У селі Косачівка, що на Чернігівщині, знайшли людські рештки, які могли належати колишньому пацієнтові «Центру ресоціалізації наркозалежної молоді в честь ікони Семистрільної Божої Матері».

Про це «Слідство.Інфо» дізналося з судової ухвали від 6 листопада 2018 року.

Відповідно до документу, у квітні 2018 року на одній з вулиць села Косачівка Чернігівської області знайшли людські рештки. Правоохоронці перевіряли, чи могли ці рештки належати колишньому пацієнтові православного реабілітаційного центру в селі.

За даними правоохоронців, це можуть бути рештки Андрія Тонкогласа — у 2016 році хлопець зник з реабілітаційного центру. Як повідомляли рідні хлопця, їм подзвонили із закладу і розповіли, що хлопець пішов і не повернувся на обід. Після цього ще кілька телефонували — дізнавалися, чи не повернувся він додому. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Асоціація «Викрадачі»

Після цього, хлопця почали розшукувати чернігівські поліцейські та родичі. «Слідство.Інфо» намагалося зв’язатися з рідними Тонкогласа, втім, вони відмовилися з нами спілкуватися.

Православний реабілітаційний центр у селі Косачівка працює близько 20 років. У березні 2017 року там проводила обшуки Служба безпеки України. Тоді у засновника центру Андрія Дубовського вилучили бойову гранату, травматичну зброю. У центрі також знайшли знаряддя для тортур та 117 тисяч доларів готівкою. Тоді ж правоохоронці визволили близько 200 реабілітантів, яких доставляли туди силою і без їхньої згоди — під приводом лікування від залежностей.

Після обшуків СБУ розпочала розслідування щодо можливого катування та незаконного позбавлення волі керівництвом реабілітаційного центру. За свідченнями колишніх клієнтів центру, їх били, змушували важко працювати та навіть запрягали у вози замість коней. Великою складовою «реабілітації» було і церковне виховання — як стверджували реабілітанти, його силоміць застосовували і до пацієнтів інших віросповідань.

Наразі розслідування справи щодо реабілітаційного центру в Косачівці продовжується, але арешт з 117 тисяч доларів знятий, а сам центр продовжує працювати. Останнє судове засідання у справі відбулося у березні 2020 року.

Зазначимо, що невдовзі реабілітаційні центри для наркозалежних можуть отримати державне фінансування. Міністерство внутрішніх справ хоче запровадити законодавство, відповідно до якого наркозалежного можуть примусово доставляти на реабілітацію замість ув’язнення. Оплачувати послуги закладів планують з держбюджету.

Ініціативу про примусове лікування наркозалежних коштом держбюджету підтримує і «Міжнародна антинаркотична асоціація» — одна з найбільших в Україні мереж реабілітаційних центрів. За словами керівника асоціації Ігоря Щеглова, зараз написанням законопроєкту займаються відразу кілька відомств — «і міністерство, і наша асоціація, різні органи».

«Міжнародна антинаркотична асоціація» працює по всій Україні вже понад 15 років. На сайті самої асоціації вказано, що вона об’єднує близько 50 центрів. До вересня 2019 року високу посаду в організації займав чинний заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі. У міністерстві він займається, зокрема, боротьбою з наркозлочинністю. 

Як встановило «Слідство.Інфо», «МАА» може бути причетна до викрадення та запроторення людей до реабілітаційних центрів для наркозалежних без їхньої згоди. У межах журналістського експерименту репортерка звернулася до «Міжнародної антинаркотичної асоціації», представившись родичкою наркозалежного. Для того, щоб доставити клієнта до одного з трьох центрів, які працюють на Київщині, представники асоціації запропонували приїхати у поліцейській формі та забрати людину силоміць. Якщо вона опиратиметься, запропонували вколоти заспокійливе.