У держпідприємстві «Медичні закупівлі України», яке опікується централізованими закупівлями медикаментів, протестують проти постанови Кабміну, яка змушує ДП погоджувати тендери з Міністерством охорони здоров’я. На підприємстві вважають, що ці зміни суперечать закону, блокують їхню роботу — і планують оскаржувати їх у суді. У міністерстві свою позицію наразі не озвучили.

«Слідство.Інфо» вирішило з’ясувати це питання. Ми звернулися за коментарями до обох сторін.

Минулого тижня Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка зобов’язує держзамовника, що здійснює централізовані медичні закупівлі, погоджувати ці дії з МОЗ. 16 червня на Facebook-сторінці «Медичних закупівель України» опублікували заяву про те, що ця постанова сповільнює та навіть унеможливлює проведення установою тендерних процедур. «Ця постанова є протиправною, алогічною, контрпродуктивною», заявили в ДП.

Зауважимо, що підприємство «Медичні закупівлі України» створено наприкінці 2018 року. Його функція — централізовано закуповувати для медичних закладів ліки першої необхідності. Зокрема, від онкологічних, серцево-судинних захворювань, гемофілії, дихальних розладів новонароджених. Такий підхід, за словами представників держпідприємства, дозволяє істотно зекономити.

Як розповіла «Слідству.Інфо» прес-секретарка «Медичних закупівель України» Ксенія Квітка, досі ДП працювало в пілотному режимі й проводило закупівлі за гроші міжнародних партнерів. А державні кошти отримало лиш кілька тижнів тому — на початку червня.

За словами Квітки, ідея створення цього підприємства в тому, щоб відокремити функції формування політики, яку має МОЗ, та закупівельної діяльності, яку здійснює підприємство — і зробити їх незалежними. «Такі закупівельні агенції є в багатьох розвинутих країнах», — зауважує вона. Проте МОЗ нібито намагається повернути контроль за закупівлями.

«”Між рядками” там написано, що вони повертають до себе контроль за кожною закупівлею. І, в залежності від того, дозволяють вони це чи ні — передають гроші», — розповідає представниця ДП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тисячі дітей, два прізвища, Молдова, дивна смерть. Складне минуле найбільшої у світі клініки сурогатного материнства

У «Медичних закупівлях України» переконані, що Міністерство охорони здоров’я не наділене функцією нагляду та контролю за закупівлями, тому постанова Кабміну, на їхню думку, суперечить закону «Про публічні закупівлі».

Також, як повідомляють у держпідприємстві, в постанові Кабміну не визначено механізм контролю з боку МОЗ. Це, на думку представників ДП, може призвести до затримки закупівель. «З осені пацієнти почнуть відчувати дефіцит ліків», — наголошує Квітка.

У «Медичних закупівлях України» зауважують, що за три дні до початку дії постанови встигли опублікувати 95 тендерів, зараз готують до публікації ще майже 400. Проте із початком дії постанови публікація наступних тендерів опинилася під питанням.

Як повідомив керівник підприємства Арсен Жумаділов на своїй сторінці у Facebook, вони планують оскаржувати цю постанову в Окружному адміністративному суді Києва.

Ми звернулись до пресслужби Міністерства охорони здоров’я з проханням озвучити позицію щодо заяв представників держпідприємства. Наразі відповіді не отримали. Однак готові опублікувати коментар МОЗ, коли його отримаємо.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», у березні поточного року Арсен Жумаділов звинуватив тодішнього міністра охорони здоров’я Іллю Ємця у просуванні «смотрящого» на керівну посаду в держпідприємство.

У квітні ми повідомляли, що «Медичні закупівлі України» уклали угоду з українською фірмою на виготовлення 90 тисяч захисних комбінезонів. Контракт міг заощадити державі 13 мільйонів гривень, проте МОЗ не погодило цю закупівлю. Натомість самостійно придбало 71 тисячу вдвічі дорожчих китайських захисних комбінезонів.

Також «Слідство.Інфо» розповідало, що МОЗ гальмує процес закупівлі ліків для пацієнтів на майже 10 мільярдів гривень. Як наслідок, півтора мільйона тяжкохворих українців за півроку можуть залишитися без ліків.