Марія Горбань, Слідство.Інфо

У п’ятницю, 25 січня, Агентство з виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) оголосить переможця в конкурсі на управління резиденцією «Межигір’я». Журналісти-розслідувачі, зокрема автори проекту YanukovychLeaks, які працювали зі знайденими на території «Межигір’я» документами президента-втікача Януковича, повідомили, що конкурс відбувся непрозоро.

Як зазначили журналісти у своїй заяві, претендентів на керівництво резиденцією було тільки двоє: громадська організація, яка останні п’ять років управляє «Межигір’ям», а також комерційна компанія, про яку АРМА наразі нічого не розповіла. Представники громадськості також не мали можливості оцінити пропозиції учасників.

«Ми не знаємо, чи залишиться резиденція, яку називають музеєм корупції, відкритою для кожного. Також є питання, яку відповідальність за зберігання цінностей «Межигір’я», частина майна якого під арештом, нестиме керуючий», — ідеться в заяві журналістів.

Слідство.Інфо поспілкувалося з нинішнім комендантом резиденції Денисом Тарахкотеликом. Він розповів, що йому як учаснику конкурсу також нічого не відомо про умови та критерії відбору, адже представники АРМА з ним не зв’язувалися.

«Конкурс проходив незрозумілим ні для кого. Узагалі не було ніякої інформації. Ми зустрічалися з представниками АРМА раніше, говорили про співпрацю, щоб ввести «Межигір’я» в юридичне коло, спільно дійти до тих чи інших задач. Але про результати конкурсу так ніхто нічого й не сказав. Ми думали, буде комісія, яка спілкуватиметься з конкурсантами, щоб визначити кращого претендента, але нічого подібного не було», — повідомив Тарахкотелик.

Проектна менеджерка та юридична радниця Transparency International Україна Катерина Риженко розповіла, що представники організації спілкувалися з АРМА щодо майбутнього резиденції та були присутні на тендерному комітеті в конкурсі, однак їм не надали ніяких документів, права голосу, а відтак заборонили розголошувати будь-яку інформацію.

На її думку, громадськість мала бути присутня на різних етапах конкурсу.

«Такий актив, як Межигір’я має підвищений рівень суспільної зацікавленості, тому на всіх етапах передачі резиденції повинна бути присутня громадськість, про кожен крок мають повідомляти», — підкреслила Риженко.

Президент-утікач Віктор Янукович залишив «Межигір’я» в ніч на 22 лютого 2014 року. Він забрав численний антикваріат і цінні речі за кілька годин до приходу активістів на територію резиденції. Від того часу за маєтком наглядав колишній активіст Євромайдану Денис Тарахкотелик, який одним з перших зайшов на територію Межигір’я після втечі Януковича.

Активісти знайшли на території резиденції близько 200 тек з документами, які до того хтось намагався викинути в Київське море. Група журналістів і волонтерів відновлювала та розслідувала знайдені матеріали про фінансову діяльність колишнього власника Межигір’я, які лягли в основу проекту YanukovychLeeks.

Правовий статус резиденції президента-втікача досі не визначили. Офіційно власником колишньої резиденції Януковича є компанія «Танталіт», до якої, за інформацією медіа, причетний народний депутат Сергій Клюєв, брат колишнього голови Адміністрації Януковича Андрія Клюєва. Офіційно все майно Межигір’я заарештували ще влітку 2015 року, однак лише у квітні 2017-го слідчі ГПУ закінчили його описувати, а потім передали майно АРМА.

Площа резиденції перевищує 140 гектарів, на ній розташовані поле для гольфу, зоопарк, теплиці й навіть сучасна лабораторія. Більша частина території доступна для відвідувачів. Щороку на території резиденції відбувається конференція журналістів-розслідувачів «Межигір’яФест».