесно” Сергія Нікітенка. Сам Нікітенко повязує напад із професійною діяльністю. Замовника та виконавців нападу не знайдено.
  • 31 липня в Херсоні невідомий облив кислотою радницю міського голови та громадську діячку Катерину Гандзюк. Активістка критикувала роботу правоохоронних органів області, а також протистояла проросійським політичним організаціям на Херсонщині. Постраждалу з серйозними опіками доставили в реанімацію. Підозрюваних у нападі затримано не з першої спроби, в якості підозрюваного спочатку затримали людину з алібі, але згодом, під тиском громадськості, підозрюваного звільнили і знайшли справжніх виконавців. Проте замовника досі не знайдено.
  • 31 липня в Бердянську вбили громадського активіста і ветерана антитерористичної операції Віталія Олешка, відомого під позивним “Сармат”. Під варту взяли чотирьох підозрюваних у причетності до вбивства. Замовника не встановлено.
  • 2 серпня в Одесі невідомий на вантажівці протаранив автомобіль, в якому знаходилися активіст і головний редактор видання антикорупційних розслідувань “Громадське слідство” Григорій Козьма і голова Одеської міської організації “Народного Руху України” Михайло Кузаконь, який займався протидією корупції. Замовника не знайдено.
  • 2 серпня в Кам’янському стався вибух мікроавтобуса, внаслідок чого постраждав місцевий депутат Віталій Чернявський, відомий своєю волонтерською діяльністю у зоні бойових дій. Його госпіталізували у важкому стані. Замовника та виконавців замаху не знайдено.
  • 22 вересня стався напад на Олега Михайлика, голову одеського осередку партії “Сила людей” у результаті якого він отримав вогнепальне поранення. Його госпіталізували у важкому стані. Михайлик критикував владу міста і боровся проти забудов, відстоював збереження архітектурної спадщини Одеси.
  • 22 вересня у Кушугумі під Запоріжжям після низки погроз стався напад на голову Запорізької організації ДемАльянсу Сергія Лукіна. Лукін відстежує тендерні закупівлі, а також неодноразово виступав проти екологічних зловживань

 

А ДЕ ЩЕ ПРОХОДИТИМЕ АКЦІЯ?

Раніше проведення акцій підтвердили в Харкові та у Львові. Організатори в Харкові закликають зібратися перед будівлею Управління Національної поліції (вул. Жон Мироносиць, 5) о 18:00. На акцію прийдуть постраждалі від нападів активісти, яких тільки в Харкові близько десяти. У Львові акція розпочнеться о 18:00 на площі Ринок. Аналогічні запрошення на події з’явилися також у Дніпрі, Кропивницькому та інших містах. Одеські громадські активісти, серед яких найбільше постраждалих від нападів, приїдуть на акцію до Києва.