Вища рада правосуддя відправила суддю Господарського суду Полтавської області Валерія Ціленка у відставку, яка передбачає пожиттєве утримування на суму близько 100 тисяч гривень щомісячно. Він очолював суд впродовж 10 років, не декларував майно й отримав негативний висновок від Громадської ради доброчесності. 

Валерій Ціленко пішов у відставку з 37 роками стажу з посади судді Господарського суду Полтавської області. За час своєї кар’єри він потрапив під прискіпливе око Громадської ради доброчесності та отримав від неї негативний висновок. 

Суддя Валерій Ціленко / фото з logos-ukraine.com.ua

По-перше, Ціленко був головою Господарського суду Полтавської області. Нічого поганого в цьому немає, якщо тільки він не переобирався б очільником суду п’ять разів поспіль. Усього він пробув на цій посаді 10 років.

«Таких суддів називають «вічними головами», бо вони не покидають цю посаду роками. Це порушує закон і правовий принцип змінності влади. Щоб залишатися головою, судді доводиться шукати лазівки в законі та по-своєму його трактувати. І виходить, що людина, яка має вирішувати, що порушує закон, а що — ні, сама порушує закон», — каже юрист «Фундації DEJURE», Володимир Гришко.

Гришко розповідає, що «домовлятися» за справи ходять часто до «вічного голови» суду, бо він має контакт та вплив на інших суддів. Тому, чим завзятіше суддя тримається на посаді голови суду всупереч встановленим обмеженням, тим вищий шанс, що такий голова має приватний інтерес у цьому та замішаний у корупційних або кумівських схемах.

По-друге, суддя Ціленко отримав негативний висновок від ГРД, бо мав проблеми з деклараціями. У 2012 суддя та його дружина задекларували 1,14 млн доходу, але попри це, у 2023-му жінка змогла купити квартиру загальною площею 195 кв. м у Полтаві за 1,47 млн грн.

А у 2013 році дружина знайшла гроші, щоб придбати авто BMW 320i за 386 тис. грн. У 2016 році жінка також купила машиномісце у підвалі житлового будинку за 159 тис. грн, при цьому у 2015 році Ціленко задекларував, що не має збережень.

Ще у судді у 2015 році з’явилась земельна ділянка у Полтавській області площею 200 кв.м. Він її зазначив у паперовій декларації, а вже у електронній ця ділянка зникла. 

Також суддя у паперовій декларація вказав у 10 разів менший розмір ділянки (200 кв.м замість 2000 кв.м). Про це стало відомо ГРД з судового рішення.  Ціленко приховав будівництво на цій ділянці. 

Ймовірно, суддя продав цю ділянку, бо у наступних деклараціях вона так і не з’являлась, а у 2016 році Ціленко задекларував дохід від продажу якогось майна. 

Хоч ГРД визнала Ціленка суддею, який не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики, але йому вдалося залишитися на роботі та вийти у відставку 27 квітня 2023 року. Тепер держава зобов’язана Ціленку вже як судді у відставці щомісяця пожиттєво виплачувати близько 100 тисяч гривень з бюджету.

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» дослідили список суддів, яких Вища рада правосуддя відправила у відставку. Можливість піти у відставку після 20 років служіння державі передбачена лише для тих, хто не брав хабарів, судив чесно і тих, хто не має відкритих дисциплінарних проваджень. Розмір пожиттєвої виплати залежить від стажу судді та його зарплатні. У середньому судді отримують майже 100 тисяч гривень щомісяця.

Журналісти виявили, що за 2023 рік у відставку пішло 168 служителів Феміди, багато з яких мають сумнівну репутацію. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну держава витратила на пенсії суддів понад 5 мільярдів гривень.

Читайте також: Суддя, який побив та подряпав колегу в суді, довічно житиме за кошт українців