ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» займається реконструкцією мосту на Донеччині й капітальним ремонтом відділення операційного блоку Інституту травматології та ортопедії НАМН України. Загальна вартість цих контрактів складає 112,7 млн грн. Компанія отримала підряди попри те, що її директора підозрюють у розкраданні бюджетних коштів під час відбудови Сумщини. До того ж, батько власника фірми працював заступником окупаційного міського голови Севастополя, за що має судимість за держзраду.

У червні Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації організував тендер на реконструкцію мосту в області. Департамент шукав фірму, яка зможе реконструювати міст (демонтувати зруйновані частини відновити та укріпити конструкції, установити дорожні знаки тощо). Замовник заклав на ці всі роботи 63,6 млн грн.

Участь у тендері взяла тільки одна компанія — ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція», яка запропонувала за свої послуги ціну на 120,7 тис. грн меншу від очікуваної вартості. У липні 2023-го з нею уклали договір. Компанія має реконструювати міст до квітня 2024 року. 

Також у липні цього року ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» уклала договір на капітальний ремонт операційного блоку в Інституті травматології та ортопедії НАМН України. За 49,1 млн грн підрядник зобов’язався до кінця 2023 року провести будівельно-монтажні роботи, встановити вікна та двері, зробити вентиляцію та налагодити каналізацію. Крім цього, компанія має встановити системи безпеки, пожежну сигналізацію, мережу лікувальних газів й технологічне обладнання. 

Однією з умов отримання цих двох підрядів була відсутність судимості, тому компанії серед інших документів мали надати докази, що не мала проблем із законом. У довідці компанія ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» вказала, що її директора Давіда Кізіменка правоохоронці підозрюють у двох корупційних злочинах.

Документ з прозоро про несудимість директора компанії

Витяг щодо несудимості Давіда Кізіменка / Фото Prozorro

За інформацією правоохоронців, підрядники, які займалися відбудовою Сумської ОВА, завищували вартість будівельних матеріалів у 2-3 рази. Під час ремонту лише одного об’єкта зловмисники привласнили 1,4 млн грн. Керівництво Сумської ОВА звинуватили у розкраданні коштів на відбудову інфраструктури. 

Схоже, що Давід Кізіменко був учасником цієї схеми, за що отримав підозру за підроблення документів та заволодінням майна, зловживаючи службовим становищем. Крім цього, суд зобов’язав Кізіменка у якості запобіжного заходу внести 402,6 тис. грн застави.

На момент укладання договору на реконструкцію мосту в Донецькій області та капітального ремонту одного з операційних блоків в Інституті травматології та ортопедії НАМН України про ці корупційні історії вже було відомо. Юридично, Давіда Кізіменка не визнали винним у скоєнні злочину, тому він може брати участь у тендерах.

«Ми стали заручниками ситуації, коли немає підстав відхилити ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» через її довідку, бо компанія подасть в Антимонопольний комітет України й виграє там справу, і поміж цим, нам треба відремонтувати операційний блок, аби лікувати, зокрема, і військових», — розповідає Антоніна Голопатюк з тендерного комітету Інституту травматології та ортопедії НАМН України.

Інститут травматології та ортопедії НАМН України проаналізував діяльність компанії за останні три роки. Від своїх інсайдерів дізнався про можливі ризики роботи з цим підрядником і тому посилив контроль за будівництвом. 

«Зараз підрядник приступив до демонтажу й нас поки все влаштовує. Компанія ще не давала акти виконаних робіт, але ми вже найняли аналітиків, які аналізуватимуть для нас ці документи», — розповідає Антоніна Голопатюк.

У Департаменті розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної держної адміністрації відмовилися давати коментарі «Слідству.Інфо» телефоном. Натомість попросили надіслати запит, однак на час публікації матеріалу журналісти не отримали відповідь. 

ПРО КОМПАНІЮ

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» заснували у 2015 році в Києві. Засновницею компанії була киянка Ольга Скопич, але зараз кінцевим бенефіціаром є донеччанин Давід Кізіменко.

Основним видом діяльності компанії є будівництво житлових і нежитлових будівель. Пік її заробітку на державних тендерах почався у 2021 році й по сьогодні компанія підписує багатомільйонні договори. Від 2021 року «Укрбуд-Проект-Реконструкція» заробила на державних тендерах майже 890 млн грн.

Окрім корупційних історій на Сумщині є ще декілька. Ця компанія брала участь у відбудові Київщини та після цього фігурує в судовій справі про розкрадання бюджетних коштів. Також журналісти писали, що реконструкцію Бородянсього центру соціально-психологічної реабілітації, якою займається «Укрбуд-Проект-Реконструкція», перевіряє Держаудит служба на підставі виявлених компанією ознак порушень закону.

У корупційні скандали потрапляла й інша компанія, до якої дотичний Давід Кізіменко та його родичі. Наприклад, ТОВ «Хозхімсервіс» займалася ремонтом водоводу в місті Дніпрорудне, що у Запорізькій області. Як встановили слідчі, у 2018-му підрядник «Хозхімсервіс» отримав гроші за роботи, однак не виконав їх повністю. 2019-го Марка Кізіменка (рідний брат Давіда) затримали, взяли під варту та оголосили про підозру у заволодінні бюджетними коштами у великих розмірах.

Серед учасників ТОВ «Хозхімсервіс» був і батько Давіда — Олег Кізіменко. Він вийшов з бізнесу, коли став начальником управління капітального будівництва Донецької ОДА. Потім чоловік перейшов на посаду заступника міського голови Севастополя, де після окупації Криму Росією залишився працювати. У 2015 році росіяни висунули обвинувачення Олегу Кізіменку за привласнення 45 мільйонів рублів на контрактах щодо ремонту міста. Чоловік втік в Україну й був судимий за державну зраду. Він отримав умовний термін на 5 років.

Цікаво, що серед колишніх учасників компанії є також Євген Алфьоров, який разом з Олегом Кізіменком працював на окупантів та залишився в Криму після окупації.