В Одеській міськраді залишаються депутати, які відверто підтримували Росію, викидали прапор України та після повномасштабного вторгнення просили Зеленського стати на коліна перед диктатором Путіним.

Журналісти «Слідства.Інфо» дізналися, що змінилося після заборони діяльності ОПЗЖ та «Партії Шарія» та чим зараз займаються депутати цих партій.

Проросійські політики від заборонених ОПЗЖ та «Партії Шарія» досі залишаються чинними депутатами в Одеській міськраді, попри свої зрадницькі заяви. Хоча вони не ходять на сесії і, за інформацією журналістів, взагалі виїхали з міста.

«Ми бачимо, що тут в нас є по відеозв’язку депутат Фрейман, який викидав прапорці (кольорів прапора України, — ред.), депутат Гіганов, який 24 лютого казав, що взагалі потрібно стати на коліна перед Путіним і просити пощади. Яке моральне право ці депутати мають зараз голосувати дистанційно? А може вони взагалі в Москві», — заявив депутат міськради Петро Обухов на сесії 29 червня 2022 року.

Навіть тепер, коли Росія веде повномасштабну війну проти України, виглядає так, ніби міський голова Одеси Геннадій Труханов не проти участі відверто проросійських депутатів у розв’язанні проблем міста.

ВТІК З ОДЕСИ ТА ПРИЄДНАВСЯ ДО ДЕРЖЗРАДНИКА МЕДВЕДЧУКА

У лютому 2022-го року, вже під час повномасштабного вторгнення, на сторінці одеського депутата Богдана Гіганова від ОПЗЖ з’явився допис, у якому він закликав Володимира Зеленського стати на коліна перед російським диктатором Путіним.

На фото скрін допису зі сторінки у соцмережі "Фейсбук". Чорний текст на білому тлі

Скрін зі сторінки одеського депутата Богдана Гіганова

Пізніше Гіганов заявив, що його сторінку зламали і цей допис він не поширював.

У березні 2023-го він на ютуб-каналі опублікував заяву з підписом «Зеленський під оплески Заходу нищить український народ».

«Я приєднуюсь до руху «Другая Україна» (проєкт зрадника України Віктора Медведчука, — ред.). У мене інша думка про все, що відбувається, про яку я обіцяю вас інформувати», — заявив російською чинний депутат Одеської міськради Богдан Гіганов.

За наразі не підтвердженою інформацією, Гіганов перебуває у Росії. У своїх заявах він заперечує збройну агресію РФ проти України: «Офіційно заявляю, що Зеленський, який допустив братовбивчу війну на території України, не представляє мене як українця під час своїх гастролей у пошуках чергової військової допомоги».

Він давно не відвідує сесії та засідання комісій. Хоч постійні прогули є приводом для позбавлення мандата, Гіганов і далі залишається одеським депутатом.

На фото російська пропагандистка Скабєєва стоїть у студії поряд з українським депутатом з Одеси

Богдан Гіганов з російською пропагандисткою Скабєєвою

Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли кримінальне провадження, відкрите у квітні 2022-го у Києві. Його розпочали за фактами можливої причетності представників ОПЗЖ в Одеській міськраді до колабораційної діяльності та заперечення збройної агресії РФ проти України.

За версією правоохоронців, три депутати Одеської міськради від політичної партії ОПЗЖ розбудовують власну мережу для виправдовування та визнання правомірною військову агресію РФ, щоб проголосити Одеську Народну Республіку.

Наразі невідомо, хто саме фігурує у справі й на якому етапі знаходиться розслідування.

НЕНАВИСНИК ДЕРЖАВНИХ СИМВОЛІВ З МАНДАТОМ 

Ілля Фрейман не робив публічних заяв щодо виходу з «Партії Шарія» або створення нової групи.

На фото чоловік у чорній сорочці стоїть на вулиці. Праворуч від нього столи з білими скатертинами. На них багато червоних кульок

Ілля Фрейман

За даними експертів з «Атестації депутатів місцевих рад», оприлюдненими в березні 2023-го, Фрейман відвідав половину засідань міськради. На останніх сесіях та комісіях його не було.

15 лютого 2022 року, напередодні повномасштабного російського вторгнення, Фрейман позбирав українські прапори та демонстративно жбурнув їх на стілець.

Тоді поліцейські розпочали кримінальне провадження за фактом наруги над державним символом України. Судячи з даних судового реєстру, розслідування так і не закінчили — жодних рішень у публічному доступі немає. Проте є низка випадків, коли такі справи розслідуються за кілька місяців. Якби Фрейман отримав свій вирок, його можна було б позбавити мандата ще торік.

ЩО ЗАВАЖАЄ ЗАБРАТИ МАНДАТИ У ПРОРОСІЙСЬКИХ ДЕПУТАТІВ

Після заборони проросійських партій депутати ОПЗЖ в Одеській міськраді розділились на кілька нових груп: «Українська мрія» та «За життя та мир». До складу першої увійшли 5 депутатів. До другої — 11, зокрема Віталій Саутенков, Віктор Баранський. Останній, за даними експертів з «Атестації депутатів місцевих рад», не відвідав засідання жодної сесії за минулий рік.

В облраді «шарійці» перейшли в нову групу ППШ, яка фактично дублює колишню назву (виглядає як абревіатура від «Політична партія Шарія», — ред.), тому виникає запитання: що змінилось після заборони проросійських партій та чому їхні депутати досі чинні.

«Проблема в тому, що згідно з нашим законодавством, немає прямого взаємозв’язку між забороною партії і ліквідації мандатів обраних осіб від цієї партії. Тобто депутати, які обрані від цієї партії як до Верховної Ради України, так і до місцевих рад, — залишаються», — пояснив голова одеського «Комітету виборців України» Анатолій Бойко.

На фото чоловік у синьому піджаку й білій сорочці. Стоїть біля мікрофона на фоні світлої стіни з написами

Голова одеського «Комітету виборців України» Анатолій Бойко / Фото з dumskaya.net

Як зазначив Бойко, заборона діяльності проросійських партій — це маркер, як суспільству дивитись на цих політиків.

Активіст з Чорноморська Валентин Ткачук зазначив, що якщо в деяких громадах позбавити мандатів всіх депутатів від заборонених партій, то робота міськради може бути заблокована через відсутність кворуму (найменшої необхідної кількості голосів, — ред.).

Однак це не стосується Одеської міськради. Анатолій Бойко пояснює, що позбавлення мандатів депутатів від ОПЗЖ та «Партії Шарія» не загрожує діяльності ради: «Бо в нас є «Слуга Народу», в нас є «Довіряй ділам», «Європейська Солідарність». Сукупна кількість голосів, яких достатньо для того, щоб рада залишилась чинною. Тому немає цієї загрози, але є складна процедура, яку сьогодні ні в кого немає політичної волі реалізувати».

Журналісти запитали у секретаря міськради Ігоря Коваля, чому Гіганова та Фреймана досі не позбавили мандата, однак він проігнорував це запитання.

«КОЖЕН ГОЛОС ЗА ОПЗЖ ЦЕ КУЛЯ ПРОСТО В СПИНУ ЗСУ»

Одеський депутат Віталій Саутьонков у березні минулого року заявив, що нова група «За життя та мир», до якої він увійшов разом із іншими колишніми членами ОПЗЖ, засуджує агресію РФ проти України.

На фото чоловік у синьому костюмі й блакитній сорочці стоїть на фоні моря й кораблів

Віталій Саутьонков

В соцмережах Саутьонков зробив кілька дописів про війну, де засуджував вбивства цивільних, зокрема в Бучі.

Водночас він підтримав священників Московського патріархату з Києво-Печерської Лаври. Її намісника — Павла — підозрюють у «порушенні рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань» та «виправдовування, заперечення збройної агресії РФ».

На фото священник у святковому вбранні

Скрін сторінки Віталія Саутьонкова

У соцмережах Саутьонкова опубліковані дописи, присвячені 2 та 9 травня. Водночас він не згадує річницю повномасштабного вторгнення РФ та події 2014 року — анексію Криму, окупацію Донецької та Луганської областей.

На початку березня минулого року, судячи із соцмереж, депутат перебував в Одесі й заявляв, що нікуди не дінеться. Проте сесії міськради прогулював і в січні цього року через систематичні прогули Саутьонкова виключили з комісії міськради, в якій він значився.

«Питання тут насправді в тому, що нам робити далі, бо маємо процеси, коли депутати від ОПЗЖ, «Партії Шарія» виходять з фракції, але вони не збираються йти з політики. Кожен з нас має розуміти свою відповідальність. Я вважаю, що кожен голос, відданий за ОПЗЖ — це куля просто в спину ЗСУ», — каже Анатолій Бойко.

Читайте також: Херсонські правоохоронці, які стали колаборантами, ще до війни мали антиукраїнські настрої