Холодна осіння ніч, сільська дорога. На узбіччі — троє чоловіків копають яму. Поруч лежить замотане у простирадло тіло 45-річного киянина. Чоловіка вбили за його столичну квартиру.

У 2011-2016 роках у Києві діяла група шахраїв, які незаконно відбирали у людей їхнє житло. А тих, хто намагався протидіяти, зловмисники викрадали, а часом і вбивали. Офіційне слідство довело, що група заволоділа майже десятком квартир. Та швидше за все, їх було набагато більше потерпілі просто не зверталися із заявами до поліції. Зловмисники працювали під виглядом юридичної компанії, пропонуючи соціально вразливим людям допомогу в правових питаннях. Насправді ж обманом і маніпуляціями захоплювали їхні квартири. Ймовірно, ця група діяла разом з поліцейськими.

Журналісти Слідства.Інфо, працюючи над фільмом «Місто вкрадених квартир», ознайомилися зі справою щодо банди і побачили, на що здатні злодії заради дорогої столичної нерухомості.

ВБИВСТВО ЗА КВАРТИРУ

Киянин Олександр Кулаковський жив на столичній Троєщині. Чоловік нерідко зловживав алкогольними напоями. За даними офіційного слідства, одного дня до нього в квартиру постукала жінка і сказала, що допоможе вирішити його «проблеми». Йшлося про велику заборгованість за комунальні послуги. Жінка запропонувала власникові здати квартиру в оренду, а самому пожити певний час у селі на Житомирщині. Кошти, які платили би квартиранти, мали піти на погашення боргу за комунальні послуги. Чоловік на таку пропозицію погодився.

Поки Кулаковський жив у селі, злочинна група знайшла у нього вдома документи на житло. На той час воно коштувало понад півмільйона гривень. Нові “приятелі” обманом переконали чоловіка приїхати до нотаріуса й підписати угоду. Згідно з нею, киянин отримував позику під заставу квартири. Зрештою, грошей Кулаковському так і не дали, а його нерухомість перейшла зловмисникам.

Цю угоду, як і багато інших з ознаками шахрайства, учасники групи укладали наприкінці 2015 року в офісі київського нотаріуса Сергія Ковальчука. Журналісти Слідства.Інфо зв’язалися з ним, але той сказав, що з підозрюваними не знайомий.

“Я про цю історію нічого не знаю, та й тих подій не пригадую. Можливо, я щось і посвідчував. Але правоохоронці мене на допити не викликали, ніяких повісток не надсилали”, – сказав нотаріус Ковальчук.

Невдовзі Кулаковський повернувся до Києва та побачив, що на дверях його квартири вже змінили замки. Він також помітив потенційних покупців, які час від часу приходили дивитися його помешкання. Чоловік зрозумів, що його виселили з власного дому і спробував протидіяти зловмисникам – вимагав аби йому повернули права на квартиру,  відлякував потенційних покупців та перешкоджав продажу нерухомості.


З матеріалів справи відомо, що Кулаковського викрали ввечері на автобусній зупинці неподалік його дому. Чоловіка силою посадили в автівку і відвезли у віддалене село на Сумщині. Та в той же день вбили. За версією слідства, члени групи планували злочин заздалегідь. Кулаковського спочатку завезли в сільський будинок знайомого, там напоїли алкоголем, а за кілька годин задушили. В матеріалах справи детально описані обставини тієї ночі. Члени групи спочатку душили потерпілого руками, потім зробили петлю з підручних матеріалів та ставали ногами на горло, допоки він не помер.

ОБШУКИ В НОТАРІУСА ТА ПОЛІЦІЇ

У день затримання  групи, весною 2016 року, прокурори проводили обшуки і в офісі вже згаданого нотаріуса Ковальчука. Його перевіряли на причетність до шахрайства.

До нотаріуса теж мали б бути питання. Оскільки він точно бачив стан цих потерпілих. Перед тим як укладати такі договори реальних власників квартир напоювали настільки, що ті навіть не розуміли, які документи вони підписують і які будуть наслідки для них. Можливо, роль нотаріусів ще буде встановлена в процесі розслідування”, – сказала речниця прокуратури Києва Надія Максимець.

Правоохоронці також підозрювали, що до злочинів можуть бути причетні співробітники київської поліції.

Журналісти Слідства.Інфо зв`ясували, що нотаріус Сергій Ковальчук, який посвідчував багато угод для злочинної групи, контактував з посадовцем карного розшуку Михайлом Швалюком. З власних джерел журналісти отримали інформацію про телефонні з’єднання поліцейського і побачили, що Швалюк системно зідзвонювався з нотаріусом та обмінювався повідомленнями щонайменше до квітня цього року. Обидва чоловіки підтвердили знайомство, але запевнили, що вони спілкуються з робочих питань.

“Так, Швалюк приходив до мене. Але ж ви зрозумійте, до мене звертаються різні правоохоронні органи постійно”, – сказав нотаріус Ковальчук.

У день затримання підозрюваних обшуки також проходили і в управлінні карного розшуку Києва – саме в кабінеті Михайла Швалюка та у його підлеглих. У робочому сейфі поліцейського знайшли 104 000 доларів і копії документів на різну нерухомість. Прокурори вважали, що він збирав інформацію про людей напередодні того, як шахраї відбирали їхнє житло.

Сам поліцейський заперечує свою причетність до афер з нерухомістю.

“Це гроші моїх батьків. Ну, там була частина моя… Це за все життя, хобі у них таке було – збирали вони гроші», – запевнив Швалюк, відповідаючи на питання про знайдені 104 тисячі.

Журналісти Слідства.інфо знайшли ще одне свідчення можливої співпраці групи з поліцією.

«Контора аферистів була розташована фактично у задньому дворі поліцейського управління. Тому ми забігали з обшуками в карний розшук через вікна цієї контори, аби поліцейські не встигли знищити «чорну документацію», – розповів на умовах анонімності один з керівників спецоперації. Попри це, слідчі не знайшли переконливих доказів, щоб затримати та арештувати поліцейських.

ГРУПА В СУДІ, ПОЛІЦЕЙСЬКІ НА СЛУЖБІ

Співробітники київської поліції, які фігурували в історії про шахрайство,  продовжують працювати на своїх посадах. Їхні дії досі розслідує Генеральна прокуратура.

У нас немає сумнівів, що частину інформації щодо потенційних жертв учасники банди отримували саме від працівників правоохоронних органів. Але питання їхньоїньої вини зараз в компетенції Генпрокуратури, яка розслідує це провадження», – сказала речниця прокуратури Києва Надія Максимець.

Обвинувачені члени банди під час судового засідання. Фото — Дмитро Реплянчук, Слідство.Інфо

Уже третій рік Дніпровський суд Києва слухає справу щодо групи аферистів, які відбирали житло у киян, залякували їх, а деяких навіть позбавляли життя через нерухомість. У разі доведення їхньоїньої вини, зловмисникам загрожує довічне ув’язнення.

Якщо вам сподобалося розслідування, тисніть «Підтримати» у верхньому правому кутку сторінки.