Навесні цього року співробітник Генеральної прокуратури Олександр Божко отримав повідомлення з погрозою перетворити його на “шматок лайна”. Номером, з якого надсилали цей текст, користується Андрій Портнов — “Слідство.Інфо” неодноразово брало коментарі у нього саме за вказаним телефоном.

Ексзаступник голови адміністрації Віктора Януковича тоді фігурував у кримінальному провадженні Божка. Він пообіцяв прокурору вжити щодо правоохоронця “виховні заходи”. І це був тільки початок.

У подальшому Божко отримав з десяток брутальних та нецензурних повідомлень. У деяких з них колишній чиновник погрожував прокурору в’язницею та зґвалтуванням у неприродний спосіб.

З номера Портнова продовжили писати навіть коли прокурор закрив провадження. І, як дізналося “Слідство.Інфо”, Божко — не єдиний, хто отримував такі повідомлення.

Погрози надходили ще кільком співробітникам Генеральної прокуратури, які вели слідство у справі ексчиновника. Серед них і колишній очільник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк. Правоохоронцю, зокрема, “пообіцяли” демонструвати його як тварину в клітці. 

Такі дії відносно правоохоронців в Україні вважаються злочинами. Однак за повідомлення з номера Портнова відповідальності ніхто не поніс. “Слідство.Інфо” розбиралося, чому експосадовець погрожує працівникам Генеральної прокуратури і чи захищають їх від тиску.

У матеріалі містяться зображення повідомлень з нецензурною лексикою.

“Виховні заходи” для прокурора

Прокурор ГПУ Олександр Божко керував розслідуванням справи Андрія Портнова близько двох років. Кримінальне провадження стосувалося можливого привласнення ним грошей двох столичних вишів, а також — імовірних зловживань під час обрання його членом Вищої ради юстиції. Це — орган, який раніше впливав на призначення і звільнення суддів по всій Україні. 

Розслідували в Генпрокуратурі й іще одну історію, де фігурував Портнов, погрози колишній народній депутатці Інні Богословській. Олександр Божко розповів “Слідству.Інфо”, що одразу після того, як він намагався зв’язатися зі свідком у цьому провадженні, на його телефон прийшло повідомлення: “Доброго дня. Бачу, ви занадто активний. Виховні заходи доведеться вжити. Ще раз почую ваше прізвище, буду перетворювати на шматок лайна. З повагою, Портнов”.

На початку 2019-го Печерський суд Києва зобов’язав прокурора протягом місяця завершити розслідування у справі Порнова. Зі спливом цього терміну провадження його слід було або закрити, або передати до суду. Варто додати, що саме в Печерському суді до осені 2016-го року працювала рідна сестра Портнова, а в українських медіа доволі часто вказували на його неформальний вплив на судову систему України. 

Прокурор Божко звернувся з проханням роз’яснити на підставі чого судді ухвалили це рішення. І невдовзі з номера Портнова йому написали знову. 

“У в’язницю збирайтеся потрохи. Не злізу з вас. Виверну навиворіт усе ваше мерзенне життя, доходи, витрати, родичів до десятого коліна. А то, бачу, не почув сигналу”, такий текст отримав Олександр Божко вже у квітні цього року. 

Загалом упродовж 2019-го року Олександр Божко отримав більше 10-ти повідомлень. І всі з одного номера, яким користується Андрій Портнов. 

“Ці погрози… Це ж не просто мені як фізичній особі. Це погрози прокурору Генеральної прокуратури. Тобто, по суті, особа зазіхає на інституцію, яка наглядає за всіма правоохоронними органами країни”, наголосив Божко в коментарі нашій редакції.

Печерський суд відмовив прокурору у роз’ясненні ухвали. А Київський апеляційний суд взагалі не захотів розглядати його скаргу. Рішення останнього Божко зараз оскаржує у Верховному Суді. Цьогоріч улітку Генпрокуратура закрила кримінальне провадження, у якому фігурував Андрій Портнов. 

Утім, наприкінці жовтня прокурор Божко знову отримав погрози: “П…р, я бачу, що в тебе не все гаразд зі слухом. Доведеться ви…ти тебе, тварино недови…на, в тупий собачий рот. З повагою, Портнов”. 

Чому надійшли ці погрози я не знаю достеменно. Можливо, це пов’язано з тим, що напередодні в медіа з’явилася інформація про те, що мені надходили погрози”, розповів Божко.

На початку осені в ЗМІ справді просочилося їхнє листування. Так, інтернет-видання “Цензор.Нет” опублікувало фотографії погроз прокурору. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Листування народного депутата Онищенка з найближчим оточенням президента (повний архів)

Одразу після того, як Божкові почали надходити перші повідомлення, він звернувся до керівництва. Зі слів правоохоронця, спершу ці звернення лишалися без уваги: “Спочатку ентузіазму не було ні в кого щось робити… А оскільки зараз змінилося керівництво Генеральної прокуратури та Генінспекції, то нинішнє керівництво хвилюється за мене і намагається в межах своєї компетенції щось зробити”.

“Закошмарити” Горбатюка та інших

У своїх соцмережах та під час інтерв’ю Андрій Портнов часто згадував Сергія Горбатюка, який донедавна очолював Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури. Саме ця структура розслідувала справи Майдану та дії високопоставлених посадовців часів Януковича. У тому числі Портнова.

“У них є бажання мене кошмарити, щоб закрити рота””, заявив про мене сьогодні колишній головний слідчий Майдану ГПУ Горбатюк. Одна поправка не “кошмарити”, а “закошмарити”. Прошу не плутати процес і очікуваний результат”, написав Андрій Портнов нещодавно у своєму Telegram-каналі.

Однак лише дописами у соцмережах не обійшлося. У 2017-му році Горбатюк неодноразово отримував у WhatsApp та у Facebook погрози. “Слідство.Інфо” має у розпорядженні зображення цих повідомлень.

“Я тебе в клітці возитиму і показуватиму наче мавпу. Я тобі пишу, щоб ти знав, що у мене претензії саме до тебе. Щоб ти знав, що спитаю саме з тебе. Час твій закінчується, а питати з тебе я буду дуже жорстко”, — такий текст прийшов співробітнику ГПУ близько двох років тому. 

Надходили Горбатюку й повідомлення більш брутального змісту. Послуговуючись у своїх формулюваннях грубою лайкою, автор тексту називав посадовця ГПУ “вшивим собакою”.  

У розмові зі “Слідством.Інфо” Сергій Горбатюк розповів, що через це він звертався у Генеральну інспекцію. А та, своєю чергою, передала матеріали до поліції. Правоохоронці нібито відкрили кримінальне провадження, але його доля Горбатюку наразі невідома. Колишній слідчий наголосив, що за два роки поліція жодного разу не зверталася до нього за свідченнями. Тож тепер експосадовець планує звернутися до Генпрокуратури з проханням долучити повідомлення від Портнова до справи щодо погроз прокурору Божку. 

“Це пряма підстава для притягнення до відповідальності. Я додатково роздрукую ці матеріали як доказ до того епізоду. Додам, щоб вони в комплексі розглядали”, повідомив Горбатюк.

Він стверджує, що Андрій Портнов намагався через погрози впливати на всіх співробітників структури, яка вела розслідування діяльності експосадовця. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Генеральна домовленість: Як нинішні посадовці допомагають колишнім у їхніх кримінальних справах 

“Слідство.Інфо” отримало роздруківки повідомлень з телефону ще одного слідчого з Генпрокуратури за 2017-тий рік. Зараз ця людина більше не працює в ГПУ та відмовилася коментувати тодішні події. Тому редакція не публікуватиме його імені та прізвища. Утім, достеменно відомо, що того часу він вів розслідування, де фігурував Портнов.

Тоді, два роки тому у вересні, слідчий отримав таке повідомлення: “П…р, я уважно спостерігаю за тобою. Спитаю з тебе. На мотузці будеш ходити по клітці. Портнов”.

Два провадження у ДБР

“Слідство.Інфо” звернулося по коментар до Андрія Портнова за номером телефону, з якого раніше прокурору Божку надходили погрози. Він відмовився говорити з журналістами, відзначивши лише, що це “чудова історія”. Та незабаром, після звернення редакції, “заговорив” Telegram-канал Портнова. 

Ексчиновник підтвердив, що справді писав Олександрові Божку та вкотре розкритикував дії ГПУ: “Друзі, це була саме моя переписка. Листування з прокурором-злочинцем, нахабним, самозакоханим і тупим. І я повторно приєднуюся до всіх слів цього листування за єдиним винятком прошу генерального прокурора поширити її і на себе”.

Навесні цього року Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за фактом погроз Олександрові Божку. Майже одночасно воно почало розслідування й щодо самого прокурора. ДБР відкрило його за ініціативою адвокатки Портнова. Це сталося невдовзі після того, як Божко почав отримувати перші погрози. Держбюро навіть готувало співробітнику генпрокуратури проект підозри. Але наразі її не вручили. 

Саме ж бюро, яке веде обидва провадження, неодноразово публічно пов’язували із Андрієм Портновим. Начебто колишній чиновник має значний вплив на керівництво цієї структури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Скандальний суддя Сергій Вовк вирішив стягнути з бюджету майже 7 млн грн на користь Портнова

Нещодавно Верховна Рада зробила крок до перезавантаження Державного бюро розслідувань. Парламентарі підтримали поправку до законопроекту, який удосконалюватиме роботу ДБР. За словами народної депутатки Олександри Устінової, метою перезапуску бюро є, зокрема, бажання унеможливити вплив на цей орган.

“Ми маємо повністю змінити все керівництво (Державного бюро розслідувань, РЕД.), бо теперішнє себе дискредитувало і має бути звільнене. І на прозорому конкурсі має бути обрано нове керівництво новою конкурсною комісією”, розповіла народна депутатка “Слідству.Інфо”.

Наразі законопроект ще очікує на остаточне ухвалення українським парламентом.

Тим часом, правоохоронець Олександр Божко непокоїться за безпеку своєї сім’ї: “Я хвилююся найбільше за свою родину, це моє питання номер один. Як прокурор, слідчий може виконувати свої службові обов’язки на користь держави, боячись за життя і здоров’я своїх рідних?”. 

Незадовго до публікації статті “Слідство.Інфо” довідалося з власних джерел, що Генпрократура вирішила забрати розслідування щодо погроз Божку від Державного бюро розслідувань. Тепер це провадження має вести Служба безпеки України.