В Одеській міськраді залишаються депутати заборонених партій ОПЗЖ та «Партії Шарія», які відверто підтримували Росію та після повномасштабного вторгнення просили Зеленського стати на коліна перед диктатором Путіним.
Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо»: «Кожен голос за ОПЗЖ — куля в спину ЗСУ»: чому проросійські депутати досі в Одеській міськраді
Журналісти «Слідства.Інфо» дізналися, що проросійські політики від заборонених ОПЗЖ та «Партії Шарія» досі залишаються чинними депутатами в Одеській міськраді, попри свої зрадницькі заяви. Хоча вони не ходять на сесії і, за інформацією журналістів, взагалі виїхали з міста.
Навіть тепер, коли Росія веде повномасштабну війну проти України, виглядає так, ніби міський голова Одеси Геннадій Труханов не проти участі відверто проросійських депутатів у голосуванні.
«Ми бачимо, що тут в нас є по відеозв’язку депутат Фрейман, який викидав прапорці (кольорів прапора України, — ред.), депутат Гіганов, який 24 лютого казав, що взагалі потрібно стати на коліна перед Путіним і просити помилування. Яке моральне право ці депутати мають зараз голосувати дистанційно? А може вони взагалі в Москві», — заявив депутат міськради Петро Обухов на сесії 29 червня 2022 року.
Після заборони проросійських партій депутати ОПЗЖ в Одеській міськраді розділились на кілька нових груп: «Українська мрія» та «За життя та мир». До складу першої увійшли 5 депутатів. До другої — 11, зокрема Віталій Саутенков, Віктор Баранський. Останній, за даними експертів з «Атестації депутатів місцевих рад», не відвідав засідання жодної сесії за минулий рік.
В облраді «шарійці» перейшли в нову групу ППШ, яка фактично дублює колишню назву (виглядає як абревіатура від «Політична партія Шарія», — ред.), тому виникає запитання: що змінилось після заборони проросійських партій та чому їхні депутати досі чинні.
«Згідно з нашим законодавством, немає прямого взаємозв’язку між забороною партії і ліквідації мандатів обраних осіб від цієї партії. Тобто депутати, які обрані від цієї партії як до Верховної Ради України, так і до місцевих рад, — залишаються», — пояснив голова одеського «Комітету виборців України» Анатолій Бойко.
Як зазначив Бойко, заборона діяльності проросійських партій — це маркер, як суспільству дивитись на цих політиків.
Активіст з Чорноморська Валентин Ткачук зазначив, що якщо в деяких громадах позбавити мандатів всіх депутатів від заборонених партій, то робота міської ради може бути заблокована через відсутність кворуму (найменшої необхідної кількості голосів, — ред.).
Однак це не стосується Одеської міськради. Анатолій Бойко пояснює, що позбавлення мандатів депутатів від ОПЗЖ та «Партії Шарія» не загрожує діяльності ради: «Бо в нас є «Слуга Народу», в нас є «Довіряй ділам», «Європейська Солідарність». Сукупна кількість голосів, яких достатньо для того, щоб рада залишилась чинною. Тому немає цієї загрози, але є складна процедура, яку сьогодні ні в кого немає політичної волі реалізувати».
Журналісти запитали у секретаря міськради Ігоря Коваля, чому Гіганова та Фреймана досі не позбавили мандата, однак він проігнорував це запитання.
«Питання тут насправді в тому, що нам робити далі, бо маємо процеси, коли депутати від ОПЗЖ, «Партії Шарія» виходять з фракції, але вони не збираються йти з політики. Кожен з нас має розуміти свою відповідальність. Я вважаю, що кожен голос, відданий за ОПЗЖ — це куля просто в спину ЗСУ», — каже Анатолій Бойко.