Україна закуповувала респіратори рівня захисту FFP2 з найбільшою різницею в цінах. Найдешевші держава закуповувала за 20 євроцентів, за найдорожчі ж платила по 37 євро — це 6,70 та 1238 грн за теперішнім курсом відповідно.

Такими є результати дослідження OCCRP та медіапартнерів, одним із яких є «Слідство.Інфо».

Журналісти зібрали інформацію з понад 37 000 тендерів та контрактів, пов’язаних із COVID-19, на суму понад 20,8 млрд євро, які охоплюють період із лютого по жовтень поточного року.

Вони стосуються таких ключові товарів, як засоби індивідуального захисту, вентилятори, тести та ліки. Дослідження конкретно щодо масок охоплюють 13 країн Європи: Австрію, Чехію, Грецію, Італію, Латвію, Литву, Молдову, Португалію, Румунію, Словаччину, Словенію, Іспанію, Швецію та Україну.

Ціни, сплачені за FFP2 та аналогічні маски, істотно варіювались. При цьому половина із придбаних масок обійшлась у менш ніж 3,27 євро кожна — це 109 грн за поточним курсом.

FFP2 — стандарт респіраторних масок, які не пропускають 94% часточок у повітрі та пропускають крізь отвори лиш 8% невідфільтрованого повітря.Такі респіратори підходять для захисту від COVID-19 і є одним з найпоширеніших засобів індивідуального захисту в умовах пандемії.

Найзначніші розбіжності в цінах на маски стандарту FFP2, мали Україна та Чехія. Найдешевші маски такого типу місцеві державні органи закуповували за ціною трохи більше 20 центів за одиницю — це 6,70 грн. Найдорожчі обходились у 37 євро — 1238 грн за поточним курсом.

Загалом журналісти отримали дані про придбання 640 мільйонів FFP2 та еквівалентних респіраторів. Ось ціни, які платить кожна країна. Розмір кружечка вказує, скільки масок було придбано за кожну ціну.

Закупівлі масок FFP2 у 13 країнах Європи. Дані та графіка — OCCRP

Недалеко від України в цьому рейтингу — Чехія. Місцеві державні заклади та установи закуповували маски за цінами від 31 євроцента до тих же 37 євро — утім, найдешевший варіант виявився невідповідним стандарту FFP2.

Нагадаємо, днями український парламент вирішив виділити на боротьбу з COVID-19 іще 6 мільярдів гривень. Ці гроші мають витратити, зокрема, на розвиток системи екстреної медичної допомоги, на розбудову мережі інфекційних лікарень та на забезпечення медиків засобами індивідуального захисту. При цьому, з витрачених цьогоріч коштів Фонду боротьби з COVID-19 більша частина пішли на будівництво й ремонт доріг та на грошові виплати.