Марія Горбань, Катерина Лихогляд, Слідство.Інфо

Студенти факультету підготовки іноземних громадян Національного медичного університету імені Богомольця розповіли журналістам Слідства.Інфо про моральний тиск і хабарництво у своєму виші. З їхніх слів, працівники іноземного деканату, зокрема Тетяна Тімохіна (саме з нею зникла Мукаддас Насирлаєва, вірогідно, спілкувалася востаннє), розмовляє зі студентами криком, нерідко – з нецензурними висловами. Більшість студентів, які розповіли нам про ситуацію у медуніверситеті, попросили не вказувати їхні імена через загрозу відрахування. Тому редакція Слідства.Інфо публікує анонімні свідчення студентів-іноземців.

“Вона поводиться як Бог”

Студентка 4-го курсу, медичний факультет:

Коли ми приїжджаємо, нам дають візу короткотривалу, після чого ми підписуємо в університеті всі документи і впродовж місяця сам університет має подавати нам документи на візу. Університет потім сам передає ці документи в міграційну службу. Всі питання стосовно громадянства проходять через університет.

Тетяна Тімохіна займає місце нашого колишнього проректора, сидить у його кабінеті. Я не знаю, чи це задокументовано, але вона, здається, навіть ремонт там зробила.

Вона жахливо спілкується зі студентами. Якось я зайшла до неї підписати заяву. Біля столу в неї стояла пічка, яку я обійшла і підійшла ближче, протягнувши їй документ. А Тетяна Олександрівна мені сказала: “Хто вам дозволяв підійти до мене так близько?”.

Тімохіна дуже молода як на свою посаду. Думаю, вона наближена до Амосової. З її віком сісти на місце проректора – це треба бути або дуже розумною, або бути причетною до ректорки. Вона дуже заможно вдягається, має дорогі ґаджети. Вона про себе дуже високої думки і демонструє це поведінкою.

Вона не з тих людей, що будуть підтримувати студентів, тим паче – іноземців. Вона дуже зверхня і ставиться так до всіх.

 

Студент факультету підготовки іноземних громадян:

Мені не подобається Тетяна Олександрівна і те, як вона працює. Вона нікому не подобається. Тімохіна взагалі не слухає тебе, кричить постійно. Вона погано спілкується зі студентами.

 

Колишній студент, стоматологічний факультет:

У Тімохіної Тетяни такий характер, що вона любить на всіх наїжджати. У кожної людини є свій характер, але в неї… Кричить, сварить усіх. Її ж робота полягає в тому, щоб вона допомагала студентам, а не наїжджала на них. Я розумію, якщо б вона вичитувала за неуспішність, але вона ж займається документами, візами.

Тетяна вважає себе кращою за інших і поводиться відповідно. Я знаю особисто, що через неї з університету йшли студенти. Іноземцям тут насправді дуже важко – без рідних і близьких. Їх треба підтримувати, а не цькувати.

Вирішувати питання з документами на візу, місце проживання – це обов’язок університету. Студент не може ходити на навчання і в той самий час вирішувати всі питання з документами. Деякі студенти навіть можуть спочатку не знати всього. От ця дівчина, Мукаддас – звідки вона могла знати, що їй треба продовжувати візу? Вона має або ходити на заняття, або в Міграційну службу. Студенти встають о 7 ранку і на парах сидять до 7 вечора. Тут навіть питання не лише в самій Тімохіній, а загалом у всьому деканаті.

Чесно кажучи, я буду радий, якщо Тімохіну звільнять. Вона не вміє спілкуватися зі студентами. Я вважаю, якщо людина береться за щось, то має в цьому розібратися. А вона цього не робить. На мою думку, Тімохіна – людина когось із керівництва університету.

Я знаю, раніше іноземні студенти мали самостійно вирішувати все. Раніше ми годинами по декілька днів стояли в деканаті, щоб отримати документи на продовження візи, а також ми ще шукали різні дозволи, довідки з місця проживання, прописки. А зараз часи змінилися – і ці механізми всі спростили. Тепер цими питаннями має займатися деканат, але ніхто серйозно до цього не ставиться.

 

Студент 2-го курсу:

Тімохіна відповідає за документи на візу. Коли вона в хорошому настрої, вона все нормально зробить. А коли нема настрою, краще не йти, бо вона тільки кричатиме і сваритиме.

 

Студентка факультету підготовки іноземних громадян:

Тімохіна Тетяна дуже з характером, все від її настрою залежить.

 

Студент 1-го курсу, стоматологічний факультет:

Ви можете будь-кого зі студентів спитати – і вони вам скажуть, що вона постійно кричить й ображає. Я чув також, що вона брала хабарі від студентів, але детальніше не знаю.

 

Студент 3-го курсу:

Тімохіна поводиться так, ніби вона – Бог. До неї ні підійти, ні подзвонити, нічого не спитати. “Як ви дозволяєте собі зі мною особисто говорити? Ви – студенти”, – ось так вона себе поводить. Це – недобре, це мені не подобається. Вона особисто так мені казала.

Якось її два тижні не було в університеті, я подзвонив їй. Вона сказала: “Як ви дозволяєте собі мене на особистий номер набирати?”

Якщо ми всі розповідаємо одне й те саме, значить, це – правда. Ви розумієте, я хочу в цьому університеті вчитися, я не хочу, щоб мене відрахували, мені не потрібні зайві проблеми.

 

Відрахована студентка 3-го курсу, стоматологічний факультет:

Я відрахувалася через Тетяну Тімохіну. Більше в Богомольця я не повернуся.

 

Колишній студент НМУ ім. Богомольця, стоматологічний факультет:

На іноземців всі дивляться як на гроші. Ви самі чудово розумієте все. Вони працюють за схемою. Тімохіна чи інша людина з деканату сама ніколи не буде від студента вимагати гроші. У них є три-чотири студенти завжди. Які їм ближчі, значно ближчі. Вони добре спілкуються, у них між собою система така, що просто… Дають, наприклад, людину на відрахування, і є, наприклад, чотири студенти, які співпрацюють з деканатом. Їх ще брокерами називають. Якщо в когось є труднощі, всі студенти знають, що треба до них звертатися.

Так, є викладачі, які прямо беруть. Але це якщо в тебе є один-два предмети, про які тобі треба просто домовитися. А якщо йдеться про велику кількість і відрахування – це вже інше. Деканат із списку дає на відрахування. А людина, студент, починає хвилюватися, нервувати, шукати вихід. А куди йде звертатися? Прямо у деканат ж не може, правильно? Іде до цих студентів. Вони вже “рішають” всі питання.

Коли йдеться про відрахування, то платити треба не 100, 200, 300 доларів. Йдеться про чотири-п’ять тисяч доларів. Кожен студент, який приїжджає вчитися, привозить сюди мінімум 70 тисяч доларів. Ви думаєте, з низького рівня сім’ї хтось може приїхати сюди вчитися? Вони це чудово знають, що кожен студент, який сюди приїжджає, в нього є можливості знайти гроші. Вони дивляться на іноземців як на долари, розумієте?

 

Студент факультету підготовки іноземних громадян:

В Україні вже ні для кого не секрет, що відбувається в цьому університеті. Декан, заступниця декана – це сама мафія. Мене два рази відраховували. Від мене вимагали гроші. Саме заступниця декана. Прямо в обличчя говорили: щоб тебе не відрахували, сам знаєш, як треба зробити.

Вони реально доводять людей, це дуже страшно. Коли це (смерть Мукаддас – Ред.) сталося, ми сказали, що це могло статися з ким завгодно. Вони нас так доводять, (лається), кидають папери. Заходиш в деканат – тебе матом звідти виганяють. У тебе є звичайне питання, а вони тебе посилають. Це ж зовсім не нормально.

 

Коли одногрупники Мукаддас Насирлаєвої востаннє бачили її в університеті:

Згідно із заявою НМУ, виш розірвав угоду із Мукаддас Насирлаєвою “через порушення міграційного законодавства”, про що її, мовляв, повідомили 18 і 24 січня. Незважаючи на це, дівчина продовжувала відвідувати заняття в якості студентки. Одногрупники Мукаддас підтвердили Слідству.Інфо, що вона справді ходила на пари у другому семестрі та розповіли, коли востаннє спілкувалися з дівчиною.

 

Одногрупник Мукаддас:

Так, Мукаддас була в університеті останнього дня, 30 січня. Я бачив її на парі з гістології. А потім вона пішла у деканат і зникла. Ми знали, що їй потрібен був документ для отримання візи і це все. Ми не знали нічого більше – чи було це проблемою, чи ні. Це було особистим, ми ніколи не питали про таке.

 

Одногрупник Мукаддас:

Ми бачили Мукаддас ще в січні на парах. Востаннє це було, здається, 30 січня, на лекції з гістології.

 

Одногрупник Мукаддас:

Так, я бачив Мукаддас 30 січня. Ми сиділи на парі, це була гістологія. Мені знайомі розповіли, що вона після пар пішла в деканат, а потім уже туди, де все сталося. Ми з нею не ходили в деканат, у нас закінчилися пари, я пішов додому з одногрупниками.

Мукаддас не казала, що у неї були проблеми з візою. Вона була дуже закритою. Вона ніколи не розповідала про свої проблеми, про своє життя чи про особисте.

В останні дні ми не помітили якихось змін у її поведінці. Вона була дуже розумною дівчиною. Мукаддас була нашою старостою, завжди нам допомагала.

 

Студент паралельної групи:

Я знав Мукаддас. Вона була на парах у другому семестрі. Я бачив її 30 січня. Вона була з нами на лекції.