Олександр Божко — прокурор, котрий вів справи щодо заступника голови Адміністрації президента Януковича Андрія Портнова, досі судиться з Україною в Європейському суді з прав людини. Усе через погрози, які Портнов слав Божку, коли той розслідував справи щодо ексчиновника. Скарги на ці погрози прокурор надсилав в різні суди, але безрезультатно. В 2021-му Божко звернувся в Європейський суд з прав людини. 

Про це повідомляє «Слідство.Інфо». 

«Не думаю. що вбивство Портнова якось вплине на перебіг справи в суді», — сказав в коментарі «Слідству.Інфо» прокурор. 

На запитання, які емоції в нього викликає вбивство ексчиновника, котрий неодноразово йому погрожував, Божко сказав: «Жодних емоцій, хотілось би звісно, щоб він постав перед українським судом, і все відбувалось в межах законодавства». 

Ви можете підтримати нашу роботу та підписатися на щомісячний донат на Монобазі!

У лютому цього року ЄСПЛ вже комунікував з Українським урядом справу Божко проти України. Про це йдеться на сайті ЄСПЛ. 

Заява Божка до ЄСПЛ стосується тверджень про те, що влада неналежним чином відреагувала на його скаргу щодо погроз від Андрія Портнова, ексзаступника голови адміністрації Януковича. 

Божко як прокурор розслідував кілька кримінальних справ щодо Портнова, зокрема, щодо хабарництва, погроз народному депутату, підроблення документів та зловживання службовим становищем. Під час цих розслідувань Портнов надсилав Божку повідомлення з погрозами, зокрема: «готуйся сісти в тюрму», «я бачу, ти не зрозумів сигналу», «я тебе відправлю в СІЗО», «слідкуй за собою», «я тебе перетворю на шматок лайна», «я тебе виїбу в тупий собачий рот». 

9 квітня 2019 року Божко подав повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, а 10 квітня 2019 року було розпочато досудове розслідування. У період з квітня 2019 року по лютий 2020 року прокурору та його родині було надано державну охорону. 6 серпня 2020 року кримінальне провадження було закрите на стадії досудового розслідування на підставі того, що сплив строк досудового розслідування, жодній особі не було повідомлено про підозру. 1 червня 2021 року Київський апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу Божка на припинення досудового розслідування.

Відтак Божко подав скаргу про вчинення кримінального правопорушення у зв’язку з неефективним розслідуванням його попередньої заяви щодо Портнова. Оскільки відповіді не надійшло, він оскаржив бездіяльність у судовому порядку, але його скаргу було відхилено рішенням Київського апеляційного суду від 22 червня 2021 року.

Усі справи, які вів Божко щодо Портнова зрештою були закриті

Нагадаємо, 21 травня в Іспанії застрелили ексзаступника голови адміністрації президента Януковича Андрія Портнова. На Портнова напали декілька осіб, пише газета El País з посилання на джерела в поліції. Вони п’ять разів вистрілили йому в голову та спину 

Андрій Портнов — проросійський діяч, колишній перший заступник голови Адміністрації президента часів Віктора Януковича. Він керував проросійським телеканалом NewsOne, активно дискредитував Революцію Гідності та проєвропейські реформи в країні й просував антизахідні програми, залучаючи до цього інтернет-ботів. У 2022 році Портнов втік з України.

Андрій Портнов

Портнов неодноразово ставав фігурантом журналістських розслідувань. 

У 2021 році команда «Слідства.Інфо» випустила фільм-розслідування, в якому йшлося, як Портнов разом із тодішнім керівником Офісу президента Андрієм Богданом та головою Окружного адмінсуду Києва Павлом Вовком намагався «поставити на коліна» Конституційний Суд. 

Вони впливали на процес звільнення голови КСУ, а також намагалися тиснути на суд, щоб скасувати закон про люстрацію. 

Ці події в одному з найвпливовіших судів країни передували конституційній кризі — коли судді КСУ на чолі з новообраним Олександром Тупицьким «вбили» частину антикорупційної реформи. 

У 2022 році журналісти «Схем» з’ясували, що його родина спільно з друзями керівника російського МЗС Сергія Лаврова володіє нерухомістю в Москві та має таємну фортецю під Києвом, яка зареєстрована на офшорну компанію

Також Портнов позивався проти українських редакцій, журналістів та громадських організацій й вигравав суди. Зокрема він судився з hromadske, Радіо Свобода, The Kyiv Independent, LB,  Рухом «Чесно», Центром протидії корупції. 

Читайте також: «Той вплив, який «малюють» Денису Комарницькому, насправді не є таким», — забудовник Ігор Ніконов