«Міжнародна антинаркотична асоціація», наближена до заступника міністра внутрішніх справ Олександра Гогілашвілі, може бути причетна до викрадення та запроторення людей до реабілітаційних центрів для наркозалежних без їхньої згоди.

Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо» «Асоціація «Викрадачі».

У межах журналістського експерименту репортерка «Слідства.Інфо» звернулася до «Міжнародної антинаркотичної асоціації», представившись родичкою наркозалежного. Для того, щоб доставити клієнта до одного з трьох центрів, які працюють на Київщині, представники «МАА» запропонували приїхати у поліцейській формі та забрати людину силоміць. Якщо вона опиратиметься, запропонували вколоти заспокійливе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВС видало 3,4 мільярда гривень матеріальної допомоги своїм працівникам

«Ви ж зрозумійте, якщо він так поводиться (не хоче їхати, — Ред.), то ми ж не будемо довго розмовляти з ним і розповідати, що він.. Ну.. Під виглядом працівників поліції приїхали хлопці, взяли його під руки, посадили в машину і поїхали», — запевнив працівник «Міжнародної антинаркотичної асоціації» Аркадій Верьовкін, з яким ми зустрілися в офісі організації.

Представник «МАА» Карен, з яким ми поспілкувалися в одному з закладів мережі, також підтвердив, що співробітники асоціації можуть приїжджати додому до клієнта у поліцейській формі.  Перед їхнім приїздом він порадив нічого не казати «родичу» і сховати гострі предмети. За його словами, найкраще забирати наркозалежних несподівано — пізно ввечері або вночі.

«У 80% випадків після спілкування вони їдуть. Якщо ні — то вже берем під руки, заспокійливе і поїхали. Зазвичай вони самі встають і йдуть, тому що кажемо: “ти зараз в будь-якому випадку поїдеш – і від тебе вже залежить як. Або ти зараз нормально сядеш в машину, налаштовуєшся на реабілітацію, нормально поводитимешся і все буде добре”», — сказав Карен.

Утримання у такому центрі коштує родичам наркозалежного 8-15 тисяч гривень на місяць.

Як встановили журналісти, у судовому реєстрі є десятки судових рішень, де описуються можливі випадки незаконного позбавлення волі утриманців реабілітаційних центрів мережі «МАА». Також у розслідуванні наводяться історії потерпілих від викрадень.

У коментарі «Слідству.Інфо» керівник асоціації Ігор Щеглов заперечує будь-яку примусову реабілітацію, а пропозиції своїх підлеглих, озвучені нам під час журналістського експерименту, називає «нісенітницями». За його словами, про поліцейську форму та примусову доставку до центрів нам сказали лише для того, «щоб вселити впевненість клієнту».

«Міжнародна антинаркотична асоціація» працює по всій Україні вже понад 15 років. На сайті самої асоціації вказано, що вона об’єднує близько 50 центрів. До вересня 2019 року високу посаду в організації займав чинний заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі. У міністерстві він займається, зокрема, боротьбою з наркозлочинністю. Гогілашвілі має зв’язки з родиною президента Зеленського, а відколи він з’явився у МВС, у відомстві все частіше почали говорити про примусову реабілітацію наркозалежних — за рахунок держави.

Про те, як працює «Міжнародна антинаркотична асоціація» — детальніше читайте у розслідуванні «Асоціація «Викрадачі»