Вища рада правосуддя відправила суддю Одеського окружного адміністративного суду Олега Глуханчука у відставку, яка передбачає пожиттєве утримування на суму близько 100 тисяч гривень щомісячно. Суддя пов’язаний з Вадимом Альперіним — «хрещеним батьком контрабанди», мав проблеми з деклараціями й отримав негативний висновок від Громадської ради доброчесності. 

Олег Глуханчук пішов у відставку з 16-річним стажем з посади судді Одеського окружного адміністративного суду. Цей суддя доволі відомий в Україні. Наприклад, активісти протестували під судом, де він працював, з вимогою звільнення судді через те, що він співпрацював з Вадимом Альперіним — «відомим одеським контрабандистом».

суддя Олег Глуханчук / фото lubimiygorod.od.ua

«Слідство.Інфо» розповідало про Альперіна у фільмі-розслідуванні «Король контрабанди». Журналісти оприлюднили факти, які вказують на те, що відомий одеський бізнесмен міг системно підкуповувати суддів, прокурорів та поліцейських. У розпорядженні редакції опинилася «чорна бухгалтерія» та листування Альперіна, з яких випливає, що бізнесмен міг дати хабарі за переслідування конкурентів та правоохоронців, які вели розслідування щодо підконтрольних йому компаній.

Вадим Альперін / фото 24tv.ua

Суддя розповідав, що знайомий з Альперіним. Правоохоронці вважають, що Одеський окружний адміністративний суд під керівництвом Глуханчука регулярно фігурував у схемах з розмитнення товарів компаній, які контролював Вадим Альперін.

Окрім зв’язків з «хрещеним батьком контрабанди», суддя також відомий своїм нахабним ставленням до поліцейських. На початку 2017 року в Одесі поліція зупинила автівку «Тойота Тундра», за кермом якої виявився Олег Глуханчук. Чоловік відмовився проходити тест на рівень алкоголю в крові. Глуханчук звертався до правоохоронців на «ти» та допускав нецензурні й принизливі фрази. 

Ще Глуханчук є так званим «вічним головою» суду. Він впродовж 15 років очолював Одеський окружний адміністративний суд.

«Таких суддів називають «вічними головами», бо вони не покидають цю посаду роками. Це порушує закон і правовий принцип змінності влади. Щоб залишатися головою, судді доводиться шукати лазівки в законі та по-своєму його трактувати. І виходить, що людина, яка має вирішувати, що порушує закон, а що — ні, сама порушує закон», — каже юрист «Фундації DEJURE», Володимир Гришко.

Гришко розповідає, що «домовлятися» за справи ходять часто до «вічного голови» суду, бо він має  вплив на інших суддів. Тому, за словами юриста, чим завзятіше суддя тримається на посаді голови суду всупереч встановленим обмеженням, тим вищий шанс, що такий голова має приватний інтерес у цьому та замішаний у корупційних або кумівських схемах.

У 2019 році проєкт «PROSUD» аналізував декларації судді та виявив там проблеми.

Наприклад, дружина Глуханчука змогла купити два нежитлові приміщення у Одесі сумарною вартістю 312 тис. грн, коли згідно з деклараціями їй не вистачало на те коштів.

Стосовно Глуханчука НАБУ порушило кримінальне провадження за брехню в деклараціях. За даними правоохоронців, суддя задекларував у 2017 році недобудований будинок дружини площею 420,06 кв. м, коли ще у 2014 році там стояв зведений двоповерховий будинок орієнтовною вартістю 7 млн грн.

Громадська рада доброчесності перевіряла Глуханчука й визнала його таким, що не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики. Але попри все, Глуханчук успішно пройшов перевірку Вищої кваліфікаційної комісії суддів та протримався на посаді судді аж до відставки 28 лютого 2023 року. Тепер держава зобов’язана Глуханчуку вже як судді у відставці щомісяця пожиттєво виплачувати щонайменше 100 тисяч гривень з бюджету.

У 2020 році правоохоронці завершили розслідувати справу стосовно Вадима Альперіна. Його обвинувачують у створенні злочинної організації, яка шляхом махінацій незаконно завозила товари в Україну. За версією слідства, дії цієї організації завдали Україні понад 63,8 млн грн збитків.

Альперін намагався підкупити слідство за 800 тисяч доларів, аби його справу передали з НАБУ і САП до поліції.

Справа потрапила в суд у серпні 2022 року й 12 жовтня 2023 року її закрили. А 12 жовтня 2023 року Вищий антикорупційний суд закрив кримінальне провадження через закінчення строків давності. 

Для закриття справи сторона захисту використала так звані «правки Лозового». Ці правки вносять зміни до Кримінального процесуального кодексу, які ускладнюють роботу правоохоронців та суддів й полегшують топ-корупціонерам уникати відповідальності за скоєні злочини. Наприклад, ці правки скорочують терміни досудового розслідування, змушують призначати експертизи лише через суд і їх можна провести тільки у державних установах.

Зараз у Верховній Раді лежать законопроєкти №10100 та №10060-2, які скасовують «правки Лозового». 

Читайте також: Суддя, яку підозрюють у звʼязках в окупованому Криму і яка була проти судової реформи, отримує пожиттєво мільйонні виплати від держави.