Надана джерелами «Слідства.Інфо» інформація свідчить: народний депутат від провладної партії «Слуга народу» Олександр Дубінський користується послугами компанії, яка забезпечує спрощений порядок набуття громадянства Румунії для українців. При тому, що подвійне громадянство в Україні офіційно не дозволене.

Про це ідеться в розслідуванні «Слідства.Інфо» «Румунський шлях Дубінського до паспорта ЄС».

Кореспонденти отримали документ управління з питань громадянства при Міністерстві юстиції Румунії з порядковим номером, за яким зареєстровано запит Дубінського, а також копії наданих депутатом документів, з-поміж яких український та закордонні паспорти, а також свідоцтво про народження Дубінського.

Румунська адвокатка, яка, за даними джерел «Слідства.Інфо», допомагала Дубінському готувати документи для отримання громадянства, підтвердила, що знає про цю людину. Сам він теж не заперечив, що подається на громадянство іншої держави. Хоч і запевнив, що наразі його не має.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дубінський передав Авакову матеріали про «стеження» журналістів «Слідства.Інфо»

На законодавчому рівні Україна подвійне громадянство не визнає: добровільне отримання громадянином України паспорта іншої держави є підставою для позбавлення українського громадянства. А негромадяни України не можуть працювати народними депутатами. На ділі, втім, відомі випадки, коли українські чиновники мають два чи більше паспортів. Зокрема, український олігарх Ігор Коломойський, займаючи в 2014 році посаду керівника одного з регіонів країни, визнав, що має громадянство принаймні двох інших країн.

Щоб отримати румунське громадянство, потрібно або 8 років проживати на території цієї країни, або 5 років бути в шлюбі з громадянином чи громадянкою Румунії – або ж довести, що хтось із предків претендента на громадянство проживав на території Румунської держави. В яку століття тому, зокрема, входили частини теперішніх Чернівецької та Одеської областей України.

Втім, навіть без наявності таких родичів можна обійтись. Журналіст «Слідства.Інфо» під виглядом клієнта поспілкувався із представниками фірми, яка за окрему платню може «знайти» фіктивних родичів – і домовитись із представниками румунської держави, щоб ті не ставили зайвих питань. Журналіста запевнили: систему налагоджено й він гарантовано отримає свій румунський паспорт. Якщо заплатить до 6 тисяч євро.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Нардеп Дубінський поповнив свій автопар ще 4 елітними автівками

Наявна система спровокувала розслідування в самій Румунії: через роздавання паспортів, зокрема, громадянам України, наразі процедуру надання громадянства там тимчасово призупинено. Розслідування видачі паспортів іноземцям, які подавали заявки з порушеннями, зайнялися тамтешні правоохоронці. Заявки, які перевіряють румунські антикорупційні слідчі, стосуються періоду 2017-2019 років. Якраз тоді, коли свій шлях до румунського громадянства, за отриманими нами даними, почав і Олександр Дубінський.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», у квітні цього року Міністерство внутрішніх справ України офіційно зняло з розшуку проросійського Youtube-блогера Анатолія Шарія, який перебував у ньому понад вісім років. Дві кримінальні справи щодо нього, де йдеться про стрілянину біля київського закладу харчування та підлаштування замаху на себе, почали ще 2011-го року, а минулоріч відправили на додаткове розслідування.