Державний «Ощадбанк» замовив спеціального обладнання на майже 62 мільйони гривень дочірньому підприємству «Ес Енд Ті Україна». Як ми з’ясували, ця фірма фігурує в кількох кримінальних провадженнях, де йдеться про привласнення грошей державних банків.

Як довідалося «Слідство.Інфо» з порталу публічних закупівель Prozorro, угоду сторони підписали 12 серпня.

За умовами договору замовник повинен перерахувати 80% авансу, а решту суми — після поставки товару. Компанія має пів року, щоб здійснити поставку обладнання.

Ідеться про два комплекти систем збереження даних IBM Flash System 7200, які в сумі вартують 61,6 мільйонів гривень, а також один комплект для розширення існуючого сервера за 234,5 тисяч гривень.

Зауважимо, що цій угоді передував конкурс. Єдиним конкурентом фірми «Ес Енд Ті Україна» була компанія «Аваліс», пропозиція якої була на 48 тисяч гривень вищою.

Ми з’ясували, що обидві компанії фігурують у розслідуванні Головного слідчого управління Нацполіції щодо схеми заволодіння грошима «Ощадбанку». Як ідеться в ухвалі Печерського райсуду Києві від 25 квітня 2019 року, цю справу почали розслідувати у кінці 2017 року.

За версією правоохоронців, службовці «Ощадбанку» організували схему у змові із керівниками приватних фірм. Впродовж 2016-2019 років представники банку, організовуючи тендери, начебто надавали перевагу компаніям, які значно завищували вартість товарів та послуг. Потім представники цих фірми нібито переводили отримані гроші в готівку, частину якої передавали службовцям «Ощадбанку». Серед компаній, перелік яких наводить слідство, є «Ес Енд Ті Україна» та «Аваліс».

У квітні минулого року слідчі поліції отримали доступ, зокрема, до документів компанії «Ес Енд Ті Україна».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поліція розслідує схеми «Ощадбанку» з підприємцями — банк перерахує їм ще майже 100 млн

Також ця фірма є фігурантом ще одного кримінального провадження щодо привласнення грошей іншого державного банку — «Укргазбанку». Цю справу, як ми дізналися з ухвали Шевченківського районного суду Києва, почало розслідувати Головне слідче управління Служби безпеки України у січні 2018 року.

Слідчі вважають, що службовці «Укргазбанку» спільно з представниками «Ес Енд Ті Україна» привласнили гроші банку, ключовим акціонером якого є держава. Останні начебто перемагали на тендерах у 2017-2018 роках, пропонуючи товари та послуги за завищеними цінами. Так, за даними слідства, «Укргазбанк» закупив у цієї фірми послуги з підтримки обладнання та програмного забезпечення на понад 3 мільйони гривень.

Як ми довідалися, засновником «Ес Енд Ті Україна» вказана кіпрська компанія «Сандт Холдінг Лімітед», а кінцевим бенефіціаром — австрієць Вольфганг Фюрлінгер.

Очолює фірму вже майже 20 років Юрій Лисецький. Як писало видання «Наші гроші», він був бізнес-партнером ексголови «Укртелекому» Григорія Дзекона і Євгена Зиміна. Останній у 2016 р. керував ІТ-відділом «Укрпошти», а у 2004 році працював у комп’ютерному управлінні Центральної виборчої комісії під керівництвом Сергія Ківалова.

Раніше «Слідство.Інфо» розповідало, що народні депутати від «Опозиційної платформи – За життя» Сергій Льовочкін та Юлія Льовочкіна через довірених осіб були співвласниками банку Trasta Komercbanka, який причетний до російської фінансової «Мегапральні» — масштабної схеми, що дозволила вивести з Росії мільярди доларів. Російська фінансова «Мегапральня» — це тіньова фінансова оборудка, за допомогою якої з російських банків на фіктивні компанії вивели понад 20 мільярдів доларів. Це були гроші організованої злочинності або кошти, виведені з бюджету Росії впродовж 2011-2014 років. Уперше про цю схему повідомили журналісти OCCRP у 2014 році. Одним із банків, через який виводили кошти, був саме латвійський Trasta Komercbanka.