Голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк та керівництво Адміністрації президента Володимира Зеленського, а також проросійський політик Андрій Портнов ймовірно впливали на зміну очільника головного органу суддівського самоврядування, Ради суддів України Олега Ткачука, яке відбулося у липні 2019 року. 

Про це йдеться в розслідуванні «Як суддя Вовк і Адміністрація Зеленського скинули голову Ради суддів» агенції «Слідство.Інфо».

Журналісти отримали копії так званих «плівок Вовка» — таємні записи розмов з кабінету голови Окружного адмінсуду Києва, які викривають політичну корупцію та захоплення влади суддею Вовком та його колегами.

З отриманих плівок випливає, що Вовк та його співрозмовники у травні-липні 2019 року координували звільнення Олега Ткачука з посади голови Ради суддів України, та просували «зручну» кандидатуру на його місце. Із записів можна зробити висновок, що такою кандидатурою спершу міг бути Вадим Бутенко, на той час заступник Ткачука. 

Крім того, свої дії Павло Вовк координував із високопосадовцем часів Віктора Януковича, проросійським політиком Андрієм Портновим, та із Адміністрацією президента, зокрема, ймовірно із тодішнім заступником її керівника Русланом Рябошапкою. Із плівок випливає, що саме суддя ОАСК координував зустріч Бутенка із представниками АП.

«Цю ідею просували ми вдвох, я й Андрій, ще є такий Портнов. Ось. Він, але ми з ним не координували щодо того, що я хотів розширену зустріч, а він хотів, щоб Вадику (Вадиму Бутенку – ред.) дали повноваження. […] Я вважав, що Рябошапка сам відфільтрує це питання. Коротше, в результаті, що вийшло: Вадик зараз на зустрічі, Вадик там, на зустрічі, щоб якось зробити з цього картинку», — казав у телефонній розмові Павло Вовк.

Журналісти зазначають, що зустріч була настільки контрольованою суддею Вовком, що він навіть давав телефонні вказівки заступнику голови РСУ Вадиму Бутенку, до якого входу в Адміністрацію президента він мав прийти. 

Після цієї розмови 19 червня 2019 року була опублікована фотографія заступника голови АП Руслана Рябошапки та Вадима Бутенка, які тиснуть один одному руки. 

Фото із зустрічі Вадима Бутенка та Руслана Рябошапки. Джерело: zib.com.ua

На подальших записах чути, що суддя ОАСК Вовк та його співрозмовники були впевнені у потребі звільнення голови Ради суддів Олега Ткачука, але щодо кандидатури, яка займе його місце, такої впевненості у них вже не було. Це було ймовірно повʼязано із спробою зібрати голоси у самій Раді під звільнення чинного тоді голови.

«Як я припускав, питання тактичного плану щодо Вадика. Він каже: дивись, є чітко групи людей, які кажуть так: ми готові проти Олега (Ткачука — ред.) голосувати. Але ми чітко говоримо, якщо ти це пов’язуєш із Вадиком, ми не даємо голоси», — наводять журналісти пряму мову Вовка.

Згодом Олег Ткачук заявив про тиск на Раду суддів з боку нової влади, та обіцяв звернутися до правоохоронних органів. 

Як розповів Ткачук у коментарі журналістам «Слідства.Інфо», заступник голови Адміністрації президента Руслан Рябошапка особисто дзвонив суддям, намагаючись на них тиснути.

Однак 5 липня на засіданні Ради Олег Ткачук склав повноваження. Новим очільником органу суддівського самоврядування став Богдан Моніч, а Вадим Бутенко залишився на посаді заступника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПОРТНОВ, БОГДАН І ВОВК ВПЛИВАЛИ НА ЗВІЛЬНЕННЯ ГОЛОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ

Журналісти звернулися до Вадима Бутенка по коментар. Бутенко заперечив вплив Павла Вовка, Андрія Портнова та представників Адміністрації президента на Раду, зокрема, на голосування за відставку тоді її голови Олега Ткачука.

«Який ці особи мають вплив на Раду суддів? Вони не мають жодного стосунку до РСУ, вони ніяким чином не можуть вплинути на суддів, які там у складі», — повідомив Вадим Бутенко журналістам.

Руслан Рябошапка на запитання журналістів не відповів.